magazine top

Diabeł tkwi w szczegółach. Nikt nie rozumie tego popularnego powiedzenia lepiej, aniżeli menedżerowie zatrudnieni w największych, globalnie działających przedsiębiorstwach produkcyjnych. Ekonomia ich działalności przypomina zestaw naczyń połączonych, które muszą pozostawać w stanie równowagi względem siebie, aby wszystkie zainteresowane strony były usatysfakcjonowane. W ostatnich latach, prawdopodobnie bardziej, niż kiedykolwiek, strategiczny środek ciężkości w tym zestawie przesuwa się w stronę dostawców potężnych koncernów produkcyjnych, ponieważ w okresie kryzysu, przetrwać na rynku są w stanie tylko ci, którzy nie tylko oferują najlepszy stosunek najwyższej jakości do ceny, ale także potrafią zagwarantować trwałość, niezawodność i wartość ekologiczną elementów oferty produktowej, niezależnie od branży. Wymagania Klientów znacznie wzrosły w ostatnich latach. Zwracają oni uwagę na większą ilość cech produktu, w trakcie podejmowania decyzji zakupowych. Jednocześnie mocniej przywiązują się do marek, które są w stanie usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagających. Kluczem do sukcesu jest zatem nawiązanie współpracy z dostawcami, którzy utrzymują najwyższe standardy we wszystkich aspektach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jedną z takich właśnie firm, które dbają o to, aby Klienci byli pewni, że produkty, które wybierają były doskonałe w każdym szczególe, jest Grupa Coko – Werk. 

Dynamiczny wzrost od ponad 80 lat
Niemiecka firma Coko – Werk rozpoczęła działalność w roku 1926. Od pierwszego dnia funkcjonowania charakteryzowała się intensywną dynamiką wzrostu, jednak pierwotnie przedsiębiorstwo zajmowało się kupnem, produkcją i dalszą obróbką szczotek do odkurzaczy. Budowa pozycji rynkowej organizacji rozpoczęła się właściwie w 1940 roku, kiedy to ówczesne władze podjęły, znakomitą z punktu widzenia strategii rozwoju firmy, decyzję: postanowiono przebranżowić przedsiębiorstwo i, po zakupie czterech wtryskarek, rozpoczęto produkcję komponentów z tworzyw sztucznych metodą wtryskową. Kolejne lata to okres dynamicznego rozwoju firmy, zarówno w zakresie rozbudowy posiadanej infrastruktury, poszerzania oferty produktowej, jak i odkrywania nowych rynków zbytu oraz nawiązywania współpracy z kolejnymi partnerami biznesowymi. Współcześnie, siedziba firmy znajduje się w Bad Salzufen, gdzie została przeniesiona pod koniec lat 60. Polski oddział Coko – Werk powstał natomiast w Łodzi, w roku 2001. Tak narodziła się Coko – Werk Sp. z o.o., jako odpowiedź na rosnące potrzeby produkcyjne, nieustannie się rozwijającej firmy. W roku 2008 Coko Werk Polska Sp z o.o. znalazła się na liście Gazeli Biznesu – dołączając tym samym do grona najdynamiczniej rozwijających się firm. Na chwilę obecną Coko – Werk posiada cztery zakłądy produkcyjne, zlokalizowane w trzech krajach. Zakupione 71 lat temu pierwsze cztery wtryskarki, odeszły już do lamusa. Ich miejsce zajęło ponad 100 najnowocześniejszych maszyn.

Pełna równowaga wszystkich elementów
W gronie partnerów biznesowych Coko – Werk Sp. z o.o. znajdują się globalnie rozpoznawalne, uznane firmy, reprezentujące rozmaite gałęzie przemysłu: producenci sprzętu AGD i specjalistycznych maszyn, przedsiębiorstwa działające w branży motoryzacyjnej, elektrycznej i elektrotechnicznej, specjaliści wykonujący precyzyjny sprzęt, znajdujący zastosowanie w medycynie i wiele innych. Nie może dziwić, że tak zróżnicowane pod względem zakresu działalności firmy, od lat obdarzają zaufaniem właśnie Coko – Werk. Wszak Coko – Werk to organizacja kompletna, doskonale zarządzana we wszystkich obszarach, kluczowych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wartość każdej organizacji budują w pierwszej kolejności Pracownicy. Z tego powodu menedżerowie Coko – Werk Sp. z o.o. przywiązują największą wagę do efektywnego projektowania polityki personalnej firmy. Polski oddział daje na stałe pracę ponad 220 Pracownikom a w okresie wysokiego sezonu najmuje nawet do 100 kolejnych osób. Firma podejmuje wszelkie działania, mające na celu zapewnienie satysfakcji z wykonywanej pracy, poczucia bezpieczeństwa, także socjalnego oraz możliwości ciągłego podnoszenia kwalifikacji Pracowników w organizacji. Firma stale rozbudowuje infrastrukturę niezbędną do zapewnienia odpowiednich narzędzi, koniecznych do prowadzenia produkcji nie tylko efektywnej, ale także oszczędnej, pozwalając ograniczyć do minimum zasoby wykorzystywane w procesach wytwarzania, a także wyeliminować marnotrawstwo w przedsiębiorstwie. Ważnym elementem bazy technologicznej posiadanej przez firmę jest dział konstrukcji i rozwoju umiejscowiony w centrali Grupy w Niemczech. To właśnie tam, za sprawą pracy doskonale przygotowanych merytorycznie specjalistów, powstaje znaczna część stosowanych w Coko – Werk rozwiązań. Trafne inwestycje oraz know – how, zbudowany na bazie wieloletniego doświadczenia, gwarantują niezakłócony proces rozwoju firmy a także osiągnięcie najważniejszego celu firmy Coko Werk – pełnej satysfakcji Klientów, otrzymujących produkty najwyższej jakości, przygotowanych z uwzględnieniem wszelkich wymagań i wskazówek firm – zleceniodawców.

Filozofia zarządzania kluczem do sukcesu
Spoiwem łączącym przedstawione powyżej elementy, zapewniającym sukces organizacji, jest przyjęta przez Coko – Werk filozofia zarządzania. Wytwarzane w firmie produkty muszą spełniać najwyższe wymagania jakościowe. Z tego względu niezwykle istotne jest odpowiednie podejście do wykonywanych obowiązków i narzucenie samemu sobie surowych wymogów, odnośnie ostatecznego kształtu oferowanych produktów. Główną wytyczną działań firmy jest zasada „Zero błędów”, która ma na celu ograniczenie do zera ilości reklamowanych przez klientów części. Samo przedsiębiorstwo natomiast zdobywa kolejne doświadczenia, za sprawą ciągłej analizy procesu produkcji, podlegającego bezustannej optymalizacji. Zleceniodawcy aktywnie uczestniczą w procesie tworzenia produktu: od fazy planowania, poprzez konstrukcję narzędzi, wykonanie prototypu aż do fazy wdrożenia produktu do produkcji seryjnej. Zgodnie z mottem firmy „Wszystko z jednej ręki” grupa oferuje szeroki wachlarz usług okołoprodukcyjnych. Oprócz wcześniej wymienionych, należą do nich: lakierowanie, montaż gotowych podzespołów, transport i logistykę. O efektywności tej filozofii mogą zaświadczyć największe, globalne koncerny, współpracujące z Coko – Werk, jak choćby Bosch, Siemens, Viessman, Hella czy Vaillant.

Wartość firmy to nie tylko bilans zysków i strat
Maksyma ta odnosi się w pierwszej kolejności do dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw, współpracujących z wieloma znanymi organizacjami. W zakresie działań związanych z CSR (Corporate Social Responsibility - Społeczna Odpowiedzialność Biznesu) , organizacja naprawdę ma powody do dumy. Pracownicy spółki w Polsce otoczeni są pełną opieką, jeśli chodzi o ich zdrowie i bezpieczeństwo stanowisk pracy. Osoby zatrudnione w firmie mają zapewniony dostęp do prywatnej opieki lekarskiej, korzystają także ze specjalnego funduszu socjalnego, utrzymywanego przez firmę. Z funduszu finansowane są między innymi paczki dla dzieci na święta, dopłaty do wypoczynku letniego oraz bony świąteczne. Coko – Werk Polska Sp. z o.o. organizuje także cyklicznie pikniki rodzinne, które pozwalają pracownikom na lepszą integrację w miłej atmosferze. Firma bierze również udział w akcjach charytatywnych – wspomaga instytucje takie jak: Fundacja Gajusz, Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, Dom Małego Dziecka w Łodzi oraz dofinansowuje imprezę charytatywną dla dzieci wraz z ŁSSE. Coko Werk Polska Sp. z o.o. bierze udział w programie „Licencja na zarabianie”, który ma na celu kształcenie młodych osób w kierunkach technicznych. W ramach projektu zostały utworzone klasy patronackie w zespołach szkół zawodowych. Uczniowie tych klas mają możliwość odbycia płatnych praktyk na terenie firmy, otrzymania stypendium za dobre wyniki w nauce, nauki języka niemieckiego oraz zatrudnienia po ukończeniu nauki. Wysoki poziom zarządzania Coko – Werk potwierdzają prestiżowe certyfikaty, posiadane przez firmę, takie jak PN-EN ISO 9001:2008 i odpowiednik tej normy dla przemysłu samochodowego, certyfikat VDA 6.1. „Przy przyznawaniu wyróżnienia były brane pod uwagę między innymi kryteria takie jak: niezawodność, elastyczność w działaniu oraz innowacyjność”. Bez wątpienia takie referencje pomagają w planowaniu kolejnych etapów dynamicznego rozwoju i sprawiają, że motywacja firmy w jej dążeniu do osiągnięcia perfekcji jest jeszcze większa. Jak wspomniałem na początku, diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego właśnie grupa Coko – Werk robi, co tylko w jej mocy, aby nawet najmniejszy detal był wykonany zawsze doskonale. Takiemu dostawcy można zaufać.

fb button

grab my essay banner

logo jooble