magazine top

wozek-widlowy1

Układnica magazynowa to nieco inny sposób na zorganizowanie przemieszczania składowanych ładunków w magazynie. Czym się charakteryzuje? Jakie ma przewagi nad wózkiem widłowym? I do jakich magazynów jest polecana?

Co to jest układnica magazynowa?

Układnica magazynowa to urządzenie, które – podobnie jak wózek widłowy – wykorzystuje się do transportu i układania ładunków przeznaczonych do składowania w magazynach. Wykorzystuje się ją razem ze specjalnie przystosowanymi regałami. Układnica posiada chwytak, a także zestaw sensorów i elementy wykonawcze takie jak silniki osi i silniki chwytaka. Te drugie odpowiadają za wysuwanie ładunków w głąb regału i podnoszenie platformy.

Jakie są rodzaje układnic magazynowych?
Wyróżnia się kilka rodzajów układnic magazynowych – są to układnice ramowe, słupowe, przejezdne (na szynach) i podwieszane. Układnice ramowe posiadają konstrukcję nośną w postaci bramy, po której przemieszcza się wodzaki, a układnice słupowe – w postaci przejezdnego słupa. Układnica może być przystosowana do obsługi tylko jednego lub wielu korytarzy międzyregałowych.

Czym się różni układnica magazynowa od wózka widłowego?

Podstawowa różnica między tymi dwoma urządzeniami to fakt, że układnica magazynowa przemieszcza się tylko wzdłuż korytarzy regałowych – to pewne ograniczenie w relacji z wózkiem widłowym, który może ze znacząco większą swobodą poruszać się po niemal całej powierzchni magazynowej. Znaczną przewagą układnicy nad wózkiem widłowym jest z kolei możliwość składowania materiałów na naprawdę dużych wysokościach – podczas, gdy wózkiem widłowym osiągniemy wysokość maksymalnie kilkunastu metrów, układnica podniesie ładunek na metrów kilkadziesiąt.

Ponadto praca układnicy może być w dużym stopniu zautomatyzowana – nie jest to możliwe w przypadku wózka widłowego, który zawsze potrzebuje operatora. Możliwość połączenia automatycznej pracy układnicy z systemem magazynowym to kolejna z jej zalet, która pozwala na efektywne zarządzanie powierzchnią oraz uniknięcie wielu ludzkich błędów przy umieszczaniu i pobieraniu ładunków z regałów. Czynnik ludzki ma także znaczenie w przypadku innej przewagi układnicy nad wózkiem widłowym – jest ona bezpieczniejsza niż poruszające się po magazynie pojazdy z uwagi na to, że zabezpiecza korytarze międzyregałowe przed nieupoważnionym czy niebezpiecznym pojawieniem się w nich człowieka.

Kiedy magazyn z układnicą magazynową ma sens?

O zdecydowaniu się na skonturowanie magazynu z wykorzystaniem układnicy powinna przesądzić analiza opłacalności i efektywności takiego rozwiązania. Za wykorzystaniem układnicy na pewno będzie przemawiało to, jeśli dysponujemy relatywnie małym powierzchniowo budynkiem, który jest bardzo wysoki – układnica umożliwi składowanie towarów na znaczniejszych wysokościach.

Układnica jako dość drogie rozwiązanie technologiczne będzie akuratna dla magazynu, w którym ładunków przemieszcza się dużo i często – przy niskim wykorzystaniu urządzenia może się okazać, że jego wdrożenie jest nieopłacalne. Szczególnie, że konieczne jest zastosowanie także odpowiednio dopasowanych regałów, a także informatycznego systemu magazynowego.

W analizie służącej wyborowi między wózkami widłowymi a układnicą w magazynie warto uwzględnić także kwestię kapitału ludzkiego i jego dostępności – przy słabym dostępie do wykwalifikowanej kadry mogącej obsługiwać wózki widłowe i wysokich kosztach jej zatrudniania, układnica niewymagająca operatora może się okazać korzystniejszym rozwiązaniem.

Specjaliści Irapol z powodzeniem dobiorą tę ofertę, która będzie najbardziej dopasowana do charakterystyki Twojego przedsiębiorstwa.

fb button

grab my essay banner

logo jooble