magazine top

Solgaz Sp. z o.o. to polska firma z branży AGD założona w 2002 roku, która tworzy ceramiczne płyty gazowe oparte na opatentowanej przez nich technologii typu gaz-pod-szkłem (tzw. „bezpłomieniowe płyty gazowe”), płyty indukcyjne, okapy i piekarniki. O firmie rozmawiamy z Prezesem firmy Solgaz Sp. z o.o. - z Panem Ireneuszem Bartnikowskim.


Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa i jakie momenty były najważniejsze w jej rozwoju?

Historia przypomina amerykański sen, który ziścił się tutaj, na naszym terenie. Pierwszy konstruktor płyty gaz pod szkłem zrobił ją kilkanaście lat temu dla swojej żony. Był wysokiej klasy specjalistą elektronikiem dzierżoniowskiej Diory, który stracił pracę. Z potrzeby chwili, z potrzeby serca i działania stworzył urządzenie, które opatentował, a następnie wykazał się przedsiębiorczością i stworzył wokół projektu firmę. Natomiast my rozwinęliśmy ją już do bardzo profesjonalnego poziomu. Nie sztuka cos wymyślić, ale sztuką jest uczynić urządzenie spełniającym potrzeby klienta.
Kamienie milowe są wymienione na stronie internetowej. W historii firmy można wyróżnić między innymi:

  • przeniesienie produkcji najpierw z Dzierżoniowa do Marcinowic, a wreszcie do nowoczesnej fabryki w specjalnej strefie ekonomicznej w Świdnicy,
  • aktywne kampanie marketingowe w internecie, social media a później również w prasie i telewizji,
  • utworzenie 300 ekspozycji w największych sklepach stacjonarnych w Polsce.

Waszą przewagę konkurencyjną budujecie na innowacji i wyróżnieniu oferując produkty jakich inni producenci nie mają. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o oferowanych produktach?

Z chęcią. Naszą przewagę konkurencyjną budujemy na innowacji i wyróżnieniu oferując produkty jakich inni producenci nie mają. Jesteśmy dla Klientów, którzy wymagają więcej i nie zadowalają się standardowymi, masowo produkowanymi urządzeniami. Marka SOLGAZ spełnia oczekiwania osób, które nie godzą się na wyroby zużywające dużo prądu a jednocześnie ekologiczne i energooszczędne płyty gazowe nie odpowiadają im ze względów estetycznych. GAZ POD SZKŁEM to nasz sztandarowy produkt, który łączy w sobie energooszczędną technologię gazową z estetyką i łatwością w utrzymaniu w czystości płyty ceramicznej. Z kolei GAZ NA SZKLE to unikalne elektrozawory, czujniki temperatury oraz dotykowy panel sterowania. W pierwszej chwili może się to wydawać jedynie estetyczną fanaberią, ale w rzeczywistości pozwalają one na wyposażenie w płycie funkcji, które przy tradycyjnych, mechanicznych kurkach nie mogłyby się pojawić, np. booster, pauza czy timer.

Jesteście dla Klientów, którzy wymagają więcej i nie zadowalają się standardowymi, masowo produkowanymi urządzeniami. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Myślę, że planowanie i zarządzanie strategiczne. Wierzę, że trzeba rozumieć ekonomię i biznes, zanim stworzy się strategię firmy. Z kolei istotne jest poznanie strategii, zanim przystąpi się do budowania struktury firmy. Jeśli zrobi się to w odpowiedniej kolejności, o sukces jest znacznie łatwiej. W jaki sposób zyskaliśmy zaufanie klientów? Powiem szczerze, że po pierwsze BEZPIECZEŃSTWO. Nasze płyty gazowe posiadają dwa razy więcej systemów bezpieczeństwa niż zwykłe kuchenki. Autorski system elektroniki jest tak zaprogramowany, że w przypadku wykrycia nieprawidłowości odetnie dopływ gazu i poinformuje użytkownika o tym fakcie. Dodatkowo na wyświetlaczu można zaobserwować komunikaty, które poinformują użytkownika w sytuacji, gdy powierzchnia płyty jest jeszcze gorąca, gdy skończy się gaz w butli, czy w sytuacji kiedy wystąpi zaburzona praca elektrozaworów. Po drugie EKOLOGIA. Z tyłu płyty znajdują się specjalne kratki wentylacyjne, którymi odprowadzane są opary. Unikalna metoda spalania gazu jest nie tylko skuteczniejsza, ale i bardziej ekologiczna. Spalanie katalityczne gwarantuje, że do Twojej kuchni trafi 10 razy mniej tlenku węgla niż ma to miejsce w tradycyjnych kuchenkach gazowych. I po trzecie OSZCZĘDNOŚĆ. Płyty gazowe bez płomieni zużywają do 50% mniej gazu niż tradycyjne kuchenki. Jest to możliwe dzięki wyższej skuteczności spalania gazu. Każdy model wyposażony jest także w jedno lub dwa pola darmowe – oznaczone pasami miejsca, które nagrzewają się podczas gotowania, ale nie pobierają dodatkowo gazu. Idealnie nadają się do utrzymywania temperatury potraw i przygotowywania zup czy sosów.

Do działania napędza was to co najbardziej wyróżnia waszą firmę – pasja konstruktorów. Pionierów w wykreowanej przez siebie dziedzinie. Nie moglibyście sobie pozwolić na tworzenie „zwykłych sprzętów AGD”. Takich firm jest wiele, ale to was technologia inspiruje. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w

Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy?

Jestem managerem z ponad 20 letnim doświadczeniem w obszarze sprzedaży, finansów i produkcji. Wiem, że największym potencjałem firmy są ludzie. To dzięki nim firma funkcjonuje i się rozwija. To właśnie ludzie stanowią jej fundament. A pasja to coś co naprawdę nas wyróżnia. Konfucjusz stwierdził, że „jeśli wybierze się pracę, którą się kocha, to tak jakby się nie przepracowało ani jednego dnia więcej w swoim życiu”. Coś w tym jest … nasi pracownicy robią to co lubią, dzięki czemu są również kreatywni w swoich działaniach. I to nie tylko konstruktorzy, a szerzej mówiąc zespół Research &Development, to dotyczy również innych działów, jak marketing, sprzedaż czy jakość.

Proszę powiedzieć, ile osób pracuje w tym momencie nad coraz większym sukcesem, który odnosi firma?

Obecnie zatrudniamy 50 osób. Rozwijamy się dynamicznie, co też jest widoczne w naszych wynikach finansowych. Aby sprostać wymaganiom i potrzebom naszych klientów jeszcze w tym roku podwoimy zajmowaną przez nas powierzchnię zarówno w obszarze produkcyjnym jak i biurowym

Zatrudniacie doświadczoną i wysokokwalifikowaną załogę. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień realizują skomplikowane projekty?

Oczywiście. Jak już wspomniałem mamy zespół R&D, który zajmuje się wdrażaniem innowacyjnych produktów i inteligentnych rozwiązań. Wraz z działem marketingu kreuje on nowe trendy w branży AGD. O naszym marketingu nie muszę zbyt dużo mówić, widać nas w każdych mediach, w kraju i za granicą. Dział sprzedaży to zespół wykwalifikowanych osób, nie tylko z branży AGD, co zapewnia nam otwartość umysłu w projektach. Dział jakości może się pochwalić osobami z branżowym doświadczeniem korporacyjnym. Posiadamy także autorski i bardzo rygorystyczny system jakości, który został zatwierdzony przez specjalistyczną jednostkę certyfikującą na zgodność z restrykcyjnymi wymaganiami GAR. Bardzo istotna jest także komunikacja wewnętrzna, z czym często duże firmy mogą się borykać, ale nie my! Nas cechuje współpraca zespołowa, przy zachowaniu atmosfery rodzinnej.

Jakość to dla Państwa priorytet. Współpracują Państwo ze stałymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy?

Współpracujemy z dostawcami z wielu krajów świata, np. z Japonii sprowadzamy służące do pomiaru temperatury czujniki, dzięki którym jesteśmy w stanie sprawdzić co dzieje się w garnku. Będąc jednak przedsiębiorstwem polskim staramy się wspierać lokalnych dostawców i znaczną część komponentów oraz usług kupujemy właśnie od krajowych dostawców przyczyniając się tym samym do tworzenia miejsc pracy w Polsce. Powszechnie bowiem wiadomo, że producenci AGD na każdego zatrudnionego we własnej firmie generują dodatkowo 3 etaty u poddostawców.

Posiadacie nowoczesny i komplementarny park maszynowy. Jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat były realizowane inwestycje?

Inwestujemy nie tylko w sam produkt, ale także w nowoczesne maszyny i technologie wytwarzania. Od poprzedniego roku dysponujemy bardzo zaawansowanym Numerycznym Centrum Tokarskim, znanego japońskiego producenta. Wspomniany sprzęt pozwala nam zachować powtarzalność wytwarzanych części i zapewnić bardzo wysoką precyzję wykonania. Takie działanie daje nam pewność, że każda wyprodukowana przez nas część spełnia rygorystyczne wymogi jakościowe co przekłada się również na zadowolenie klienta. Dodam jeszcze, że niektóre prototypy części wykonujemy w przy użyciu metody Fast Prototyping za pomocą dwugłowicowej drukarki 3D. Na co dzień przy produkcji posługujemy się bardzo precyzyjnym sprzętem pomiarowym jak na przykład wyprodukowany w Japonii mikroskop, który mierzy z dokładnością do jednej tysięcznej milimetra.

Jakie mają Państwo w planach nowe inwestycje?

Lada dzień wprowadzimy na rynek nowy produkt, jakim jest płyta gazowa bez płomieni OPTIMA. Z pewnością ciekawy jest Pan jej zalet. Niezmiennie pozostajemy przy kwestii BEZPIECZEŃSTWA i DESIGNU. Być może się powtórzę, ale tym razem również wyszliśmy naprzeciw potrzebom klientów. Płyta OPTIMA jest dłuższa o 2 cm, co daje optymalną powierzchnię do gotowania oraz posiada wizualnie idealnie skomponowany z płytą wylot ciepłego powietrza. Płyta Optima jest także płytsza w zabudowie, co daje więcej miejsca na dodatkowe sprzęty. Bezpieczeństwo jest zapewnione przez szereg stosowanych w naszych płytach zabezpieczeń, opartych na wspomnianym wcześniej autorskim systemie elektroniki.

Którzy z państwa klientów są najważniejsi i dlaczego?

Polski rynek zbytu jest dla nas najważniejszy, ale jak mogą Państwo sami zauważyć, nasz produkt cieszy się powodzeniem również za granicą. Eksportujemy na wiele rynków europejskich, jak i amerykańskich. W ostatnim czasie podpisaliśmy umowę z Arubą, terytorium zależnym Holandii oraz prowadzimy rozmowy dotyczące rozszerzenia współpracy w USA. Dążymy do umocnienia swojej pozycji tam, gdzie jesteśmy już obecni oraz aktywnie działamy na rzecz sprzedaży swoich produktów na nowe rynki. Sektor ten jest bardzo perspektywiczny, a konkurencyjność polskiej produkcji powoduje duże zainteresowanie naszymi produktami.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

W ostatnich latach otrzymaliśmy sporo wyróżnień i nagród, zarówno w kategorii Produkt, AGD, Dynamiczny Rozwój Firmy, czy Innowacyjność. Wśród nich mogę wymienić Świdnicki Gryf 2015 oraz 2016, Tech Awards 2016, Gazele Biznesu 2017 i nominację do Dolnośląskiego Gryfu 2017.

fb button

grab my essay banner

logo jooble