magazine top

POLTEKNIK Ltd. Sp. z o.o. od ponad 30 lat dostarcza nowoczesne maszyny oraz technologie z zakresu obróbki plastycznej, termicznej i powierzchniowej dla przemysłu metalowego. Mieszcząca się w Baninie k. Gdańska firma reprezentuje czołowych producentów maszyn z Europy i Japonii. Zespół wysoko wykwalifikowanych inżynierów oferuje najwyższe standardy obsługi obejmujące doradztwo, projektowanie, dostawę i instalację, szkolenie oraz serwis. Przedsiębiorstwo obsługuje obszar całego kraju, ale świadczy również usługi serwisowe w zakresie wycinarek laserowych Mitsubishi Electric na terenie całej Europy Wschodniej. Bogate doświadczenie zdobyte w trakcie wieloletniej działalności pozwala zaoferować klientom firmy POLTEKNIK pomoc we właściwym doborze, zarówno maszyn, narzędzi jak i całych linii technologicznych wyposażonych w szereg rozwiązań z zakresu robotyzacji i automatyzacji produkcji. Dowodem renomy, jaką cieszy się spółka POLTEKNIK jest liczba ponad 1200 klientów oraz przeszło 2500 dostarczonych maszyn.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu na temat działalności firmy POLTEKNIK udzieliła pani Joanna Jastrzębska – Koordynator ds. obsługi klienta i marketingu.

Spółka POLTEKNIK od ponad trzech dekad dynamicznie rozwija swoją działalność, będąc obecnie jednym z liderów polskiego rynku, w zakresie dostaw maszyn i urządzeń do obróbki plastycznej blachy. Czy mogłaby Pani opowiedzieć czytelnikom, jakie były pierwsze sukcesy oraz kamienie milowe, które wyznaczyły drogę do miejsca, w którym obecnie znajduje się firma?

Firmę o charakterze rodzinnym założył ponad 30 lat temu Wojciech Zachariasiewicz. Od początku działalności dostarczamy maszyny i urządzenia dla przemysłu zajmującego się przetwórstwem blachy, w szerokim tego słowa znaczeniu. Do najważniejszych momentów rozwoju firmy na pewno należy nawiązanie współpracy z producentami maszyn z najwyżej półki. Od przeszło trzech dekad współpracujemy ze szwajcarską firmą Jorns AG (zaginarki do obróbek blacharskich i dekarskich). Następnie do portfolio firmy dołączyły takie marki jak Baykal (prasy krawędziowe, gilotyny, wykrawarki, wycinarki laserowe) oraz AKYAPAK (walcarki, giętarki, linie do wiercenia i cięcia plazmowego), które bardzo dobrze zaadoptowały się do rosnących wymagań klientów na rynku polskim. Kolejna firmą, która dołączyła do grona naszych dostawców to hiszpańska marka Autopulit (stanowiska do szlifowania i polerowania) – z którą łączy nas blisko 20 letnia współpraca. Potem dołączały kolejne firmy, jak niemiecka RAS (centra gnące, zaginarki oraz maszyny dedykowane do wentylacji), oraz japońska firma Mitsubishi Electric (wycinarki laserowe). Od ponad 2 lat stery nad działalnością firmy przejął syn założyciela - Piotr Zachariasiewicz. Wprowadzając do firmy najnowocześniejsze oprogramowanie biznesowe Microsoft Dynamics oraz Business Central, wspomagające pracę działu handlowego oraz serwisu w zakresie wykonywania swoich obowiązków. Oferta handlowa jest stale poszerzana. Do asortymentu dołączyły takie rozwiązania jak gratowarki do blachy polskiej firmy Madora czy też urządzenie do czyszczenia laserowego czeskiej firmy LASCAM.

Przemysł w dzisiejszych czasach bardzo się zmienia i w szybkim tempie ewoluuje w kierunku automatyzacji. Co oznacza dla Państwa inteligentna produkcja? Jak wdrożone nowoczesne narzędzia technologiczne przemysłu 4.0 wpływają na organizację procesu produkcji?

Inteligentna produkcja według nas polega przede wszystkim na łączeniu technik stosowanych w nowoczesnej analityce danych i sztucznej inteligencji, w celu stworzenia procesów, które stanowczo zwiększą wydajność produkcji wraz z minimalizowaniem przestojów produkcyjnych w wyniku braków kadrowych. Nasza firma doskonale zdaje sobie sprawę z rosnących oczekiwań rynku, dlatego wprowadziliśmy do naszej oferty wycinarkę laserową Mitsubishi z systemem sortującym ASTES4 oraz magazynem blach. Dzięki temu cały proces, od składowania elementów, poprzez cięcie i sortowanie jest wykonywane automatycznie, przy minimalnej ingerencji operatora.

Firma POLTEKNIK w swoim katalogu posiada bardzo szeroką gamę oferowanych maszyn i usług, którą nieustannie poszerza. Czy mogłaby Pani omówić aktualny zakres działalności firmy?

Oferta firmy Polteknik jest stale rozszerzana. Specjalizujemy się w dostawie maszyn i technologii do obróbki plastycznej blach, rur, profili i drutu. W ofercie znajdują się również maszyny do cięcia termicznego (wycinarki laserowe), szlifowania, gratowania i polerowania. Współpracujecie wyłącznie z renomowanymi firmami dostarczającymi maszyny o ustalonej reputacji na rynku, którą budujemy na rynku od ponad 30 lat.

Jakie premiery produktowe miały miejsce w ostatnim czasie?

W ostatnim czasie w naszej ofercie znalazły się gratowarki firmy Madora. Są oni pierwszym w Polsce producentem maszyn do czyszczenia i usuwania gratu z blach. Najbardziej popularny wśród klientów jest model GP1000-ZZ. To wielozadaniowa maszyna do oczyszczania blach po różnych procesach cięcia. Posiada dwa agregaty oscylacyjno- obrotowe typu „Z”, dzięki czemu może wykonywać jednocześnie dwie operacje takie jak odbijanie zgorzeliny po cięciu plazmą oraz gratowanie i zaokrąglanie krawędzi detali po cięciu laserem. Kolejnym produktem wprowadzonym do naszej oferty jest maszyna do czyszczenia laserowego powierzchni, czeskiej firmy LASCAM. Dostarcza ona zautomatyzowane rozwiązania w obszarze selektywnym laserowym usuwaniu zanieczyszczeń na różnych powierzchniach. Są one stosowane głównie w przemyśle motoryzacyjnym, medycznym i przemysłowym.

Do których grup odbiorców w szczególności kierujecie swoją ofertę? Kim są Państwa główni klienci?

Nasza oferta kierowana jest do małych, średnich i dużych firm na terenie całej Polski. Nasi główni klienci to firmy produkujące maszyny rolnicze, maszyny do przetwórstwa spożywczego, zbiorniki techniczne, konstrukcje stalowe, zabudowy samochodów ciężarowych oraz specjalnych, oświetlenie, meble metalowe i wiele innych firm działających na zasadzie podwykonawców wykonujących usługi dla wielkich koncernów. Co ważne większość naszych klientów posiada kilka kupionych u nas maszyn, co świadczy o zaufaniu, jakim zostaliśmy obdarzeni na przestrzeni lat.

Co wyróżnia firmę POLTEKNIK spośród innych działających w podobnej branży? Gdzie widzicie swoją przewagą nad konkurencją?

Naszą przewagą jest przede wszystkim doświadczenie oraz wiedza zarówno nasza jak i naszych dostawców. Oferujemy pełne doradztwo techniczne w zakresie doboru maszyn oraz technologii wytwarzania produktów. Na życzenie klientów oferujemy przeprowadzanie testów i prezentacje maszyn zarówno u nas w siedzibie firmy jak również u klientów posiadających oferowane maszyny. Co ważne zapewniamy serwis maszyn zarówno w okresie gwarancji, jak i po jej zakończeniu. Będąc na rynku od wielu lat, dajemy naszym klientom poczucie pewności i bezpieczeństwa. Potwierdzają to liczne referencje maszyn w ciągłej eksploatacji w całej Polsce.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób obecnie liczy zespół firmy? Czy mogłaby Pani opowiedzieć o kadrze specjalistów zatrudnionych w POLTEKNIK?

Obecnie cały zespół liczy 25 osób. Większość naszych pracowników to ludzie, którzy współtworzyli tę firmą i pracują w niej do dzisiaj. Głównie jest to kadra inżynierska o najwyższych kwalifikacjach, kreatywnych, doświadczonych specjalistów świadomych wartości realizowanej przez siebie pracy i zawsze dążących do uzyskania najwyższej jakości. Naczelną zasadą pracy, którą wykonujemy, jest pełne zaangażowanie w rozwiązanie problemów naszych klientów. Szczegółowa analiza problemu, wariantowe rozwiązania, proponowane są we ścisłej współpracy z klientem, co pozwala uzyskać satysfakcjonujące rozwiązania dla obu stron. Stawiamy na ciągły rozwój, dlatego uczestniczymy w szkoleniach branżowych oraz bierzemy udział w dofinansowaniach.

Jakość oferowanych maszyn i technologii jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z rzetelnymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Każdy z naszych dostawców jest dla nas bardzo ważny, ale warto wspomnieć tutaj na pewno o firmie Mitsubishi. Współpracujemy razem już pod 10 lat dostarczając do naszych klientów najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu wycinania termicznego w technologii fiber oraz CO₂. Wycinarki laserowe Mitsubishi serii GX-F oraz EX to najlepsze rozwiązanie dla klientów oczekujących od maszyny niezawodności, niskich kosztów eksploatacji oraz jakości wykonywania elementów przy najwyższej prędkości cięcia. Dodatkowo bardzo dużym wyróżnikiem tej marki jest posiadanie własnego systemu sterowania, źródła lasera oraz głowicy tnącej. Czyli najważniejszych elementów wycinarki laserowej. Nie można również ominąć tureckiej firmy Baykal. Jest to jeden z największych na świecie producentów maszyn do obróbki plastycznej. Ich maszyny opierają się na komponentach renomowanych marek m.in. takich jak: Bosch Rexroth, Hoerbiger. Ciągła chęć rozwoju firmy Baykal, pozwoliła również na wprowadzenie na światowy rynek wycinarki laserowej w technologii fiber do blach płaskich. W Polsce premiera modelu BLE PRO miała miejsce 2 lata temu. Pierwsza maszyna pracuje u klienta pod Olsztynem specjalizującego się w produkcji zbiorników i konstrukcji ze stali nierdzewnej. Trzecim z głównych dostawców jest firma Akyapak. Prezentuje ona swoje produkty na całym świecie pod różnymi markami, takimi jak AKBEND do gięcia blach, rur i profili, AKDRILL do linii wiertniczych, AKWELD do rozwiązań spawalniczych. Maszyny Akyapak zapewniają wysokiej jakości rozwiązania produkcyjne dla klientów z wielu dziedzin kierujących globalną gospodarką, takich jak przemysł motoryzacyjny, morski, lotniczy, budowlany, grzewczy i chłodniczy, energetyczny, petrochemiczny, obronny.

Rozmaite „czynniki zewnętrzne” wpływają na prowadzony biznes. Jak radzicie sobie z przeciwnościami? Czy można rozwijać firmę w tak trudnej sytuacji?

Globalny kryzys wynikający z pandemii COVID bardzo uderzył w przedsiębiorstwa przede wszystkim ze względu na brak możliwości spotkań z klientami oraz uczestniczeniu w wydarzeniach branżowych takich jak np. targi. Głównie tak zdobywaliśmy zaufanie klientów oferując maszyny. Nasza firma znalazła rozwiązanie polegające na wideokonferencjach. Dzięki temu narzędziu byliśmy w stanie spotykać się z partnerami i sprzedawać nasze maszyny mimo ograniczeń zewnętrznych. Mimo przeciwności byliśmy w stanie dostarczać nasze produkty i wprowadzać nowe rozwiązania do oferty.

Jak przedstawiają się plany POLTEKNIK na najbliższą przyszłość i co firma postrzega, jako największe wyzwanie?

Firma Polteknik stale się rozwija, dlatego chcielibyśmy zwiększyć powierzchnie, na której prezentujemy maszyny. Naszym głównym celem jest zmiana siedziby firmy. Mam nadzieję, że sprzyjająca sytuacja rynkowa pomoże nam w realizacji naszych planów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble