magazine top

Obniżenie kosztów o ponad 90 % i zmniejszenie wpływu na środowisko naturalne

Wymywanie na mokro jest standardową technologią usuwania nadmiaru lakieru z kabin lakierniczych i odprowadzania go z systemu. Do odprowadzania szlamu malarskiego polska lakiernia przestawiła się ze zgarniaczy szlamu na wirówkę czyszczącą firmy Rösler. Ze względu na dużą oszczędność kosztów, inwestycja zwróciła się już w pierwszym roku. Jednocześnie usuwanie osadów z farby jest tym samym bardziej przyjazne dla zasobów i środowiska przy zapewnieniu większej czystości. 

W 1996 roku firma Hannex, z siedzibą w Ordzinie, rozpoczęła działalność związaną z malowaniem na mokro komponentów dla przemysłu AGD. Firma posiada obecnie najnowocześniejsze stanowiska pracy do ręcznego nakładania oraz kilka w pełni automatycznych linii malarskich z sześcioosiowymi robotami malarskimi i komputerowo sterowanym systemem lakierniczym. Części metalowe, plastikowe i szklane pokrywane są farbami na bazie rozpuszczalników i farbami wodnymi na mokro. "Oprócz branży AGD naszymi klientami są dziś także renomowane firmy z branży motoryzacyjnej i dostawcy, których zaopatrujemy na całym świecie" - mówi Krzysztof Iwanicki, dyrektor zarządzający Hannex.

Koncentracja na kosztach i środowisku

W celu zapewnienia wysokiej jakości i wydajności, firma wykorzystuje najnowsze technologie aplikacyjne renomowanych producentów. Nadmierne rozpylanie można zredukować, ale nie można go całkowicie uniknąć. Separacja mgły lakierniczej odbywa się w klasycznym procesie wymywania na mokro Venturi. Cząsteczki farby są wiązane z rozpyloną wodą z powietrza w kabinie lakierniczej i transportowane do trzech zbiorników zbiorczych o łącznej objętości dziesięciu metrów sześciennych. Aby utrzymać stabilność wody procesowej, należało stosować środki chemiczne do korekcji pH, środki odtłuszczające i biocydy. Środki koagulacyjne i flokulacyjne zapewniały oddzielenie cząsteczek farby od wody i ich unoszenie się w postaci szlamu farby. Szlam ten był przemieszczany z powierzchni wody zgarniaczem szlamu do pojemników i utylizowany . Obejmowało to  średnio cztery tony osadów i ścieków tygodniowo. Nie tylko profesjonalna utylizacja odpadów spowodowała ogromne koszty,  także wynikające z niej wysokie zużycie wody nie było optymalne pod względem ekologicznym. Ponadto, ten rodzaj obróbki osadów lakierniczych stanowił trudność dla pracowników ze względu na generowany zapach "Te minusy przeszkadzają mi od jakiegoś czasu. Byłem  bardzo zainteresowany możliwością odprowadzania osadów  za pomocą wirówki czyszczącej. Filip Kapela, który reprezentuje Rösler Surface Technology w Polsce, poinformował mnie  o takiej możliwości w 2016 roku" - zwraca uwagę Krzysztof Iwanicki. Po tej wstępnej informacji nastąpiła wspólna wizyta w siedzibie producenta urządzeń w Untermerzbach. Tutaj Krzysztof Iwanicki potrafił na żywo przekonać się o sposobie działania i realizacji technologii wirówkowej w obróbce osadów lakierniczych. "Od razu określiłem swoje wymagania, a następnie zdecydowałem się na wirówkę RZ 120 M-V", wspomina dyrektor zarządzający.

Skuteczne oddzielanie osadów lakierniczych  i wody

Wirówka czyszcząca półautomatyczna jest przeznaczona do pracy z wydajnością 120 litrów na minutę. Woda technologiczna jest stale podawana przez pompę zasilającą do wirnika wirówki, który obraca się z prędkością 2.750 obr/min. Wysoka prędkość obrotowa zapewnia nie tylko wysoką skuteczność separacji, ale również bardzo małe i lekkie cząsteczki lakieru osadzają się na ścianie wirnika jako osad. Zwarty szlam wykazuje wilgotność resztkową na poziomie jedynie 20-30 procent, podczas gdy przy odprowadzaniu za pomocą zgarniacza szlamu zawiera on wiecej niż 80 procent wilgoci. Po osiągnięciu wydajności odwirowania 22 kg szlamu, wkładkę tzw. kosz osadczy na odwirowany szlam lakierniczy wirówki półautomatycznej w wirniku można łatwo wyjąć i opróżnić do pojemnika na odpady produkcyjne.

Alternatywnie wirówki automatyczne Rosler posiadają stały nóż do obierania, który służy do odprowadzania osadu lakierniczego z wirnika. Jest on podawany do wolno obracającego się wirnika za pomocą prowadnicy liniowej i wydobywa osad, który następnie jest automatycznie transportowany do pojemnika znajdującego sie pod rotorem wirówki. Po zakończeniu procesu obierania, wirnik jest przepłukiwany w celu usunięcia wszelkich pozostałości zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować niewyważenie, a tym samym zużycie łożysk podczas ponownego rozruchu.

Woda oczyszczona z cząsteczek lakieru  jest zawracana do procesu przez prowadzącą ją rurę.

Szybka amortyzacja i wysokie oszczędności

Fakt, że firma Hannex zdecydowała się na zastosowanie wirówki półautomatycznej wynikał z jednej strony z kompaktowej i zajmującej niewiele miejsca konstrukcji instalacji, która jest standardowo wyposażona w system sterowania, wodę procesową i zbiornik czystej wody. Z drugiej strony, istotny był wysoki poziom przyjazności dla użytkownika i konserwacji. Ponadto mobilna rama podstawy, na którą zdecydowała się firma Hannex, pozwala na elastyczne wykorzystanie systemu do różnych niecek. "Proces odśrodkowy jest tak efektywny, że nie potrzebujemy już koagulantów i flokulantów do odprowadzania osadów z farby". Możemy również zrezygnować z wszelkich innych środków chemicznych używanych do stabilizacji wody w nieckach . Do dezynfekcji odzyskanej wody, która opuszcza instalację , używamy teraz tylko chloru - mówi Krzysztof Iwanicki.

Ale nie tylko substancje chemiczne, które nie są już potrzebne, prowadzą do dużych oszczędności. Ilość osadu do utylizacji została również znacznie zmniejszona z powodu niskiej wilgotności resztkowej. I wreszcie, co równie istotne, potrzeba mniej świeżej wody. "Wirówka działa w naszym zakładzie od 2016 roku. Zwróciła się już w pierwszym roku i obniżyliśmy koszty operacyjne związane z oczyszczaniem osadów lakierniczych o około 70 procent. Od drugiego roku działalności oszczędności sięgają 89 procent", mówi dyrektor zarządzający.

Oprócz wysokiej redukcji kosztów, Krzysztof Iwanicki cieszy się również z niższego zużycia zasobów i odciążenia środowiska naturalnego osiągniętego dzięki wirówce. Wszystko to razem skłoniło go do zainwestowania w kolejną wirówkę do uzdatniania wody używanej do ogólnego czyszczenia kabin lakierniczych.

fb button

grab my essay banner

logo jooble