magazine top

Czy produkcja folii opakowaniowej może mieć coś wspólnego z ekologią i modnym w ostatnim czasie recyklingiem? Choć na pierwszy „rzut oka” wydaje się to mało prawdopodobne, to firma KABLONEX NAWROCCY sp. j. udowadnia, że te dwie dziedziny mogą ze sobą współgrać i to z dużym sukcesem. Ekologiczne podejście do produkcji wyrobów sprawia, że przedsiębiorstwo jest innowacyjnym zakładem i jest uznawane za jednego z wiodących producentów opakowań foliowych. Firma jest obecna na rynku już ponad 50 lat. Bogate doświadczenie produkcyjne przyczynia się do podejmowania przez zarządzających kolejnych kroków w drodze ku systematycznemu rozwojowi. Główną działalnością spółki jest produkcja folii opakowaniowej, przemysłowej, a także folii w 100 proc. poddawanej recyklingowi. KABLONEX oferuje również szereg usług związanych z przetwarzaniem folii.

W rodzinie jest siła
Początki przedsiębiorstwa z Chodzieży sięgają 1971 roku, a jego założycielem jest Eugeniusz Nawrocki. Firma na początku produkowała kable z tworzyw sztucznych. Stąd nie trudno zgadnąć, jaka jest geneza nazwy. Po zmianach ustrojowych w Polsce, w latach 90-tych ubiegłego wieku w KABLONEX także zaszły istotne zmiany. Gdy popyt na kable spadł, Eugeniusz Nawrocki postanowił spróbować swoich sił w opakowaniach foliowych. Dlaczego akurat taki profil? Często bywa, że o wyborze nowej działalności firmy decyduje przypadek. Tutaj było podobnie. Ponadto, w ponownym rozkręceniu biznesu pomógł brat Eugeniusza Nawrockiego oferując linię do folii. Odwaga założyciela przedsiębiorstwa i podejmowanie nowych wyzwań produkcyjnych i organizacyjnych sprawiły, że dzisiaj firma osiąga roczną sprzedaż na poziomie blisko 35 mln euro, a roczne możliwości produkcyjne sięgają ponad 30 000 ton tworzyw sztucznych. Obecnie zakład ma swoją siedzibę w Podaninie tuż obok Chodzieży. KABLONEX to firma rodzinna z polskim kapitałem, aktualnie zarządzana przez synów Nawrockich. W historii przedsiębiorstwa nie brakowało ważnych momentów i decyzji, które doprowadziły do rozkwitu firmy. Jednym z nich było wstawienie pierwszej trzywarstwowej linii do produkcji folii w 1999 roku. Dziesięć lat później, jako jedni z pierwszych w tej branży - zakontraktowali linię pięciowarstwową do produkcji folii niebarierowych. Teraz takich linii jest aż pięć, co wyróżnia KABLONEX na tle konkurencji. Bycie eko i rozwiązania zgodne z recyklingiem są obecne już ponad 10 lat. Pierwszym etapem było zainstalowanie maszyny do recyklingu. A to nie ostatnie słowo w tym segmencie. W planach jest instalacja kolejnej linii do recyklingu oraz budowa nowoczesnego zakładu za ok. 20 mln euro.

Analizy napędzają nowości
KABLONEX chcąc nieustannie się rozwijać i zasłużyć na miano innowacyjnego przedsiębiorstwa wdraża szereg nowości. Ponadto przeprowadza wiele prac badawczo-rozwojowych nie tylko przy udziale własnego działu B+R. W 2022 roku firma zakończyła duży projekt badawczy, w który zainwestowała ponad 13 mln euro. Dodatkowo postarano się o środki z Unii Europejskiej. Głównym przedmiotem badań były worki do pakowania produktów sypkich o wadze od 12 do 50 kg. Szeroka analiza dotyczyła m.in. oferty konkurencji obecnej na rynku. Dokonywały jej organy wewnętrzne (dział B+R) oraz zewnętrzne: Politechnika Poznańska, Instytut Badawczy Opakowań. – Dzięki tym badaniom, które zostały zlecone udało nam się odpowiedzieć na wiele pytań. Bazując na naszym parku maszynowym zaczęliśmy symulować pewne produkty, które moglibyśmy hipotetycznie stworzyć, dzięki nowemu parku maszyn – wyjaśnia Oskar Nawrocki, współwłaściciel KABLONEX. Okazało się, że opakowania dla tych branż mogą być znacznie lepsze i trwalsze. Mowa tutaj o szerokim asortymencie produktowym, zaczynając od mleka w proszku, przez nawozy, a kończąc na granulatach i chemii budowlanej. Dlatego zakupiono maszyny (m.in. drukarki, drukarki zewnętrzne, sklejarki) do asortymentu polietylenowego. Dzięki temu, klienci KABLONEX otrzymują bardziej wytrzymałe folie przy obniżonej gramaturze. Średnio wyroby opisywanego przedsiębiorstwa są cieńsze o 12 proc. od oferowanych przez konkurencję. To doskonale wpisuje się w ekologiczne trendy. Co więcej, działania i surowce recyklingowe mają coraz to większy udział w produkcji. KABLONEX zapewnia również tzw. performance – obsługę, przerób surowca wraz z logistyką. Tak szeroka skala innowacji nie byłaby możliwa bez rozwiniętych prac badawczo-rozwojowych o światowym zasięgu analiz. Bardzo często nowe produkty z bogatego katalogu KABLONEX są odpowiedzią na indywidualne zapotrzebowania klienta. Jak wspomina Oskar Nawrocki, pracownicy dużo rozmawiają z kupującymi, aby poznać ich potrzeby i szybko na nie zareagować. Taki sposób działania jest również możliwy, dzięki rozwiniętemu parkowi maszyn. Wśród nowości produktowych warto pochylić się nad foliami BIO, które pochodzą z recyklingu. W tym zakresie nieoceniony będzie certyfikat ISCC, który już niedługo będzie należał do przedsiębiorstwa. Pozwoli on na wykorzystywanie recyklingu chemicznego (np. olej, odpady) i biopochodnych do produkcji folii i opakowań. To otworzy zupełnie nowy rozdział w działalności i przybliży zakład do świata, w którym do produkcji nie będzie potrzebna ropa czy gaz. Ciągłe rozwijanie parku maszynowego jest nieodzownym elementem funkcjonowania nowoczesnego zakładu. Do tych najważniejszych inwestycji w ostatnim czasie można zaliczyć:

  • drukarkę dziesięciokolorową wraz z tzw. „dopalaczem” (RDO). Urządzenie spala lotne związki organiczne powstałe w wyniku druku i emituje ciepło, które jest wykorzystywane do ogrzewania hal i biura.
  • urządzenie do automatycznego cięcia tub papierowych wraz z łączeniem końcówek, co powoduje, że nie ma odpadów. Wszystkie końcówki są ponownie użyte.
  • maszynę pięciowarstwową z drukarką, która wykorzystuje farby wodne (KABLONEX należy do nielicznych firm z tak nowoczesnym urządzeniem).

Globalna produkcja dostosowana do potrzeb klienta
Oferta produktów KABLONEX należy do najszerszych z dostępnych na rynku, co ma przełożenie na wysoką pozycję w TOP 10 producentów folii na krajowym rynku. – Naszą maksymą jest produkcja folii z polietylenu dedykowanych dla każdego klienta. – tłumaczy Oskar Nawrocki. – Naszą politykę wyróżnia to, że nie mamy standardowych produktów. Zawsze dobieramy i staramy się znaleźć odpowiednie rozwiązanie do potrzeb klienta – dodaje. Warto również wspomnieć, że przedsiębiorstwo specjalizuje się w foliach termokurczliwych. Portfolio produktowe jest bardzo bogate i łatwiej wymienić branże, dla których nie są jeszcze dostępne folie niż odwrotnie. Gdybyśmy, jednak chcieli zaklasyfikować produkty firmy z Podanina to będzie to szeroko pojęty przemysł (m.in. branża spożywcza, huty szkła, meblarstwo, AGD, budownictwo, nawozy, folie do paletyzowania). Obecnie duży nacisk rozwojowy jest położony na rozwój folii do branży spożywczej i higienicznej. Nie można również zapomnieć o foliach polietylenowych. KABLONEX widzi w polietylenie ogromne możliwości, także z punktu widzenia recyklingu, dlatego też rozwija m.in. rynek folii BOPP, folii PET do laminacji, folii MDO. Zarządzający firmą patrzą całościowo na produkcję, stąd mocno działają w polityce zrównoważonego rozwoju. Folie polietylenowe dają takie możliwości, od ich recyklingu przez produkcję i ponowne wykorzystanie surowców. Tym samym zostanie stworzony obieg zamknięty dla produktów foliowych. Co więcej, energia potrzebna do produkcji ma pochodzić w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii. Aby stało się to możliwe, w KABLONEX powstają dwie farmy fotowoltaiczne wraz panelami zainstalowanymi na dachach zakładu. Ponadto, do „zielonych zmian” dochodzi także w zakresie floty samochodowej, która ma stać się elektryczna.

Istotny faktor - ludzie
Wszystkie te sukcesy i innowacje nie byłyby możliwe bez pracowników. Przedsiębiorstwo w swoich szeregach ma kadrę wielu specjalistów zatrudnionych w działach: handlowym (sprzedaż, logistyka, marketing), finansowym, administracyjnym (sekretariat, kadry), produkcyjnym (produkcja folii, druk, zgrzewanie, recykling), badań i rozwoju. Jak przyznaje Oskar Nawrocki, to właśnie ludzie są jednym z głównych źródeł sukcesu KABLONEX. Odpowiedni etos i ciężka, codzienna praca – to kluczowe aspekty w rozkwicie firmy. Wypracował je założyciel opisywanego zakładu i obowiązują do dziś. Takie zasady przekładają się na chęć ciągłego patrzenia w przyszłość i wprowadzania kolejnych ulepszeń. W firmie zatrudnionych jest 100 osób, w tym 70 proc. stanowią pracownicy produkcji. Oczywiście w tym „torcie sukcesu jeden kawałek” należy do sprawdzonych dostawców. Wśród wielu partnerów można wymienić: niemiecką firmę Windmöller & Hölscher (zapewnia urządzenia do produkcji folii), Total, Orlen (zakup surowców), Sabic Poland, Chespa Farby, Jurmet (bobiniarki). Zarządzających cieszy fakt, że większość surowców kupowanych jest od europejskich dostawców. KABLONEX współpracuje także z wieloma firmami o lokalnym zasięgu.

Globalna skala w lokalnym wymiarze
Działania lokalne nie dotyczą tylko biznesu, ale także skupiają się na pomocy innym. Właściciele firmy chętnie wspierają finansowo akcje charytatywne i wiele organizacji. Ponadto od wielu lat sponsorują zawody motorowodne w Chodzieży oraz finansowali klub żużlowy Polonia Piła. Obecnie KABLONEX jest sponsorem lokalnego klubu piłkarskiego Polonia Chodzież wraz z grupą juniorską. Młodzi adepci piłki nożnej staną się promotorami ekorozwiązań wypracowanymi przez przedsiębiorstwo. Dodatkowo, właściciele mają w planach przeprowadzać wiele akcji i eventów ekologicznych dla dzieci, aby mocniej rozpropagować działalność KABLONEX w duchu zero waste.

Z sukcesem na każdy dzień
Choć wielu przedsiębiorców twierdzi, że obecne czasy nie są łaskawe dla biznesu, to opisywana firma ma własny pomysł na przezwyciężenie trudności. Bez nowych inwestycji, modernizacji i wprowadzania kolejnych kroków do automatyzacji rozwój i poszerzenie rynków zbytu nie będą możliwe. Dlatego Oskar Nawrocki podkreśla, że należy mądrze wydawać, a nie skupiać się na redukcji etatów. Efektem polityki KABLONEX będą ulepszenia obecnego parku maszynowego - tak, aby produkować taniej, szybciej i ekologicznie. Warto podkreślić, że negatywne skojarzenia większej części społeczeństwa z plastikiem nie są słuszne. Gdyż tworzywa sztuczne mogą być przetwarzane wielokrotnie, inaczej niż np. papier. To właśnie czyni zakład - ekologicznym przedsiębiorstwem na miarę XXI wieku. Zarządzający KABLONEX nie wskazują jednego osiągnięcia, które przyprawia ich o wielką dumę. Dla nich każdy dzień jest ważny i może stać się powodem do zadowolenia. Firma ma bardzo solidne fundamenty, co przyczynia się do osiągania wysokich wyników sprzedaży i nieustannego myślenia o kolejnych drogach ku rozwojowi.

fb button

grab my essay banner

logo jooble