magazine top

Planujesz budowę domu jednorodzinnego? A może jesteś już na jednym z ostatnich etapów budowy, czyli stworzenia wytrzymałego pokrycia dachowego wraz z konstrukcją? Koniecznie zapoznaj się z krótkim poradnikiem, który pomoże Ci wybrać odpowiednie materiały konstrukcyjne oraz wykończeniowe na dach. Poniżej znajdziesz kilka kroków, które pomogą Ci na zaplanowanie prac związanych ze stworzeniem kompletnego dachu dla swojego domu jednorodzinnego.

Realizowanie prac budowlanych wcale nie należy do najłatwiejszych czynności, gdyż wymaga to odpowiedniego zaplanowania wszystkich działań – krok po kroku. Dotyczy to jednakowo stworzenia fundamentów, ścian, a także konstrukcji dachowej wraz z jej wykończeniem.
Na tym etapie warto też sprawdzić poradnik, jak zapobiec powstawaniu skroplin na dachu. Tylko mocna konstrukcja, najlepszy materiał pokrycia dachowego oraz folie termoizolacyjne-paroprzepuszczalne dadzą Ci gwarancję długowieczności dachu i komfortu użytkowania nieruchomości przez wiele lat.

Budowa dachu krok po kroku – sprawdź, jak to zrobić!

Metody budowania pokrycia dachowego od podstaw są różne, aczkolwiek można wyróżnić kilka etapów prac, jakich kategorycznie nie można pominąć. Oto krótki poradnik, który pomoże Ci stworzyć idealny dach, który wytrzyma wiele lat użytkowania i zapewni dobrą termoizolację całego budynku:

  1. Stwórz projekt dachu lub poproś o pomoc specjalistów.
  2. Rozpocznij budowę więźby dachowej – musisz w tym celu wykorzystać jak najlepszej klasy drewno, które będzie odpowiednio suche i nieuszkodzone. Pierwszy etap to mocowanie bazowych murłat, a następnie krokwi.
  3. Kolejno odbywa się foliowanie więźby dachowej poprzez zamocowanie foli paroszczelnej, która zatrzymuje wilgoć i wodę z zewnątrz, ale jednocześnie odprowadza ją z wnętrza domu.
  4. Położenie łat – ten etap prac polega na przybiciu krokiew do kontrłat, a następnie łat dachowych. Warto mieć na uwadze, iż odpowiedni montaż tych elementów zapewni właściwą wentylację membrany dachowej oraz dachówki.
  5. Montaż okien dachowych, rynien i pozostałych elementów dachu.
  6. Ułożenie pokrycia dachowego – w tym przypadku musisz wybrać odpowiedni materiał na pokrycie dachowe.

Podczas budowy konstrukcji dachu, musisz też zadbać o właściwą izolację poddasza od wewnątrz. W tym przypadku doskonale sprawdzi się wewnętrzna folia paroprzepuszczalna.

Jaki materiał wybrać na pokrycie dachowe?

Obecnie na rynku wyróżniamy wiele odmian pokryć dachowych, w jakie warto zainwestować. Najpopularniejsza jest tzw. blachodachówka, która jest połączeniem wysokiej odporności na czynniki zewnętrzne, prostego sposobu układania oraz atrakcyjnej ceny zakupu. Inne materiały, które sprawdzają się równie dobrze jako pokrycie dachu dla domu jednorodzinnego, to: dachówka ceramiczna, papa dachowa, dachówka cementowa czy nawet płyta falista.

Pamiętaj – wybór dobrego materiału na pokrycie dachowe jest bardzo ważny, ale bez poprawnego zabezpieczenia konstrukcji dachu poprzez folie i materiały izolacyjne, prawdopodobnie narazisz się na konieczność remontu zupełnie nowego dachu w przeciągu kilku pierwszych lat użytkowania.

fb button

grab my essay banner

logo jooble