magazine top

rimaster

Rimaster Poland Sp. z o.o. jest częścią szwedzkiej grupy Rimaster, będącej jednym z liderów w projektowaniu i produkcji wiązek kablowych, szaf elektrycznych, elektroniki, paneli sterowania oraz mechaniki. W Polsce firma posiada dwa prężnie działające zakłady produkcyjne, zlokalizowane w województwie zachodniopomorskim, w miejscowościach Czaplinek i Borne Sulinowo. O firmie rozmawiamy z panią Iwoną Uszakiewicz, Prezes Rimaster Poland sp. z o.o.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Rimaster Poland Sp. z o.o. i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

W początkowych latach zanim staliśmy się częścią grupy Rimaster, produkowaliśmy wiązki kablowe jako poddostawca VW Gorzów Wielkopolski. Była to dla nas wielka nauka i duże doświadczenie, jakościowe wyzwanie ale i ukształtowanie firmy pod nowych, różnie wymagających klientów. Ważnym momentem dla Rimaster Poland był czas kryzysu gospodarczego 2008/2009. Okres ten początkowo odbił negatywne piętno. Zmuszeni byliśmy przy spadku produkcji obniżyć naszą załogę dostosowując się do realiów. Ale to nie był tylko negatywny czas. Naszą słabość przerobiliśmy w siłę i skupiliśmy nasz wysiłek na budowie marki i jakości. Poprawiliśmy procesy produkcyjne, technologie. Rozwinęliśmy i umocniliśmy nasze kontakty z klientami zapewniając im kompleksową usługę. Nieodzownym elementem rozwoju była i nadal jest współpraca ze światowej klasy marką i filozofią- Toyota Production System oraz niemieckimi klientami, co pozwala nam łączyć i stosować dwie różne szkoły spojrzenia na jakość oraz produkcję. Kolejną wartością dodaną wpływu światowego kryzysu była zmiana strategii na poszerzenie gamy klientów. Do naszego portfolio dołączyły francuskie i belgijskie marki.

Rimaster jest wiodącym dostawcą wiązek przewodów, szaf elektrycznych, podzespołów elektronicznych i kabin dla pojazdów specjalnych. Wasze jednostki produkcyjne są przystosowane do obsługi małych serii, a także ciągłej produkcji wyrobów o różnym stopniu złożoności - lecz zawsze koncentrując się na efektywności kosztowej, jakości i środowisku. Czy może Pani opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy Rimaster Poland?

Nasz park maszynowy to najnowsze urządzenia do produkcji wiązek kablowych. Głównymi maszynami są pełne automaty które tną przewody, znakują, zakładają uszczelki oraz zagniatają kontakty. Podczas produkcji używamy procesów technologicznych takich jak: oplatanie(braiding), zgrzewanie(ultrasonicwelding) oraz formowanie wtryskowe(molding). Pierwszy z procesów oznacza zabezpieczanie przewodów specjalną przędzą, która ma właściwości olejo oraz mechaniczno ochronne. Tak przygotowane wiązki używane są w produktach szczególnie narażonych na trudne warunki pracy maszyn, w których są stosowane. Kolejny z procesów to zgrzewanie ultradźwiękami przewodów. Jest to proces łączenia przewodów dzięki, któremu tworzone są rozgałęzienia wiązki lub łączenie przewodów z blaszkami miedzianymi tworząc przewody bateryjne. Ostatnim z ważnych procesów jest formowanie wtryskowe, nisko i wysokociśnieniowe. Proces ten jest dedykowany pod klienta i projektowany razem z nim. W ostatnich latach widzimy znaczny rozwój tego zastosowania ze względu na podwyższone właściwości wodoodporne co jest bardzo ważne dla naszych klientów w obszarach rolnictwa czy górnictwa.

Zdobyliście zaufanie wielu wiodących światowych producentów pojazdów specjalnych i automatyki przemysłowej. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Tak naprawdę w naszej działalności wszystko jest ważne. Poczynając od relacji z klientami, jakość, produkcję na czas, innowacje, elastyczność, reakcję na zmiany po bezpieczeństwo i atmosferę w pracy. Skupiamy się na wszystkich aspektach, korzystając z naszej wiedzy i doświadczenia oraz szkoleń aby sprostać wymaganiom naszych Klientów i pracowników.

Dla Rimaster najważniejsi są pracownicy. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień poprzez swoją pracę - budują markę i sukces firmy?

W naszej firmie pracują ludzie, którzy mieli zaszczyt budowania jej od samego początku. Pamiętają czasy, kiedy na hali produkcyjnej (wówczas tylko jednej w Czaplinku) nie było biur, a hala produkcyjna zajęta była przez deski formierskie w 30%. Z roku na rok przybywało ludzi, sprzętu i klientów. Pracownicy zdobywali wiedzę i doświadczenie z każdym nowym klientem, z każdym nowym współpracownikiem. Pewien sposób współpracy, szacunku i rodzinnej atmosfery przekazywały kolejnym ekipom. Nadszedł również moment, że firma zaczęła potrzebować “nowej krwi”, nowego spojrzenia. Dlatego dzisiaj pracują u nas ludzie z innych regionów Polski, z innych firm, przynosząc do nas nowe doświadczenie, nowe pomysły, nowe rozwiązania.

Jakość to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w przemyśle nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród najlepszych dostawców i partnerów biznesowych. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Firma Rimaster specjalizuję się w produkcji zróżnicowanych produktów w małej serii produkcyjnej (eng. high-mix low-volume). W przypadku takiej produkcji nie tylko nasza firma musi być świetnie zorganizowana na przestrzeni produkcyjnej i elastyczna wobec swoich klientów, ale również dostawcy którzy współpracują z firmą Rimaster powinni sprostać takim samym oczekiwaniom. Otwarta i szczera komunikacja z dostawcami to kluczowy element współpracy firmy Rimaster który pozwala nam zapewnić naszym klientom innowacyjne i opłacalne rozwiązania. Prowadząc stały dialog z naszymi partnerami dążymy wspólnie do celu aby skrócić nie tylko czas otrzymywania odpowiedzi na zapytania ofertowe, ale również ostatecznie czas dostawy komponentów przy współpracy osób dedykowanych danym zadaniom w firmie Rimaster na poziomie operacyjnym i strategicznym. Współpracujemy z dostawcami nie tylko z najbliższego regionu, ale również z partnerami którzy współpracują na arenie międzynarodowej dostarczając materiały wysokiej jakości.

Systematycznie rozbudowujecie fabryki, linie produkcyjne. Grupa, do której należycie, nieustannie poszerza asortyment o nowe produkty. Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Firma Rimaster jest w ciągłym rozwoju, w tej chwili rozbudowujemy park maszynowy o kolejne maszyny, które już posiadamy w naszym portfolio, chodzi tu w szczególności o Schleuniger SP36. Maszyna która tnie przewody, znakuje, zagniata końcówki z możliwością założenia uszczelek. Te typy maszyn to standard w naszej branży jeżeli chcemy zachować bardzo wysoką jakość naszych produktów. Coraz większe zainteresowanie widzimy u naszych klientów zgrzewaniem ultradźwiękowym “ultrasonic wealding”, w tej chwili posiadamy jedną maszynę tego typu, natomiast są plany rozwoju w 2020 roku aby takich maszyn pojawiło się więcej. Kolejnym ważnym procesem produkcyjnym jest oplatanie wiązek kablowych tzw. “braiding”. Metoda polega na oplocie pojedynczymi nićmi specjalnej przędzy, która jest wytrzymała na mechaniczne uszkodzenia, na wysokie temperatury oraz na oleje czy smary. Ten oplot stosowany jest do maszyn, które pracują w najtrudniejszych warunkach. W 2018 roku powstał nowy budynek magazynu wyposażony w 6 maszyn o wysokości 12 metrów składających się na system automatycznych regałów windowych szwedzkiej marki Weland. Oprogramowanie systemu wind jest zintegrowane z podstawowym systemem operacyjnym ERP firmy. Półki wind tworzących w sumie 1500 metrów kwadratowych, zapewniają powierzchnię magazynowania dla prawie 8 tys. pozycji materiałowych. Magazyny komponentów oraz produktów zostały doposażone również w standardowe regały magazynowe niskiego składowania.

Rimaster jest partnerem, który buduje relacje z klientami, jednocześnie oferując uproszczone rozwiązania dla światowego przemysłu. Waszym zadaniem jest zapewnienie pełnego wsparcia przy projektowaniu i produkcji wyrobów elektrycznych, elektronicznych oraz mechanicznych. Oferujecie kompleksowe rozwiązania systemów kabin dla pojazdów specjalnych oraz instalacji przemysłowych, zaczynając od opracowania projektu - do dostawy kompletnych rozwiązań. Jak ocenia Pani przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Specjalizujemy się w produkcji małych serii do pojazdów specjalistycznych, których na rynku nie brakuje. Produkcję wiązek kablowych rozszerzamy o zabezpieczenie klienta w pełną obsługę całych systemów, od projektowania począwszy. Mamy dział projektowania i rozwoju w grupie na północy Szwecji, oddział budujący metale i lekkie kabiny do pojazdów specjalistycznych w środkowej części Szwecji niedaleko Linkoping. To zapewnia nam szersze spektrum obsługi klientów. Rimaster Poland poszerza gamę swojej produkcji o panele i skrzynki sterownicze. Mamy możliwości oraz umiejętności w przewodach bateryjnych i w tych kierunkach chcemy się umacniać.

Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Tak, od zawsze wspieramy lokalne instytucje kulturalne i sportowe. Jesteśmy ściśle związani z lokalną społecznością. Czynnie wspomagamy lokalne akcje charytatywne, dla osób szczególnie potrzebujących. Organizowaliśmy świąteczną zbiórkę „RIMpaczkę” dla podopiecznych Domu Dziecka w Pełczycach. Trudno jest wymienić wszystkie nasze inicjatywy, ponieważ część z nich to indywidualna pomoc dla osób w trudnej sytuacji losowej, jednakże warto wspomnieć, że od wielu lat wspieramy Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Taekwondo” z Bornego Sulinowa, Klub Sportowy „Lech Czaplinek”, Klub Sportowy „Gry” w Bule BORBUL, lokalne Szkoły i Przedszkola, Klub Seniora, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Otwórzmy Serca”, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz wiele innych lokalnych stowarzyszeń i klubów.

Potwierdzeniem wysokiej jakości produktów Rimaster są otrzymane certyfikaty i nagrody. Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Na przestrzeni wielu lat naszej działalności zostaliśmy wyróżnieni na różnych płaszczyznach. Od 2014 roku przynależymy do elitarnego klubu „Gazel Biznesu”, grona najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce i kilkukrotnie znaleźliśmy się w gronie laureatów tego rankingu. W 2014 roku otrzymaliśmy Certyfikat Wiarygodności Biznesowej wydany przez „Bisnode”, nadawany za najwyższą ocenę stabilności firmy. Od 2015 roku otrzymujemy certyfikaty „Firma Godna Zaufania”, które przyznawane są przedsiębiorstwom cechującym się nienaganną opinią w Internecie wśród klientów i kontrahentów. W 2015 roku otrzymaliśmy certyfikat – „Lider Bezpiecznej Pracy” wydany przez Instytut Badania Marki. Braliśmy udział w Plebiscycie 100 Najbardziej Przedsiębiorczych Kobiet w Polsce w 2016 roku, gdzie znalazłam się w gronie laureatek. Prestiżowym wyróżnieniem jakie otrzymała nasza firma w 2017 roku jest „Diament miesięcznika Forbes” – otrzymaliśmy go w kategorii firm o poziomie przychodów od 50 do 250 mln PLN w woj. zachodniopomorskim. W latach 2017-2018 otrzymaliśmy certyfikat „CIRF EFFP Euro Firma Fair Play”, gdzie wyróżniono nas za politykę biznesową ukierunkowaną na strategię rozwoju Unii Europejskiej określoną w programie „EUROPA 2020” oraz za legitymowanie się wysokim zaufaniem kontrahentów i klientów. W 2018 roku otrzymaliśmy wyróżnienie w Plebiscycie „Złoty Płatnik 2018” przyznawane przez „Euler Hermes” firmom za zachowanie najwyższych standardów płatniczych. Posiadamy certyfikaty potwierdzające jakość naszych produktów ISO 9001 i 14001. Każde z tych wyróżnień jest dla nas powodem do zaszczytu jak i motywacją do dalszego działania.

Z roku na rok firma dynamicznie się rozwija, przybywa pracowników i zadowolonych klientów. Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Można nieskromnie powiedzieć, że jesteśmy dumni z atmosfery jaka panuje w naszych zakładach. Staramy się aby nowi pracownicy poczuli się “zaopiekowani” od samego początku. Dlatego duży nacisk kładziemy na pierwsze szkolenia, wprowadzenie do firmy, opierając się na nowych narzędziach oraz na zdobytym doświadczeniu. Opieką otaczani są również nasi długoletni pracownicy. Staramy się aby czuli komfortowo. W relacjach z klientami służymy kompleksową usługą i szybką reakcją na zmiany. Staramy się aby klienci otrzymywali wraz z zamówionym artykułem profesjonalną obsługę. Z naszymi wieloletnimi klientami łączą nas często przyjacielskie kontakty. Co oznacza, że fachowość i profesjonalizm mogą iść w parze z przyjaźnią.

fb button

grab my essay banner

logo jooble