magazine top

Koparka to jedna z najpopularniejszych i zarazem najczęściej wykorzystywanych maszyn w branży budowlanej. Planujesz zakup używanej koparki? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź, czym należy się kierować, dokonując wyboru maszyny oraz gdzie najlepiej szukać ofert sprzedaży koparek z rynku wtórnego.

Dostosuj koparkę do potrzeb firmy

Zakup maszyn budowlanych to inwestycja w przyszłość firmy, dlatego też decyzja dotycząca wyboru nowej koparki powinna być dokładnie przemyślana. Dosyć częstym błędem popełnianym w szczególności przez początkujących przedsiębiorców, jest wybór maszyny zachęcającej swoją niską ceną, co w efekcie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Użytkowanie zbyt dużej koparki będzie wiązało się z wysokimi kosztami eksploatacji, z kolei zbyt mała może nie sprawdzić się przy cięższych pracach.
Decydując się na zakup używanej koparki, warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

 • masa i moc maszyny,
 • zużycie paliwa,
 • rodzaj napędu,
 • wielkość kół,
 • zasięg kopania,
 • sterowanie,
 • dodatkowe wyposażenie,
 • dostępność części zamiennych.

Wybierając koparkę, należy przede wszystkim skupić się na bieżących i przyszłych potrzebach firmy. Zastanów się, do jakich prac będziesz wykorzystywać nową maszynę oraz na jakim terenie będą się one odbywać itp.

Zwróć uwagę na stan techniczny maszyny

Niezwykle kluczowym aspektem w przypadku zakupu koparki z rynku wtórnego jest stan techniczny maszyny. Jeśli nie znasz się zbyt dobrze na mechanice oraz maszynach budowlanych, to koniecznie zabierz ze sobą kompetentną osobę, która upewni się, że oglądana koparka jest warta swojej ceny. W tym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić między innymi na:

 • silnik – sprawnie działający silnik odpala się bez najmniejszego problemu, dodatkowo jego pracy nie powinny towarzyszyć żadne niepokojące odgłosy, wycieki oraz dym, co mogłoby wskazywać na ewentualne problemy, a tym samym konieczność jego naprawy.
 • skrzynię biegów - podczas jazdy próbnej warto sprawdzić wszystkie biegi po kolei. Ich problematyczna zmiana oraz nieprzyjemne szarpanie w trakcie jazdy świadczą o znacznym zużyciu tego elementu.
 • układ hydrauliczny – koszt naprawy układu hydraulicznego jest bardzo wysoki, biorąc pod uwagę ten fakt, warto upewnić się, że pompa funkcjonuje prawidłowo, przewody znajdują się na odpowiednim miejscu, a uszczelki są szczelne.
 • układ jezdny – w trakcie jazdy próbnej warto przyjrzeć się pracy kół. Jeśli działają one bez zarzutu, to koparka bez problemu pokona każdy zakręt. W przeciwnym wypadku, kiedy koła
 • działają z nierówną mocą, wydając przy tym niepokojące dźwięki, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami serwisowania.
 • podwozie – powodem do niepokoju z pewnością będą nieoryginalne spawy, świadczące o przebytym serwisowaniu maszyny oraz liczne pęknięcia i wycieki.
 • opony – zakup nowych opon do koparki wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego też przed podpisaniem umowy, warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Pamiętaj, że zły stan ogumienia negatywnie wpływa zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy.
 • wyposażenie dodatkowe – pod uwagę należy wziąć stan zarówno łyżki, jak i pozostałych elementów wyposażenia koparki np. kabiny, szyb, kierownicy, przycisków, fotela.

Ile kosztuje koparka?

Zakup profesjonalnej maszyny budowlanej wiąże się ze sporą inwestycją finansową. Cena nowych koparek waha się w granicach od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Z tego też względu wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na zakup używanej koparki wyróżniającej się korzystnym stosunkiem jakości do ceny.

Gdzie najlepiej szukać ofert używanych koparek?

W dzisiejszych czasach to właśnie Internet jest najlepszym miejscem do poszukiwania atrakcyjnych ofert sprzedaży używanych maszyn budowlanych. W sieci nie brakuje wyspecjalizowanych serwisów ogłoszeniowych, koncentrujących się wyłącznie na branży motoryzacyjnej. Jednym z nich jest serwis Otomotoprofil.pl, zainteresowani znajdą tam ogłoszenia zarówno sprzedawców z Polski, jak i z innych krajów Europy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble