magazine top

Przedstawiamy Państwu historię jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich firm w branży narzędziowej. Firma BRYK to prawdziwy przykład przedsiębiorczości i pasji, której owocem jest dzisiaj jedna z czołowych pozycji na rynku narzędzi diamentowych. Od momentu swojego powstania w 2000 roku, firma BRYK przechodzi konsekwentną ewolucję, stając się niekwestionowanym liderem w swojej dziedzinie. Zaczynając od dostarczania narzędzi dla przemysłu meblarskiego, dzisiaj oferuje kompleksowe rozwiązania dla wielu sektorów, w tym przemysłu metalowego, lotniczego i motoryzacyjnego. W trakcie swojej dwudziestotrzyletniej podróży firma BRYK nie tylko dostarcza wysokiej jakości narzędzia, ale także wypracowuje innowacyjne rozwiązania, zyskując uznanie klientów na całym świecie. Produkty i usługi BRYK to jakość, zaawansowana technologia i zaufanie klientów. Przez lata firma kontynuuje rozwijanie swojego portfolio produktowego, wprowadzając nowoczesne narzędzia, które stanowią odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku. W połączeniu z usługami ostrzenia, regeneracji i innowacyjnym systemem zarządzania gospodarką narzędziową GUARDPRO, BRYK nie tylko dostarcza narzędzia, ale także kompleksowo partneruje swoim klientom, pomagając im osiągać lepsze rezultaty.

Dzisiaj zapraszamy Was do poznania historii i osiągnięć firmy BRYK, która jest przykładem, jak z pasji i zaangażowania można stworzyć markę, która zmienia przemysł narzędziowy i wciąż dąży do doskonałości. O firmie opowiada Witold Bryk - właściciel firmy.

Czy mógłby Pan przybliżyć genezę powstania przedsiębiorstwa i opowiedzieć o wydarzeniach, które miały decydujący wpływ na obecną pozycję i renomą na rynku?

Zapoczątkowaliśmy działalność w 2000 roku, przechodząc przez liczne etapy rozwoju, od importu narzędzi diamentowych przeznaczonych do obróbki materiałów drewnopochodnych, dostarczając je polskim firmom meblarskim. Kluczowym etapem było rozszerzenie oferty o usługi ostrzenia i regeneracji narzędzi, co zaowocowało później wprowadzeniem własnej linii produkcyjnej narzędzi diamentowych. W 2006 roku otworzyliśmy zakład produkcyjny w Kraczkowej, skupiając się na rozwijaniu własnych rozwiązań technologicznych i podnoszeniu kwalifikacji pracowników. Kontynuowaliśmy dynamiczny rozwój, inwestując w nowe technologie oraz rozszerzając zespół o wykwalifikowane kadry inżynierskie. W 2015 roku przeprowadziliśmy rebranding marki Bryk, co zaowocowało stworzeniem submarek Woodworking Engineering oraz Advanced TechTools dedykowanych do obsługi klientów z rynku meblarskiego i szerokiego rynku metalowego. Był to naturalny krok wynikający z docierania z nowymi produktami do nowych klientów w nowych branżach. Rok później rozpoczęliśmy budowę nowej siedziby firmy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Jasionce, która została ukończona w 2018 roku. Wtedy też przenieśliśmy produkcję do nowego budynku, który został zaprojektowany zgodnie z najnowszymi standardami. W jego obrębie znalazły się laboratorium badawcze wyposażone w urządzenia kontrolno-pomiarowe, hala produkcyjna, magazyn oraz część biurowa. Przez lata ciągłej pracy, innowacyjności i zaangażowania zespołu BRYK, udało nam się osiągnąć solidną pozycję na rynku. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć i gotowi na wyzwania, jakie przyniesie przyszłość.

Czy może Pan omówić obszary, w których firma specjalizuje się najbardziej? Jakiego typu narzędzia oferujecie?

Specjalizujemy się zarówno w rozwiązaniach narzędziowych właściwych branży meblowej jak i metalowej, oferując szeroki zakres rozwiązań. Nasza oferta obejmuje standardowe i wyspecjalizowane narzędzia skrawające z węglika spiekanego i diamentu, narzędzia kształtowe, różnego rodzaju płytki i głowice skrawające, a także piły. Przygotowujemy kompleksowe odpowiedzi ofertowe do nowych projektów obróbczych w branży lotniczej, motoryzacyjnej, energetycznej. Świadczymy również usługi ostrzenia i regeneracji narzędzi. Dodatkowo, proponujemy system GuardPro do optymalizacji procesów zarządzania gospodarką narzędziową.

Do kogo w szczególności kierujecie swoją ofertę? Kim są Państwa główni odbiorcy?

Nasza oferta jest zróżnicowana i dostosowana do potrzeb klientów w różnych branżach, co pozwala nam obsługiwać szerokie spektrum odbiorców w przemyśle meblarskim, lotniczym i motoryzacyjnym. W branży meblarskiej współpracujemy z producentami mebli. W sektorze lotniczym – z firmami produkującymi komponenty lotnicze, a w branży motoryzacyjnej – z producentami i dostawcami części samochodowych. Koncertujemy swoją uwagę również na przemyśle energetycznym i wszędzie tam, gdzie przedmiotem działania jest obróbka materiałów poprzez frezowanie, toczenie czy wiercenie. Nasze narzędzia i usługi spełniają wysokie standardy jakości i precyzji zgodne z przyjętymi normami i wymaganą dokumentacją techniczną.

Jakość jest kluczem do sukcesu w branży narzędziowej. Jakie są główne praktyki i procedury, które firma BRYK stosuje, by zapewnić najwyższą jakość oferowanych narzędzi?

Jakość to czynnik obligatoryjny w branży narzędziowej, a w firmie BRYK przykładamy do niej ogromną wagę. Nasze podejście obejmuje kilka kluczowych praktyk i procedur. Przede wszystkim, dbamy o jakość surowców i materiałów, współpracując ściśle z dostawcami. Inwestujemy także w nowoczesne technologie i maszyny, aby zapewnić precyzję w procesie produkcyjnym, który jest nieustannie monitorowany i kontrolowany. Kluczową rolę odgrywa także szkolenie i rozwój pracowników. Stale analizujemy rynek i innowacje, aby dostosowywać się do potrzeb klientów i utrzymywać najwyższe standardy jakości. Posiadamy regularnie certyfikowane systemy zarządzania jakości i środowiskowe ISO. Dzięki tym praktykom zdobywamy zaufanie klientów w konkurencyjnej branży narzędziowej.

Jakie narzędzia i usługi są obecnie najbardziej pożądane przez klientów? Jak ewoluuje oferta BRYK w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku?

Obecnie absolutnym wymogiem rynków są narzędzia łączące najwyższą jakość z wydajnością. W odpowiedzi na te potrzeby, ciągle rozwijamy naszą ofertę, aby spełniać oczekiwania rynku. Kluczowym aspektem oferty jest serwis regeneracji i ostrzenia narzędzi, który pozwala na przedłużenie ich żywotności. Nieustannie inwestujemy także w nowoczesne technologie i procesy produkcyjne, aby dostarczać narzędzia najwyższej jakości, a nasza oferta jest regularnie aktualizowana, aby sprostać zmieniającym się potrzebom rynku.

Czy działalność firmy BRYK rozciąga się również poza granice Polski? Na jakich rynkach firma obecnie działa? Gdzie widzą Państwo największy potencjał dla ekspansji?

Eksport jest ważnym elementem naszej strategii, choć obecnie nie stanowi znaczącej części przychodu firmy. Docieramy z naszymi produktami do rynków Europy Środkowej oraz Stanów Zjednoczonych. Niemniej jednak w obecnej sytuacji geopolitycznej Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem dla wielu międzynarodowych firm, które inwestują u nas. Staramy się to wykorzystywać i coraz śmielej zaznaczać swoją obecność we współpracy kooperacyjnej.

Co, w Państwa opinii, odróżnia BRYK od innych firm oferujących podobne rozwiązania na rynku?

Nasza firma wyróżnia się na rynku przede wszystkim zdecydowanym skupieniem na jakości, innowacyjności i indywidualnym podejściu do klienta. Posiadamy własne zaawansowane biuro konstrukcyjno-programistyczne i technologiczne, dlatego znamy i rozumiemy w 100% proces powstawania narzędzi. Możemy i potrafimy reagować na dynamiczne zmiany, szybkie zlecenia, krótkie terminy dostaw – a to wymóg dzisiejszych czasów. Ponadto, nasze relacje z klientami są proaktywne, elastyczne i oparte na zrozumieniu ich unikatowych potrzeb a codziennością naszego działania jest wsparcie klienta i obsługa posprzedażowa. To połączenie jakości, innowacji i indywidualnego podejścia pozwala nam sprostać najwyższym oczekiwaniom, a także budować długotrwałe relacje oparte na zaufaniu i satysfakcji klientów.

Z uwagi na własne zaplecze B+R, firma może pochwalić się wprowadzeniem nowatorskich rozwiązań. Jakie innowacyjne produkty czy technologie zostały wdrożone w firmie w ramach zrealizowanych prac?

Prace B+R pozwalają nam na poprawę jakości produktów i wzmacnianie pozycji konkurencyjnej. Wśród znaczących osiągnięć znajdują się patenty, takie jak Patent nr 220242 na Głowicę formatującą z ostrzami polikrystalicznego diamentu. Zgłosiliśmy także dwa wynalazki w procedurze europejskiej dotyczące metod frezowania. Nasze projekty obejmują rozwój narzędzi skrawających z innowacyjnymi powłokami przeciwzużyciowymi, technologie obróbki superstopów, oraz rozwój systemu eksperckiego dla technologii obróbki skrawaniem , między innymi detali lotniczych. Te innowacje zostały docenione, czego dowodem jest Polska Nagroda Innowacyjności 2017 oraz nagroda gospodarcza województwa podkarpackiego w kategorii firm małych w kilku latach z rzędu.

Jakie ważne inwestycje w infrastrukturę produkcyjną i technologię miały miejsce w ostatnich latach?

Są to specjalistyczne maszyny i urządzenia zainstalowane i funkcjonujące w 7 gniazdach produkcyjnych oraz ultra precyzyjne systemy pomiarowe i kontrolne. Dzięki tym inwestycjom możemy oferować bardziej zaawansowane produkty oraz optymalizować procesy produkcyjne naszych klientów poprzez dostarczanie rozwiązań, które skracają czas obróbki detalu czy są bardziej wydajne. Wiele z tych rozwiązań zostało wdrożone w wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych.

Wykwalifikowana kadra jest kluczem do sukcesu każdej firmy. Ile osób obecnie pracuje w BRYK? Jakie są ich główne kwalifikacje?

Obecnie w BRYK zatrudniamy 50 osób. Nasza kadra to kluczowy element naszego sukcesu, dlatego dbamy o to, aby nasi pracownicy byli wysoce wykwalifikowani i kompetentni. Główne kwalifikacje naszych pracowników obejmują szeroką gamę umiejętności związanych z projektowaniem, programowaniem, produkcją narzędzi i kontrolą jakości, zarządzaniem projektem i obszarami technicznymi (technolodzy, programiści, konstruktorzy). Nasi pracownicy posiadają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w swoich dziedzinach, co umożliwia nam utrzymanie najwyższych standardów bo bez tego nie byłoby możliwe działanie w tej branży. Ponadto, kontynuujemy inwestycje w rozwijanie umiejętności naszych pracowników poprzez regularne szkolenia i programy rozwoju zawodowego, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom rynku i zapewnić naszym klientom produkty i usługi na najwyższym poziomie. Nasza kadra to nasze największe aktywo i główne źródło naszego sukcesu.

Wysoka jakość dostarczanych przez BRYK produktów jest priorytetem, dlatego współpracujecie wyłączenie z renomowanymi dostawcami. Czy wśród kooperantów są tacy, którzy zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Tak, w przypadku BRYK współpraca z renomowanymi dostawcami ma kluczowe znaczenie i to zarówno w wymiarze surowców, materiałów technicznych i półfabrykatów produkcyjnych Wśród dostawców znajdują się najlepsze firmy z branż technologicznych zarówno Europy jak i świata. Trudno wymienić wszystkich czy też tych głównych, bo każdy z dostawców specjalizuje się w określonym produkcie. Utrzymujemy strategię współpracy opartą zwykle na 2 czy 3 dostawcach danego surowca czy produktu, tak aby nasze zabezpieczać nasze procesy produkcyjne a tym samym mieć możliwość gwarancji dostarczenia tak samo dobrego produktu w niezmiennym czasie dostawy dla naszych klientów. Dzięki temu nawiązaliśmy trwałe i zaufane relacje partnerskie a współpraca z renomowanymi dostawcami przyczynia się do sukcesu i reputacji BRYK na rynku.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. Jakie są Państwa inicjatywy w zakresie CSR?

Nasze inicjatywy w zakresie CSR obejmują troskę o środowisko naturalne jak niskoemisyjne technologie, zielona energia, uczciwe praktyki biznesowe, promowanie równości w miejscu pracy oraz dbałość o dobrostan pracowników. Dążymy do zrównoważonego rozwoju, uwzględniając potrzeby współczesnych i przyszłych pokoleń.

Jakie wyzwania stoją przed BRYK w najbliższej przyszłości i jakie strategiczne cele firma wyznacza sobie na nadchodzące lata?

W najbliższej przyszłości stawiamy sobie ambitne cele, takie jak pozostawanie konkurencyjnymi poprzez inwestycje w badania i rozwój, dążenie do zrównoważonego rozwoju, rozwijanie obecności na rynkach zagranicznych oraz dbałość o zaangażowanie i rozwój pracowników. Te cele są związane z naszym dążeniem do utrzymania pozycji lidera w branży narzędziowej i oferowania produktów najwyższej jakości.

fb button

grab my essay banner

logo jooble