magazine top

fuel-1596622 19201

Wydatki na paliwo do firmowych samochodów mogą przyprawiać o ból głowy niejednego przedsiębiorcę. Na szczęście można skutecznie kontrolować obieg paliwa w przedsiębiorstwie, ograniczając w ten sposób koszty i nadużycia.

Jeśliby zapytać, na co najwięcej jest przeznaczanych pieniędzy w budżecie floty, większość przedsiębiorców zapewne odpowiedziałaby, że na paliwo. Eksperci szacują, że na ten cel przeznaczanych jest nawet 26-30% całego budżetu przeznaczonego na funkcjonowanie parku samochodowego w firmach (źródło: http://fleetconsulting.pl/tco/). Nic dziwnego, że nawet nieznaczne ograniczenie zużycia paliwa może przynieść duże oszczędności. Aby jednak zoptymalizować wydatki na paliwo, trzeba najpierw uszczelnić nad nim kontrolę. Doskonale nadają się do tego specjalne moduły nowoczesnych systemów monitoringu GPS np. SATIS.

Kontrola paliwa w firmie – zalety

fuel2

O największej i kluczowej zalecie wynikającej z kontroli paliwa w firmie już wspomnieliśmy. Chodzi oczywiście o oszczędność i ograniczenie kosztów związanych z wydatkami na paliwo. Warto się temu przyjrzeć bliżej. Duże zużycie paliwa może wynikać z różnych powodów. Pół biedy, jeśli koszty są generowane przez dużą liczbę zleceń przewozów, bo można je zrekompensować przychodami.

Jednak koszty paliwa mogą także rosnąć z powodu kradzieży. Skuteczna kontrola paliwa pozwala wyeliminować lub przynajmniej znacznie ograniczyć taki proceder. Sprawcami kradzieży mogą być zarówno nieuczciwi pracownicy, jak i grupy przestępcze, które okradają pojazdy pozostawione na parkingach. Kontrola paliwa może zdopingować kierowców do lepszego pilnowania pojazdów.

Kontrola paliwa pozwala również na określanie tendencji jego zużycia na poszczególnych trasach, co pozwala lepiej planować przejazdy. Dzięki kontroli paliwa można także łatwiej oddzielić kilometry przejechane prywatnie od przejechanych służbowo.

Narzędzia do kontroli paliwa

Skoro wiemy już, że warto kontrolować obieg paliwa w firmie, należy zapytać, w jaki sposób to zrealizować. Niezastąpione w tym są narzędzia informatyczne. Najczęściej to moduły, które są częścią większego systemu monitoringu używanego w firmie. Taki moduł zbiera dane z czujników (np. z sond paliwowych, przepływomierzy, pływaków fabrycznych itd.), potem korzysta z zaawansowanego algorytmu, dzięki któremu dokonuje precyzyjnej analizy spalania. Przy czym wysokiej klasy oprogramowanie jest w stanie wziąć pod uwagę takie czynniki jak spalanie na postoju, spalanie związane z zasilaniem dodatkowych odbiorników w aucie itp. W ten sposób można wykonać dokładny bilans paliwowy zarówno dla pojedynczych pojazdów, jak i dla całej floty. Na podstawie takiego bilansu przygotowuje się raporty na temat kosztów i można zidentyfikować czynniki generujące największe zużycie paliwa.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym i telematyce kontrola paliwa w firmie jest łatwa i skuteczna. To pozwala przygotowywać kompleksowe raporty kosztów paliwowych i na ich podstawie optymalizować wydatki.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne