magazine top

„MEBLE-OKMED” DEMKO Sp.j. jest uznanym producentem mebli z siedzibą w Braniewie. Firma współpracuje z wieloma renomowanymi odbiorcami z kraju i zagranicy. O firmie opowiada Pani Agnieszka Moroz, Specjalista działu sprzedaży „MEBLE-OKMED” DEMKO.

Proszę powiedzieć jakie były początki przedsiębiorstwa „MEBLE-OKMED” DEMKO i jakie momenty były najważniejsze w jego historii?

Za oficjalny początek powstania naszej firmy przyjmujemy rok 1991, kiedy to głównie świadczyliśmy usługi handlowe. W 1994 roku podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu produkcji własnych mebli. Kluczowych momentów w działalności naszej firmy, na przełomie prawie 30 już lat, było kilka, na pewno do jednego z najważniejszych należy zaliczyć współpracę z krajami Europy Wschodniej i Południowej, która nawiązała się już na początku naszej działalności. Prężnie układająca się współpraca z takimi krajami jak: Rumunia, Bułgaria, Łotwa, Litwa i Czechy przyczyniła się do zdobycia bezcennego doświadczenia i kapitału, który zadecydował o tym, że mogliśmy podjąć decyzję o rozpoczęciu produkcji seryjnej mebli i podjąć współpracę z dużymi grupami handlowymi w Niemczech, Francji i w Polsce.

Działalność przedsiębiorstwa oparta jest na produkcji własnych modeli mebli, a także realizacji hurtowych zamówień dotyczących mebli opartych na projekcie Klienta. Czy może Pani opowiedzieć szerzej o oferowanych produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

W naszej ofercie znajduje się bogaty asortyment mebli do kuchni, łazienki, salonu, pokoju, przedpokoju i biura. Nasze projekty to połączenie funkcjonalności z nowoczesnym stylem w rozsądnej cenie. Dbamy aby produkt w pełni spełniał oczekiwania przyszłych Klientów. Nowoczesny park maszynowy, rozbudowany system informatyczny ERP oraz wykwalifikowana i doświadczona kadra zapewnia system zarządzania na najwyższym poziomie. Zespół technologów precyzyjnie opracowuje założenia konstrukcyjne mebla, dobiera materiały do produkcji, sporządza karty technologiczne dla produktu na których podstawie powstaje prototyp, do którego po kolejnej analizie można wprowadzić jeszcze zmiany, aby powstał model, który będzie perfekcyjnie przygotowany do wdrożenia do produkcji.

Jesteście rozpoznawalni na rynku międzynarodowym jako uznany producent oraz partner biznesowy. Proszę powiedzieć co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem firmy i kluczem do sukcesu?

Najważniejsze jest dla Nas budowanie silnych, wieloletnich relacji z naszymi Klientami. Staramy się współpracować w biznesie na zasadzie partnerstwa i zrozumienia dla ciągle stawianych nowych wyzwań i wymagań. Co jest kluczem do sukcesu? Ludzie i ich kompetencje, kreatywność, konsekwencje w działaniu, sprawdzeni i renomowani dostawcy oraz otwarty umysł na wszelkie innowacyjne rozwiązania i nowości w branży.

Firma zatrudnia doświadczony i wysoko wykwalifikowany personel. Czy mogą nam Państwo powiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują markę i sukces firmy.

Z dumą możemy stwierdzić, że mamy doskonałą kadrę, która przyczyniła się do rozwoju i sukcesu firmy. Niemałą grupę stanowią pracownicy ze stażem 10, 15 i 20 lat. Nie ukrywamy jednak, że w związku z coraz większą automatyzacją i optymalizacją procesów produkcji potrzeba pracowników o coraz wyższych kwalifikacjach jest nagląca. Dążymy do takiego ulepszenia modelu zarządzania, aby pracownik w większym stopniu był odpowiedzialny nie tylko za swoje stanowisko pracy ale i globalnie za firmę, wymaga to jednak czasu i dodatkowych szkoleń. Obecnie występuje problem z pracownikami, który częściowo rozwiązujemy zatrudnianiem cudzoziemców. Nie jest to jednak rozwiązanie długofalowe. Zezwolenie na pobyt jest zwykle zbyt krótkie aby pracownik przeszedł właściwą adaptacje na danym stanowisku pracy, polegającą na zapoznaniu się ze specyfikacją produktu, wewnątrzzakładowymi instrukcjami i czynnościami wynikającymi z zadań na danym stanowisku.

Priorytetem jest dla Was budowanie silnych, wieloletnich relacji z partnerami. Czy chcieliby Państwo wyróżnić któreś firmy - Państwa najważniejszych Klientów?

Zawsze podkreślamy, że każdy Klient jest dla Nas ważny, nie ma tego najważniejszego. Staramy się nie podążać modelem układu, w którym kluczowe znaczenie dla firmy ma 1 lub dwóch dużych Klientów przesądzających o przychodach. Cenimy sobie współpracę również z mniejszymi firmami, które są bardziej wymagające oraz oczekują bardziej elastycznego podejścia do współpracy.

Od samego początku działalności waszym celem był nieustanny rozwój i ulepszanie procesów produkcyjnych. W 2019 roku została rozpoczęta rozbudowa zakładu produkcyjnego w Braniewie. Czy może Pani opowiedzieć o tej najważniejszej inwestycji ostatnich lat? Jak ona wpłynie na możliwości produkcyjne i sprzedażowe Firmy?

Projekt rozbudowy zakładu, w ramach inwestycji zarządzanej przez Warmińsko Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną - W-MSSE, docelowo chcielibyśmy sfinalizować w 2021 roku. Podstawową korzyścią wynikającą z inwestowania w takim obszarze jest najwyższa w skali kraju pomoc publiczna, gdzie kwota niezapłaconego podatku może wynieść nawet do 70% wartości wydatków kwalifikowanych. Nowa inwestycja zwiększenia powierzchni produkcyjnej o 15 000 m2 będzie wiązać się ze zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacją produkcji oraz możliwością wprowadzenia zmian dotyczących procesu produkcyjnego, polegającym na przeplanowaniu istniejących linii i zakupie nowych w pełni zautomatyzowanych. Pozwoli Nam to również na wprowadzenie kolejnego ważnego przedsięwzięcia jakim jest sprzedaż internetowa w kanale detalicznym. Inwestycja w e-commerce pozwoli Nam dotrzeć do nowych Klientów spoza obszaru stacjonarnego.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Branża meblarska w Polsce jest silnym sektorem gospodarki i liderem polskiego eksportu, gdzie Polska jest trzecim największym eksporterem mebli na świecie, plasując się zaraz za Chinami i Niemcami. Największymi naszymi odbiorcami są kraje Unii Europejskiej, głównie Niemcy. Zauważamy problemy z dostępnością pracowników i wzrost kosztów pracy w branży meblarskiej, na które nakładają się również rosnące ceny materiałów i energii. Przed Nami wymagający czas, obfitujący w dużo wyzwań związanych głównie z działalnością eksportową, gdzie dużą uwagę powinniśmy poświęcić dywersyfikacji geograficznej, jeżeli chodzi o rynki zbytu oraz wykazać się kreatywnością i elastycznością, żeby dostosować się do zmieniających warunków na rynku tak, aby nie zatracić jednej z najważniejszych przewag konkurencyjnych czyli atrakcyjnej ceny.

Czy angażują się państwo lokalnie w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Oczywiście, że się angażujemy. Bardzo ważna jest dla nas świadomość, że mamy swój wkład w rozwój naszego miasta. Aktywnie działamy na rzecz zbiórki pieniędzy na remont jednego z najstarszych zabytków w Braniewie – kościoła z 1437 roku. Ponadto chętnie angażujemy się w pomoc dla lokalnych placówek, wspieramy lokalne drużyny sportowe, zbiórki charytatywne oraz lokalne imprezy.

Potwierdzeniem wysokiej jakości waszej pracy są otrzymane certyfikaty i nagrody. Jakimi certyfikatami i wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Na przestrzeni wielu lat naszej działalności zostaliśmy nagrodzeni na wielu płaszczyznach, nie sposób wymienić ich tutaj wszystkich. Do jednej z ważniejszych należy zaliczyć nagrodę „Żagiel Rozwoju”, którą otrzymaliśmy podczas 43. edycji Międzynarodowych Targów Meblowych w Ostródzie. Zajęliśmy również trzecie miejsce w okręgowym etapie ogólnopolskiego konkursu „ Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej” co potwierdza, że tworzymy odpowiednie warunki pracy dla naszych pracowników. W czerwcu 2019 odebraliśmy jeden z najważniejszych certyfikatów w przemyśle meblowym Certyfikat FSC® Chain of Custody, potwierdzając tym samym, że wspieramy rozwój odpowiedzialnej gospodarki leśnej i naszą działalność gospodarczą prowadzimy z troską i szacunkiem dla środowiska naturalnego.

Z czego są Państwo najbardziej dumni patrząc z perspektywy prawie 30 lat funkcjonowania firmy?

Dumni jesteśmy przede wszystkim z miejsca, do którego udało nam się dotrzeć w ciągu tych prawie 30 lat działalności firmy oraz z nawiązanych wieloletnich już relacji z naszymi Klientami. Ciągle się rozwijamy i mamy apetyt na jeszcze większy sukces. Czy jesteśmy na dobrej drodze? Wierzę, że absolutnie tak, mając tak rozbudowane zaplecze maszynowe, magazynowe, a przede wszystkim tak zgrany wysoce wykwalifikowany zespół pracowników, jesteśmy w stanie osiągnąć każdy wyznaczony cel.

fb button

grab my essay banner

logo jooble