magazine top

Nowa linia produkcyjna FastLine w wewnętrznym dziale narzędziowym igus, umożliwia szybkie wykonanie nowego narzędzia (wkładki do formy) i produkcję metodą wtrysku łożysk ślizgowych dostosowanych do potrzeb Klienta, w zaledwie tydzień.

 

Szybkie wdrożenie produkcji nowego wyrobu stanowi nie lada wyzwanie dla producentów i ich dostawców. Niestandardowe części, takie jak łożyska ślizgowe o  rozmiarach, których nie odnajdziemy w rynkowej ofercie producentów, muszą być dostarczane szybko i bez komplikacji. Nie jest jednak niczym niezwykłym, że rozpoczęcie produkcji elementów specjalnych metodą formowania wtryskowego trwa nawet kilka do kilkunastu tygodni. Dlatego igus, specjalista w dziedzinie tworzyw sztucznych, oferuje teraz nową usługę FastLine. Bezsmarowe, polimerowe łożyska ślizgowe o niestandardowych wymiarach mogą być dostarczone w ciągu kilku dni. igus zawdzięcza taką możliwość kompletnej reorganizacji swojego działu zajmującego się przygotowaniem narzędzi i dużym inwestycjom w wieloosiowe maszyny CNC, na których błyskawicznie przygotowuje nowe wkładki do formowania wtryskowego. 

Gdy wymagana jest szybka realizacja odpornych na zużycie łożysk ślizgowych o wymiarach spoza standardowej oferty, wielu użytkowników rozważa druk 3D lub skrawanie pożądanych elementów z półproduktów na maszynach CNC. To dobre rozwiązanie dla małych serii. Jednak w przypadku produkcji wielkoseryjnej, obejmującej co najmniej 1000 części, obie wymienione techniki produkcji są na dłuższą metę zbyt drogie. Firma igus oferuje teraz produkcję ekonomicznych i wysoce odpornych na zużycie łożysk ślizgowych w niekatalogowych wymiarach, przy zastosowaniu formowania wtryskowego w ramach usługi FastLine. Oznacza to, że pierwsza partia łożysk może być wyprodukowana i wysłana do klienta w ciągu zaledwie kilku dni. "Dzięki inwestycji w nasz dział produkcji narzędzi, z własną linią produkcyjną do części osiowosymetrycznych (podkładki, tuleje bez kołnierza i z kołnierzem), z nowoczesną technologią CNC, jesteśmy teraz w stanie jeszcze szybciej reagować na potrzeby naszych klientów", wyjaśnia Michał Obrębski, manager produktu iglidur w firmie igus Sp. z o.o. "Oprócz dużego asortymentu katalogowego polimerowych łożysk ślizgowych, które są dostępne bezpośrednio z magazynu, możemy teraz produkować niestandardowe elementy o stosunkowo prostych geometriach w ciągu zaledwie kilku dni, przy użyciu odpowiedniego narzędzia do formowania wtryskowego."

Wydrukowane, frezowane czy formowane wtryskowo?

W jaki sposób Klient może przekonać się, która metoda produkcyjna jest najbardziej opłacalna? Już wkrótce na naszej stronie internetowej dostępne będzie narzędzie online iglidur Designer. W aplikacji tej wystarczy wprowadzić wymiary łożyska ślizgowego, wybrać wymagany materiał oraz określić ilość, aby w jedną minutę otrzymać informację, która z technik produkcyjnych jest najbardziej ekonomiczna dla naszego przypadku. Obecnie jesteśmy na ukończeniu testowania tego narzędzia i niebawem udostępnimy je dla naszych klientów, którzy sami będą mogli się o tym przekonać. Narzędzie będzie dostępne w przeglądarce internetowej, a jego użycie nie będzie wymagało logowania się.

Szybka dostawa specjalnych łożysk ślizgowych dla serii ergometrów

Firma ergoline GmbH skorzystała z usługi FastLine. Producent ergometrów poszukiwał odpowiedniego, bezobsługowego rozwiązania z łożyskami ślizgowymi do regulacji wysokości w swojej nowej serii. Łożyska ślizgowe o standardowych wymiarach nie wchodziły w rachubę ze względu na specjalne średnice wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze próby z wykorzystaniem łożysk tocznych wykonanych z półproduktu iglidur, zostały przeprowadzone z powodzeniem, jednak rozpoczęcie produkcji seryjnej musiało nastąpić szybko ze względu na duży popyt na rynku. "Sześć tygodni na zwykłą formę było dla nas niezadowalające, a ciągłe toczenie łożysk z półproduktów było zbyt czasochłonne i kosztowne" - wyjaśnia Dominik Huber, konstruktor w ergoline GmbH. "Dlatego bardzo ucieszyliśmy się z usługi igus FastLine. Od zamówienia do dostawy minęły zaledwie cztery dni, a cena okazała się trzykrotnie bardziej opłacalna niż oczekiwaliśmy." Po zmagazynowaniu formy, ergoline może w przyszłości skorzystać z ekonomicznego formowania wtryskowego swoich części.

fb button

grab my essay banner

logo jooble