magazine top

2M

MOSTVA Sp. z o.o. to jedna z największych w Polsce firm zajmujących się kompleksową obsługą logistyczną branży samochodowej. W ubiegłym roku place i transportery Mostvy obsłużyły ponad 150 000 samochodów. Firma korzysta z ponad 50-letniego doświadczenia udziałowców – niemieckiej firmy MOSOLF i francuskiej STVA. O początkach spółki, obecnych możliwościach i najważniejszych inwestycjach rozmawiamy z Prezesem Zarządu – Panem Wojciechem Dutkiewiczem.

Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy Mostva w Polsce i jakie momenty były najważniejsze w jej rozwoju?

Nasza historia zaczęła się 31 lipca 1997 roku. W spółce Mostva, wspólną decyzją Udziałowców, połączone zostało doświadczenie dwóch firm: niemieckiej MOSOLF i francuskiej STVA. W grudniu 1998 roku zakupiono ziemię w Mszczonowie pod nową inwestycję. Od 1999 roku w Ciemno Gnojnej pod Mszczonowem rozpoczęto prace budowlane. W okresie od sierpnia 2000 roku do marca 2001 roku dokonano kolejnych modernizacji – wybudowano halę PDI na terenie nowo powstałego placu. W hali ulokowano przyjazną środowisku myjnię, powierzchnię techniczną, profesjonalną lakiernię oraz miejsce do wykonywania przeglądów przedsprzedażnych. Po zakończeniu budowy zaplecza technicznego rozpoczęto prace nad rozbudową bocznicy kolejowej. Jesienią 2001 roku przyjęliśmy pierwszy pociąg z samochodami. 5 lat później, w listopadzie 2016 roku, oddaliśmy do użytku kolejną, nową halę techniczną. Nasza, ponad 20-letnia historia, to poważne inwestycje. Dążymy do wysokiej jakości świadczonych usług.

Szeroki wachlarz świadczonych usług obejmuje m.in. międzynarodową i krajową dystrybucję samochodów, spedycję, magazynowanie, czy też specjalizowane montaże wyposażenia. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o oferowanych usługach oraz obszarze produkcji?

Oferujemy naszym Klientom sprawdzone, europejskie rozwiązania. Świadczymy usługi transportowe, celne, techniczne oraz składowanie samochodów – zarówno nowych jak i używanych. Dysponujemy flotą dużych ciężarówek do przewozów międzynarodowych, a także szeregiem nowoczesnych, mniejszych samochodów przeznaczanych do dystrybucji lokalnej. W ramach procedury tranzytu NCTS, CIM obsługujemy drogowe i kolejowe przesyłki tranzytowe na miejscu. Przygotowujemy zgłoszenia oraz zabezpieczamy należności celno-podatkowe we wszystkich procedurach importu, eksportu, tranzytu. Kompleksowo obsługujemy floty samochodów – montujemy akcesoria standardowe oraz serie limitowane. Wykonujemy również adaptacje pojazdów do celów specjalnych, np. dla Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej itp. Na naszych dwóch placach – w centrum Polski (we Mszczonowie) oraz na północy (w Porcie w Gdyni) – składujemy samochody. Całodobowo wysyłamy i przyjmujemy pojazdy. We Mszczonowie dysponujemy własną bocznicą kolejową do załadunku i wyładunku samochodów oraz placem rozładunkowym dla jednoczesnej obsługi 35 autotransporterów. W Gdyni, 900 metrów od Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego, obsługujemy samochody dla rynku polskiego, białoruskiego, ukraińskiego i państw bałtyckich. Nasze kompleksowe rozwiązania oferujemy Importerom, Dealerom samochodów jak również firmom leasingowym CFM.

Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Mamy duże ambicje i jasno określone cele. Ciężka, sumienna praca oraz gotowe rozwiązania, które proponujemy, sprawiły, że Mostva odnosi sukcesy i zyskuje zaufanie Klientów. Firma zdobywała doświadczenie między innymi dzięki współpracy z Importerami. Od wielu lat Importerzy zlecają nam prowadzenie magazynów centralnych oraz wykonywanie dodatkowych usług związanych z samochodami. Montujemy, m. in. elektroniczne zabezpieczenia przed kradzieżą, czujniki, alarmy, a nawet wymieniamy tapicerki. W codziennej pracy z Dealerami stosujemy specjalny system informatyczny, który ułatwia komunikację. Dzięki programowi Klient może dowolnie wybierać dodatkowe wyposażenie. Informacje o dodatkowych akcesoriach są przesyłane do Mostvy, następnie specjaliści doposażają auta zgodnie z wyborem Użytkowników.

Klientami MOSTVY jest większość producentów samochodów, służby policji, żandarmerii, straży pożarnej, obrony cywilnej. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy?

Naszym strategicznym potencjałem są ludzie. Od ponad 20 lat zatrudniamy stały zespół profesjonalistów. Wierzymy w możliwości naszego zespołu. Wiemy, że ludzie pracujący dla Mostva to specjaliści, którzy podejmą każde wyzwanie. Jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia. Dowodem na to może być nasza działalność w zakresie adaptacji pojazdów do celów specjalnych. Nasze systemy zarządzania jakością spełniają wymagania AQAP 2120:2009 w zakresie obsługi logistyczno-technicznej i dostawy samochodów. W kwietniu 2017 roku byliśmy jednym z wystawców na Międzynarodowych Targach Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa w Gdańsku. Było to dla nas bardzo duże przedsięwzięcie o ważnym znaczeniu. Pokazaliśmy profesjonalizm i dbałość o najmniejsze detale. Zostaliśmy dostrzeżeni przez Służby Policji jako potencjalny i godny zaufania dostawca gotowych rozwiązań.

Wasi pracownicy to wysoko wykwalifikowany personel, świadomy powagi wykonywanych przez nich obowiązków. Proszę powiedzieć, ile osób pracuje w tym momencie nad coraz większym sukcesem, który odnosi firma?

Zapewniamy miejsca pracy na północy i w centralnej części kraju, niebawem również na południu Polski… W tym momencie zatrudniamy ponad 400 osób; około 80 Pracowników administracyjnych (w tym Działu Sprzedaży, Działu Planowania i Obsługi Celnej), ponad 75 Pracowników Działu Transportu – Kierowców i Spedytorów Krajowych oraz Międzynarodowych, około 245 Pracowników Technicznych: Technologów, Kontrolerów, Montażystów, Lakierników, Pracowników placu samochodowego i Magazynierów. Doświadczenie naszych Pracowników i ich wiedza w różnych dziedzinach stanowią niewątpliwie o sukcesie firmy.

Jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat były realizowane inwestycje?

Wszystkie nasze inwestycje skupiają się na poprawie warunków pracy naszych Pracowników oraz poszerzaniu zakresu oferowanych przez nas usług. W latach 2000-2001 we Mszczonowie pobudowaliśmy halę PDI, w 2001 roku rozbudowaliśmy bocznicę kolejową. Pięć lat później, w 2016 roku, powiększyliśmy nasze przestrzenie serwisowe o nową halę. Obecnie, na placu centralnym, posiadamy 450 000 metrów kwadratowych przestrzeni magazynowej oraz 3 hale techniczne o łącznej powierzchni serwisowej 6 000 metrów kwadratowych.

W Bytomiu, Spółka kupiła 30 ha terenów pogórniczych, w marcu 2018 ruszyła budowa pierwszych 15 ha placu składowego, hali technicznej (o powierzchni 4500m2), oraz przebudowa bocznicy kolejowej. MOSTVA zainwestuje kilkadziesiąt milionów złotych i zatrudni 70, a docelowo ponad 200 osób. Czy mogą państwo opowiedzieć o tej inwestycji?

Zgadza się, jesteśmy w trakcie realizacji dużej inwestycji na Śląsku. Centrum Samochodowe Bytom o całkowitej powierzchni 300 000 metrów kwadratowych będzie posiadało bezpośredni dostęp do głównej linii z własną bocznicą kolejową oraz halę techniczną. Plac będzie dużą powierzchnią składową dla 11 000 samochodów. Zatrudnienie znajdzie tu docelowo 250 Pracowników. Lokalizacja nie została wybrana przypadkowo – Bytom znajduje się w sercu drugiego co do wielkości rynku w Polsce. Nowe centrum samochodowe powstaje w pobliżu fabryki General Motors (obecnie PSA) w Gliwicach i fabryki Fiat Chrysler Automobiles w Tychach. W naszych sąsiednich krajach, takich jak Czechy, Słowacja i Węgry, produkowane są również samochody na rynek polski. Pierwsza faza inwestycji ma być gotowa i zostać oddana do użytku w październiku bieżącego roku. Jesteśmy dobrej myśli.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Jest kilka powodów do dumy, niemniej, najbardziej jesteśmy dumni z jakości świadczonych przez nas usług. Dzięki doświadczeniu, naszym możliwościom i zasobom, przygotowujemy i transportujemy duże floty przy optymalizacji kosztów, jakie może ponieść Klient.

Którzy z Państwa klientów są najważniejsi i dlaczego?

Nie rozróżniamy Klientów na ważniejszych i mniej ważnych. Każdy Klient jest dla nas równie istotny i każdego traktujemy z należnym szacunkiem. Każdy nowy projekt, nowa flota, nowa działalność to duże wyzwanie, ale również ekscytacja i budowanie doświadczenia.

Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Tak, z chęcią angażujemy się w życie lokalnej społeczności. Wspieramy finansowo Szkołę Podstawową w Mszczonowie oraz różne wydarzenia sportowe i kulturalne orgaznizowane przez gminę Mszczonów. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Bezpieczna Młodość im. „Grzegorza” w Józefowie. Ze wzruszeniem i radością obserwujemy rekonwalescencję podopiecznej Stowarzyszenia – 21-letniej Klaudii, która otrzymała nowe, komfortowe protezy podudzia oraz dłoni. W firmie funkcjonuje sportowa drużyna siatkówki – Mostva Volleyball Team. Panowie mogą pochwalić się sukcesami, m. in. I miejscem w Międzybranżowych Mistrzostwach Polski w Siatkówce Amatorskiej Volleyball Business Cup 2017 bądź też I miejscem w III Lidze Grodziskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki, XXXIII edycja w 2016 roku.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Mostva to wysoka jakość, potwierdzona certyfikatami ISO 9001 i 14001. Posiadamy również certyfikat AQAP 2120:2009, wykazujący, że spełniamy warunki porozumienia NATO „STANAG 4107”, a nasze realizacje dla służb policyjnych i specjalnych są zgodne z wymogami zaopatrywania sił zbrojnych. Firma posiada pozwolenie AEO – Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa prowadzonej wymiany handlowej przy ścisłej współpracy z administracją celną. Jesteśmy członkiem ECG – Stowarzyszenia Europejskiej Logistyki Pojazdowej. Kolejny rok z rzędu zostaliśmy wyróżnieni nagrodą Gazele Biznesu. Tytuł świadczy, że Mostva to dobrze zarządzana, uczciwa i ciesząca się dobrą kondycją finansową firma. Obecnie bierzemy udział w badaniu Operator Logistyczny Roku 2018 prowadzonego przez agencję badań rynkowych Data Group Consulting. Największym wyróżnieniem dla nas jest jednak duże uznanie i zaufanie naszych Klientów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble