magazine top

Electrical Components International Sp. z o.o. jest producentem wiązek i specjalnych zespołów elektrycznych dla branży AGD i automotive. Firma należy do grupy ECI (Electrical Components International) – międzynarodowej firmy z siedzibą w Saint Louis, w Stanach Zjednoczonych, która jest światowym koncernem posiadającym zakłady w Meksyku, Chinach i Niemczech. Nowo wybudowana fabryka w Bielsku-Białej jest największym zakładem grupy w Europie. Wysoki poziom automatyzacji procesu produkcji, użycie zaawansowanych mechanizmów w produkcji, i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań sprawia, że firma ECI może sprostać nawet najbardziej wymagającym procesom produkcji w celu utrzymania najwyższych standardów jakości. 

Amerykańsko-włoskie korzenie

Mieszczący się w Saint Louis międzynarodowa firma ECI może pochwalić się 60-letnim doświadczeniem i pozycją lidera w produkcji wiązek elektrycznych dla branży AGD w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku i Chinach. Historia polskiej firmy ECI Sp. z. o.o. sięga roku 2002, kiedy utworzono firmę Cabind Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej. Cabind Polska była z kolei częścią firmy Cabind SA., która miała swoją siedzibę centralną we Włoszech i posiadała wiedzę biznesową w tej samej linii produktów. W 2006 roku władze ECI podjęły decyzję o wejściu na obszar Europy, kupując tym samym firmę Cabind SA. razem z jej pięcioma zakładami produkcyjnymi we Włoszech, Niemczech, Rosji i Polsce. W wyniku restrukturyzacji zostały zamknięte zakłady w Rosji i we Włoszech, a cała produkcja przetransferowana do Polski. Zakład w Bielsku-Białej działał pod nazwą Cabind do stycznia 2010 roku, natomiast formalnie zmienił nazwę na Electrical Components International w lutym tego roku. Od września 2008 roku firma znajduje się w fabrycznie nowej hali o powierzchni 10000m2.

Klienci z górnej półki

ECI specjalizuje się w produkcji wiązek elektrycznych do sprzętu AGD, takiego jak pralki, lodówki, kuchenki mikrofalowe i zmywarki. Proces produkcyjny jest wielofazowy; rozpoczyna się od cięcia i zagniatania przewodów, przy pomocy technologii IDC i standardowych technologii Crimp, a kończy na montowaniu wiązek na obrotowych i stacjonarnych stołach montażowych. Ponieważ ECI ma dostęp do nowoczesnych technologii, może zaoferować elastyczne i tanie rozwiązania. Odbiorcami produktów są czołowi producenci z branży artykułów gospodarstwa domowego, tacy jak Candy, Electrolux, Fagor, Indesit i Whirlpool. Ostatnio zakład otrzymał „zielone światło” do ubiegania się o certyfikat ISO 16949, co otworzy firmie furtkę do branży motoryzacyjnej. Chociaż wśród Klientów znajdują się rozpoznawalne na świecie marki, ECI zapewnia, że każdy Klient jest traktowany jednakowo i z należytą uwagą. W praktyce nie ma znaczenia, czy firma produkuje dla Klienta, dla którego sprzedaż wynosi 1% czy 60%. Jeśli chodzi o stosunek klientów z branży AGD i klientów z branży automotive, ECI dąży to osiągnięcia proporcji 50:50. Wejście do branży motoryzacyjnej pobudza firmę do działania i większej pracy, ale również oznacza wprowadzanie pewnych zmian. Park maszynowy musi zostać dostosowany do specyficznych wymogów sektora, tj. zgrzewania ultradźwiękowego, skręcania przewodów, cięcia kabli z automatycznym zakładaniem uszczelek. Taka modernizacja umożliwi firmie poprawę jakości również w sektorze AGD.

Niezmienne aspiracje

Największym priorytetem firmy jest wyprzedzanie oczekiwań Klientów. Pragnie ona być postrzegana jako godny zaufania partner biznesowy oraz synonim dobrej jakości. Electrical Components International wierzy, że nieustanny rozwój jest jednym z czynników, które budują zaufanie Klientów, dlatego też przyjmuje proaktywną postawę – wdraża nowe technologie, inwestuje w pracowników i stawia sobie nowe cele wzrostu produkcji. Zmiana właściciela przyniosła też zmianę strategii firmy w zakresie celów operacyjnych i sprzedażowych. Od 2008 roku ECI stale poprawia swoje wyniki produkcyjne mi jakościowe, jak również standardy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Jeśli chodzi o jakość, spółce udało się obniżyć poziom PPM-ów zewnętrznych z 84 w roku 2008 do 10 w roku 2010. Natomiast w kwestii ekologii ECI koncentruje się na minimalizowaniu szkodliwego wpływu na środowisko, co realizowane jest poprzez przestrzeganie obowiązujących przepisów i norm, szkolenie pracowników i zwiększanie ich świadomości ekologicznej, obniżanie ilości powstających odpadów oraz promowanie ich bezpiecznego unieszkodliwienia. Ponadto firma propaguje racjonalne użytkowanie surowców wody i energii. Mając na uwadze te cele, spółka wprowadziła System Zarządzania Środowiskowego zgodny z normą EN ISO 14001: 2004 i otrzymała certyfikat ISO 14001. W zakresie bezpieczeństwa pracy, firma ECI zdołała ograniczyć liczbę wypadków 18 w 2008 roku do 4 w roku 2009. Wszystkie te pozytywne wyniki stworzyły szansę dalszego rozwoju, a także ubiegania się o certyfikat ISO 16949, co ma nastąpić w czerwcu tego roku. Obecnie nadrzędnym celem jest uzyskanie tego certyfikatu i poszerzacie spektrum docelowych sektorów i klientów. Światowy kryzys ekonomiczny miał wpływ na wyniki sprzedażowe firmy. Jednak kryzys postrzegać można nie tylko jako problem ale także jako szansę. ECI decyduje się na wejście w nowe sektory rynku. Plany na najbliższą przyszłość obejmują rozwój na rynku niemieckim jako dostawca wiązek i zespołów dla Tier 1 automotive.

Jak być atrakcyjnym pracodawcą?

Jak wspomniano wcześniej, podstawowym celem firmy jest sprostanie wymaganiom klientów i spełnienie ich oczekiwań. Jednak sukces w ECI nie jest definiowany jedynie w kategoriach zadowolenia klienta, ale także w kategoriach zadowolenia pracownika. Firma przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa swoich pracowników, jak również do ich zadowolenia z pracy i świadomości stabilności zatrudnienia. Sądząc po dobrych wynikach osiąganych przez ostatnie dwa lata można stwierdzić, że ludzie pracujący dla spółki ECI są niewątpliwie jej największym potencjałem. Mimo kryzysu ekonomicznego i niestabilnego rynku, zdołali osiągnąć wytyczone im cele. Dlatego właśnie firma pragnie się im odwdzięczyć za ich oddanie; stwarza przyjazną atmosferę pracy i stale poprawia warunki pracy wszystkich 620 pracowników zatrudnionych w Bielsku-Białej. ECI oferuje na przykład atrakcyjny system motywacyjny – personel otrzymuje premie wydajnościowe i jakościowe. Firma koncentruje także się na promowaniu indywidualnych osiągnięć. Dlatego też wprowadzano system pomysłów Kaizen, który ma na celu nagradzanie najciekawszych i najbardziej efektywnych pod względem ekonomicznym pomysłów pracowników. Ponadto każdy pracownik ma prawo wyznaczyć kandydata do konkursu „Pracownik Roku”, w którym Dyrekcja bierze pod uwagę profesjonalizm w codziennej pracy, zaangażowanie i innowacyjne osiągnięcia w zakresie metod pracy. W tym roku po raz pierwszy ECI organizuje imprezę integracyjną , która będzie okazją spotkania się całymi rodzinami i zrelaksowania się przy rozgrywkach sportowych. Kolejną mocną stroną firmy jest komunikacja wewnętrzna; co cztery miesiące publikowana jest broszura oraz organizowane są zebrania informacyjne z Dyrekcją. W zeszłym roku spółka zdecydowała się na przeprowadzanie ankiety badającej zadowolenie z pracy pracowników, by móc później wprowadzić program naprawczy. Mając również na uwadze wielką wartość i potencjał ludzki, ECI inwestuje w ich zawodowy rozwój oferując pakiet szkoleń z zakresu optymalizacji procesu produkcji (Lean Management, Muda, SMED) lub szkoleń jakościowych (certyfikacje ISO TS16949 i ISO 14001) jak również menedżerskich z zarządzania zasobami ludzkimi. Tym, co dodatkowo wpływa na przyjazną atmosferę w pracy jest otwartość Dyrekcji na rozwiązywanie wszelkich problemów dotyczących pracy oraz promowanie kultury pracy zespołowej i zdrowej rywalizacji. Od ostatnich dwóch lat ECI współpracuje z fundacją osób niepełnosprawnych „Zakład Introligatorsko-Drukarski Stowarzyszenia Teatr Grodzki – Zakład Aktywności Zawodowej.” Na dzień dzisiejszy ECI zatrudnia 11 takich osób, ale planuje zwiększyć ich ilość do około 40. Firma została też doceniona jako pracodawca i nominowana do tytułu „Pracodawca Podbeskidzia 2008”. Wśród wyróżnień znalazła się także rekomendacja Business Centre Club z 2009 roku. 

fb button

grab my essay banner

logo jooble