magazine top

Farmada Transport Sp. z o.o. powstała w 2008 roku, aby działając w ramach Grupy Neuca, lidera dystrybucji produktów farmaceutycznych w Polsce, dostarczać leki do punktów odbioru i od tamtego momentu Spółka stale dynamicznie się rozwija. O firmie rozmawiamy z Panem Bartoszem Kosiakiem, koordynatorem ds. transportu krajowego w Farmada Transport Sp. z o.o. należącej do Grupa Neuca.

Proszę powiedzieć, jaki był cel powstania firmy Farmada Transport Sp. z o.o. i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Głównym zadaniem, jakie miała świadczyć nowo powstała spółka, było świadczenie usług transportowych na rzecz Neuca S.A. Musimy pamiętać, że zanim lek trafi do pacjenta, musi przejść długą drogę – od producenta do centrów dystrybucyjnych hurtowni, a następnie z hurtowni do apteki, przychodni lub szpitala. Oprócz standardowych dostaw, na przestrzeni lat, nasza firma wyspecjalizowała się również w dostawach specjalnych. Przykładem takiej dostawy niestandardowej mogą być dostawy leków dla chorych na AIDS, gdzie mamy 24h na dostarczenie leku, lub dostawy kroplówek do Stacji Dializ. Możliwości operacyjne i duże doświadczenie sprawiły, że zaczęliśmy oferować nasze usługi także klientom zewnętrznym. Obecnie naszymi klientami są najwięksi producenci farmaceutyczni w Polsce, hurtownie farmaceutyczne oraz wiele innych podmiotów z branży farmaceutycznej. W swoich strukturach posiadamy również Dział Transportu Międzynarodowego, co umożliwia nam świadczenie usług poza granicami Polski. Ważnym momentem w historii rozwoju Farmady był rok 2018, kiedy to powstał nowy Oddział Transportu Krajowego z siedzibą w Toruniu. Dzięki temu projektowi wszystkimi operacjami transportowymi zarządza zespół centralnie, co znacznie poprawiło jakość świadczonego przez nas serwisu. Centralizacja umożliwia szybsze i skuteczniejsze reagowanie na różnego typu problemy i komplikacje, które w transporcie są codziennością.

Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o oferowanych przez firmę usługach oraz możliwościach transportowych i spedycyjnych firmy?

Farmada Transport oferuje usługi głównie dla podmiotów związanych z branżą farmaceutyczną. Firma realizuje również przewozy ładunków wymagających transportu w temperaturze kontrolowanej (art. spożywcze, mrożonki, kosmetyki) oraz towarów neutralnych. W portfolio usług jest także spedycja kontenerów morskich. Przez lata działalności nasza firma wyspecjalizowała się w transporcie ładunków pojazdami typu chłodnia. Naszym klientom oferujemy szeroki wachlarz pojazdów: busy, solówki oraz naczepy 33-paletowe. Nasze możliwości operacyjne umożliwiają nam świadczenie usług transportowych dla wielu branż. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że posiadamy certyfikaty które są wymagane przy transporcie produktów farmaceutycznych, to właśnie na tej grupie klientów obecnie się koncentrujemy. Jesteśmy w stanie zrealizować transport z dowolnego miejsca na świecie, przy użyciu różnorakich środków transportu, oferujemy transport drogowy, lotniczy oraz morski. Dodajmy, że od 2011 r. spółka bardzo dynamicznie rośnie, a liczba przewożonych palet wzrasta o kilkadziesiąt procent rok do roku.

Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Na sukces firmy i zaufanie klientów pracowaliśmy od momentu powstania naszej spółki. Bazowaliśmy na doświadczeniu Neuca S.A., od samego początku dużą wagę przywiązywano do jakości świadczonych przez nas usług. Transport w warunkach kontrolowanych, a tym bardziej transport produktów farmaceutycznych, jest dość skomplikowaną operacją, która wymaga zaangażowania sporej grupy osób. W swoich strukturach mamy Dział Jakości, którego pracownicy dbają o to, aby świadczone przez nas usługi były realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Warto dodać, że z roku na rok przepisy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego dotyczące transportu leków się zaostrzają. Na każdym etapie transportu leków musimy przestrzegać odpowiednich procedur. Działamy zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, czyli zbioru zasad opracowanych na podstawie wytycznych Komisji Europejskiej oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Nasza firma posiada Certyfikat DPD, który jest przyznawany na podstawie corocznego audytu przeprowadzanego przez zewnętrznego audytora

Jakość usług to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w przemyśle nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród najlepszych. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Obecna rynkowa pozycja Farmady to na pewno zasługa wszystkich spółek należących do grupy Neuca S.A. Usługi jakie od początku powstania Farmady Transport świadczymy dla spółek grupy, pozwoliły nam zdobyć cenną wiedzę i doświadczenia, a to przyczyniło się do zdobycia zaufania wśród naszych klientów zewnetrznych.

Flota firmy stopniowo się rozrastała i dziś liczy około 850 samochodów dostawczych, które przemierzają w sumie w skali roku 60 mln km, przewożąc 24 mln paczek do klientów, realizując w tym czasie 4,6 mln dostaw. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do sukcesu?

W naszej działalności bardzo istotne jest przywiązywanie wagi do szczegółów. Podejmując ładunek leków, często o bardzo dużej wartości, bierzemy na siebie odpowiedzialność za powierzony nam towar. Na każdym kroku musimy pamiętać, że leki które transportujemy mogą uratować komuś życie, a życie ludzkie jest bezcenne. Tu nie ma miejsca na błędy. Kluczem do sukcesu jest na pewno fakt, że do organizacji każdego transportu podchodzimy z należytą starannością. Niezwykle ważne jest również indywidualne podejście do klienta. Każdy transport realizujemy dbając o najwyższy poziom jakości, bez względu na to, czy jedziemy z małą paczką leków do apteki, czy realizujemy odbiór 33 palet od producenta

Przy obsłudze kontraktów korzystacie z doświadczonego i wykwalifikowanego zespołu specjalistów, aby realizować umowę na najwyższym możliwym poziomie. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień ciężką pracą budują sukces firmy?

W spółce Farmada Transport pracuje obecnie prawie 70 osób. Struktura jest bardzo rozbudowana. Jest kilka działów bezpośrednio związanych z organizacją transportu: sekcja transportu lokalnego, krajowego oraz międzynarodowego. Do tego dochodzi grupa osób odpowiedzialnych za analizy oraz rozliczenia. Nie sposób nie wspomnieć o naszym wewnętrznym Dziale Jakości, który jest na bieżąco z wszystkimi aktualnymi przepisami i procedurami. Przy organizacji jednego transportu bezpośrednio i pośrednio zaangażowanych jest nawet kilkanaście osób.

W każdym roku firma dokonuje kolejnych śmiałych inwestycji. Czy na przestrzeni ostatnich dwóch lat były realizowane jakieś inwestycje?

W ostatnim roku dokonaliśmy wymiany około 600 sztuk terminali mobilnych, które są wykorzystywane przez wszystkich kierowców dostarczających leki do aptek. Dzięki nowym urządzeniom proces dostawy leku do apteki uległ skróceniu, a funkcja lokalizatora pozwala na ustalenie na jakim etapie jest określona przesyłka. W każdej chwili możemy uprzedzić danego odbiorcę towaru o opóźnieniu i podać przewidywany czas dostawy. Wdrożyliśmy również nową aplikację mobilną, która wyeliminowała wydruki dla klientów, którzy od teraz otrzymują elektroniczne potwierdzenie dostawy.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Ostatnie lata pokazały, że rynek farmaceutyczny cały czas się rozwija. Pojawiają się nowi producenci farmaceutyczni, nowe hurtownie, jak i również firmy transportowe, które oferują transport wyrobów farmaceutycznych. Oznacza to, że nasze podejście, zgodnie z którym kładziemy nacisk na wysoką jakość świadczonych usług, szkolimy nasz personel i jesteśmy na bieżąco z wszystkimi zmianami do jakich dochodzi w branży musi być nie tyle kontynuowane, ile rozwijane.

Jakimi certyfikatami i wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Farmada Transport posiada Certyfikat ISO 9001:2015 obejmujący zakres: Transport/ spedycja produktów farmaceutycznych i medycznych, oraz wspomniany już wcześniej Certyfikat DPD. W 2018 roku zajęliśmy I miejsce w rankingu miesięcznika „Forbes” w kategorii firm o poziomie przychodów od 50 do 250 mln PLN. Możemy się również pochwalić wyróżnieniem honorowym w programie ,,Operator Logistyczny Roku 2016”.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Przez lata udało nam się zbudować silną pozycję na rynku usług transportowych. Dzięki ogromnej pracy wielu osób, Farmada Transport jest znaczącym graczem na rynku transportu farmaceutyków, a portfolio naszych Klientów z roku na rok się powiększa. Kolejny raz muszę podkreślić naszą przynależność do Grupy Neuca, która jest liderem serwisu oraz satysfakcji zadowolenia Klientów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble