magazine top

KOJA z siedzibą w Stawiskach (w województwie podlaskim) to Przedsiębiorstwo o długich tradycjach, istniejące na rynku od 1992 r. Rozpoczynając działalność, liczyło 15 pracowników. Dziś zatrudnia ponad 170 ludzi – profesjonalistów w swojej dziedzinie.

Firma KOJA powstała w oparciu o część bazy upadłego POM-u (Państwowego Ośrodka Maszynowego). Na początku działalności jej głównym profilem produkcyjnym były kabiny do ciągników rolniczych oraz maszyny rolnicze. Dziś Firma nadal zajmuje się produkcją kabin maszyn rolniczych, a także wykonywaniem części, podzespołów oraz gotowych maszyn i urządzeń według dokumentacji własnej i zamawiającego. O działalności Firmy KOJA rozmawiamy z synem – Andrzejem Konopka.

Kluczowa decyzja impulsem do rozwoju
Firma KOJA ma za sobą już 25 lat cennego doświadczenia na rynku. „Z perspektywy czasu możemy ocenić, że w historii naszego Przedsiębiorstwa było co najmniej kilka kluczowych, przełomowych momentów decydujących o naszym rozwoju, jednak jeden w szczególny sposób zasługuje na podkreślenie” – mówi Andrzej Konopka. - „Była nim decyzja o dywersyfikacji naszej oferty. Po wielu latach rozwijania kompetencji w zakresie projektowania i wytwarzania kabin dedykowanych do maszyn rolniczych, w szczególności do ciągników, postawiliśmy sobie pytanie: Co dalej? Pomimo tego, że wyspecjalizowaliśmy się w tym wąskim segmencie rynku i jesteśmy jedną z najważniejszych w kraju Firm zajmujących się produkcją tego specyficznego asortymentu, to skala rynku jest jednak dość mocno ograniczona do kilku-kilkunastu podmiotów produkujących ciągniki, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Uznaliśmy zatem, że zdynamizowanie rozwoju może nam zapewnić tylko rozszerzenie portfolio naszych wyrobów. Dzięki temu mieliśmy szansę wejść na kolejny poziom i wykorzystaliśmy ją. Posiadając odpowiednie zaplecze produkcyjne, a także potencjał technologiczny i pracowniczy postanowiliśmy pójść w kierunku własnych konstrukcji maszyn rolniczych oraz urządzeń wykorzystywanych w usługach komunalnych. Dziś oceniamy, że była to słusznie obrana strategia” – wyjaśnia Konopka. Niewątpliwie ze strategicznego punktu widzenia w ofercie Firmy KOJA wciąż ważne są kabiny do ciągników. To nadal podstawa jej działalności, choć oczywiście wiele w tym względzie się zmienia z uwagi na systematycznie rozwijaną ofertę innych wyrobów. Ponadto znaczny potencjał drzemie w segmencie urządzeń wykorzystywanych w usługach komunalnych, takich jak zamiatarki czy kosiarki.

Kształtowanie oferty – plany i decyzje na przyszłość
O plany na przyszłość dotyczące oferty Firmy zapytaliśmy Andrzeja Konopkę, który zdradza: „Z całą pewnością wciąż będziemy rozwijać segment produktów dedykowanych dla rolnictwa oraz usług komunalnych. Obecnie w naszej ofercie posiadamy m.in. kilka niezwykle udanych konstrukcji pługów, które spotkały się z bardzo ciepłym i życzliwym przyjęciem na rynku. Opracowujemy właśnie nowe modele tych maszyn, które powinny ujrzeć światło dziennie jeszcze w tym roku. Prowadzimy też rozmowy z zagranicznymi Kontrahentami w sprawie opracowania i stworzenia od podstaw nowej maszyny dedykowanej wyłącznie na zamówienie, ale jeszcze jest zbyt wcześnie, aby można było uchylić rąbka tajemnicy w tej sprawie”.

Technologie produkcji i zaplecze produkcyjne
Firma KOJA powstała w oparciu o były Państwowy Ośrodek Maszynowy, jednak dziś już zupełnie nie przypomina Przedsiębiorstwa sprzed niemal 25 lat. W tym czasie w zasadzie wszystko się zmieniło. Niedawno zakończono niezwykle ważną dla Firmy inwestycję, a mianowicie znaczną rozbudowę. W wyniku tych prac Przedsiębiorstwo powiększyło się łącznie o ponad 2700 m² powierzchni magazynowych i produkcyjnych. W ramach zrealizowanych prac wybudowano dwie hale – jedną o powierzchni niemal 2000 m² oraz nieco mniejszą, liczącą ok. 700 m². Obecnie wciąż trwa przygotowanie budynków do przeniesienia i uruchomienia w nich produkcji. Andrzej Konopka zapowiada: „do jednej z nowo wybudowanych hal przeniesiemy cały nasz wydział spawalniczy, gdzie zostaną przy okazji zainstalowane nowe urządzenia wspomagające pracę. Dzięki temu będziemy w stanie produkować jeszcze wydajniej i sprawniej. Konsekwencją przeniesienia części prac pod dach nowego obiektu będzie też poprawa logistyki. Większa przestrzeń i nowoczesny sprzęt oznaczają zarazem jeszcze lepszą produktywność”. W drugim obiekcie zostanie ulokowany dynamicznie rozwijający się wydział, zajmujący się przygotowywaniem elementów wykonywanych z tworzyw sztucznych. Co ważne, hala spawalni oznacza nie tylko więcej przestrzeni, ale przede wszystkim poprawę warunków pracy, dzięki montażowi nowoczesnego systemu wentylacyjnego, który będzie przede wszystkim cechował się większą wydajnością i sprawnością. Bezpośrednim efektem zrealizowanej inwestycji będzie wzrost możliwości operacyjnych Firmy. „Będziemy mogli produkować jeszcze więcej, szybciej i bezpieczniej. Produkcja ma szansę zwiększyć się w zasadzie nawet o 100 % w skali roku” – prognozuje Konopka.

Recepta na rozwój: spełnianie oczekiwań Klienta
Pomimo tego, że konstrukcje kabin Firmy KOJA są bardzo dobrze oceniane przez jej Klientów, Przedsiębiorstwo nie spoczywa na laurach i stale się rozwija, wciąż modyfikując i usprawniając technologię. „Uważam, że wszystko, co najlepsze, jest dopiero przed nami” – stwierdza Konopka. – „Ostatnie lata to intensywny rozwój i wzrost naszego Przedsiębiorstwa, zarówno jeśli chodzi o poziom zatrudnienia, jak i nowe produkty czy kolejne rynki. Dlatego w moim przekonaniu cały czas ciężko pracujemy, wspólnie z całym zespołem, na osiągnięcie satysfakcjonującej pozycji na rynku” – dodaje. Z pewnością kluczem do zbudowania trwałych relacji z Klientami i zyskania ich zaufania jest umiejętność uważnego wsłuchiwania się w oczekiwania Partnerów. Firma KOJA opowiada się właśnie za takim sposobem działania. Dzięki temu potrafi sprostać wyjątkowo wysokim wymaganiom Klienta. Na zadowolenie Partnerów Firmy KOJA ma wpływ również jakość wyrobów Firmy, która w połączeniu z atrakcyjną ceną pozwala jej skutecznie konkurować na rynku. W Przedsiębiorstwie KOJA jest wyznawana zasada, że każdy Klient buduje pozycję Firmy. Z tego też względu każdy Klient jest traktowany szczególnie: zarówno wieloletni Kontrahent, który systematycznie zamawia znaczne ilości towaru, jak i niewielka Firma, która z natury nie może dorównywać poziomem zamówień gigantom. Kluczowe jest tu słowo partner. Andrzej Konopka wyjaśnia, na czym polega filozofia Firmy: „Traktujemy naszych Klientów po partnersku i takie podejście przynosi bardzo pozytywne rezultaty. Szczerość w relacjach, otwartość i stabilność pozwalają stworzyć wieloletnie, trwałe relacje biznesowe”. Obecnie do grona największych Partnerów Firmy KOJA zaliczają się przede wszystkim Przedsiębiorstwa produkujące ciągniki – Zetor, Farmtrac Tractors Europe oraz inni.

Kapitał ludzki – strategiczny potencjał Firmy
Strategicznym potencjałem Firmy są przede wszystkim ludzie, którzy w niej pracują. Zgrany zespół liczy już około 170 osób i jest swoistą mieszanką doświadczenia i młodości. W szeregach KOJA swoje miejsce mają zarówno wyjątkowo doświadczeni specjaliści, którzy pamiętają początki działalności Firmy, gdy pracowało w niej kilkanaście osób, jak i młodzi ludzie, którzy co roku zasilają zespół. Ci ostatni to m.in. inżynierowie, którzy po ukończonych studiach w Firmie KOJA zaczynają swoją ścieżkę zawodową, a następnie z sukcesami rozwijają umiejętności praktyczne.

Inwestycje
Obecnie w Firmie KOJA jest finalizowane zagospodarowanie nowo powstałych obiektów. Prace są już na bardzo zaawansowanym etapie: obiekty są wyposażane w nowe maszyny i osprzęt. Najprawdopodobniej do końca roku nowe hale magazynowo-produkcyjne Firmy KOJA zyskają już w pełni swoją funkcjonalność i zostanie w nich uruchomiona produkcja. Na kolejne inwestycje i rozwój zakładu zapewne przyjdzie czas wraz z dalszym rozwojem i rosnącym zapotrzebowaniem na przestrzeń oraz miejsce dla nowych pracowników. „Oczywiście mamy wizję i możliwości dalszej rozbudowy” – wyjawia Andrzej Konopka – „ale jej tempo uzależniamy od sytuacji rynkowej i kondycji naszego Przedsiębiorstwa”.

Społeczna odpowiedzialność biznesu w rozumieniu Firmy KOJA
CSR to niezwykle ważny element w strategii działalności Firmy KOJA. Od lat Przedsiębiorstwo aktywnie angażuje się we wsparcie projektów i przedsięwzięć edukacyjnych i społecznych. Skupia wokół siebie grupę stowarzyszeń, którym pomaga od wielu lat. W KOJA opracowano efektywny program wspierania lokalnej społeczności. Właściciele Firmy pochodzą z okolic Stawisk, podobnie jak jej pracownicy. „Traktujemy swój region jako naszą małą ojczyznę, dlatego dzielimy się tym dobrem, które uzyskaliśmy, rozwijając Firmę na tym terenie” – podkreśla Grażyna Konopka, przedstawiciel Firmy KOJA. Na wsparcie ze strony Firmy KOJA od wielu lat mogą liczyć uczniowie ze szkół i przedszkoli. Co roku Przedsiębiorstwo pomaga finansowo placówkom oświatowym nie tylko ze Stawisk, ale i z okolic. Granty są przeznaczane na zakup pomocy dydaktycznych, sprzętu komputerowego oraz książek, a także wyposażenie pracowni przedmiotowych. To cieszy, bo korzystają na tym w dużej mierze dzieci pracowników Firmy. Na liście instytucji wspieranych przez Przedsiębiorstwo KOJA nie brakuje także lokalnych klubów sportowych. Dotowane są gminne drużyny piłkarskie, Stowarzyszenie Integracyjno-Sportowe w Stawiskach, Klub Jeździecki im. 10. Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie, a także miłośnicy wędkowania, zrzeszeni w Grabowskim Stowarzyszeniu Wędkarskim. Co więcej, także podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej dzięki darowiznom Firmy KOJA mają zagwarantowany dostęp do materiałów medycznych z najwyższej półki. W ubiegłym roku Firma pomogła również Fundacji „Samotnych Matek z Dziećmi i i Rodzin” w Nieławicach, kupując jej podopiecznym opał na zimę. Gdy to możliwe, Firma przekazuje pieniądze na organizowanie imprez kulturalnych, koncertów lub bali. W tak niewielkiej społeczności, jaką są Stawiski, integracja jest bardzo ważna i właścicielom Firmy KOJA zależy na tym, aby wszystkim żyło się tu jak najlepiej. „Zawsze się cieszymy, jeżeli choć w niewielkim stopniu możemy się do tego przyczynić” – dodaje Andrzej Konopka. Przedsiębiorstwo wspiera także własnych pracowników. Z jednej strony inwestuje w ich rozwój poprzez programy podnoszące kwalifikacje, daje możliwość uczestnictwa w kursach i szkoleniach, z drugiej zaś zatrudnieni mogą liczyć na wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych. Jak podkreśla Andrzej Konopka: „zespół to nasz najcenniejszy kapitał, dlatego staramy się o niego dbać w miarę możliwości. Finansujemy leczenie lub operacje, ale też wspieramy w sytuacjach nadzwyczajnych – losowych. Tacy już jesteśmy i myślę, że gdyby nie to, na pewno nie wypracowalibyśmy sobie tak silnej pozycji na rynku”. Podsumowując, warto wspomnieć, że w ubiegłym roku KOJA udzieliła różnym podmiotom wsparcia pieniężnego w wysokości prawie 43 tysięcy złotych.

Dynamiczny rozwój i konsekwentna strategia – powód do dumy
Dynamiczny rozwój to coś, z czego właściciele Firmy są wyjątkowo dumni. W stosunkowo krótkim czasie – w zasadzie kilkunastu lat – KOJA przeobraziła się z małego rodzinnego Przedsiębiorstwa w Firmę oferującą swoje produkty nie tylko Partnerom krajowym, lecz również zagranicznym. „Dziś mamy Kontrahentów z wielu państw całej Europy – w szczególności z zachodniej Europy, Skandynawii i południa kontynentu” – mówi Konopka. I dodaje: „Cieszy nas również to, że dzięki konsekwentnie realizowanej strategii zrównoważonego wzrostu i rozwoju jesteśmy w miejscu, w którym się znajdujemy, należąc do grona najważniejszych w Polsce Firm produkujących kabiny do ciągników rolniczych”.

fb button

grab my essay banner

logo jooble