magazine top

smart-design-expo

Smart Design Expo Sp. z o.o. projektuje i buduje stoiska targowe na największych targach w Polsce i za granicą. Firmę wyróżnia kompleksowe podejście, gwarantujące najwyższą jakość i estetykę na każdym etapie powstawania stoiska targowego, począwszy od pomysłu, przez projekt, dobór materiałów, aż po jego wykonanie. O firmie rozmawiamy z Julią Królak ze Smart Design Expo Sp. z o.o.

Duże, unikalne i zaprojektowane stoiska dopasowane do potrzeb Klienta – w tym właśnie się specjalizujecie. Czy może Pani opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach, usługach oraz zapleczu produkcyjnym firmy?

Jesteśmy poznańskim biurem, które projektuje i buduje stoiska targowe dla prestiżowych polskich wystawców na całym świecie – mamy doświadczenie zarówno na targach europejskich, jak również w Stanach Zjednoczonych. Stawiamy na kreatywność i jakość zaprojektowanych i wyprodukowanych przez nas stoisk. Każdy projekt jest przygotowany „pod oczekiwania klienta” - dokładnie analizujemy i briefujemy jego potrzeby, tak aby klient mógł odnieść zamierzony sukces na targach. Czym są te sukcesy? Ciężko je zdefiniować w jednym zdaniu, ponieważ każdej firmie przyświecają różne cele biznesowe. To może być:

  • wzrost świadomość marki na zarówno na naszym polskim rynku, ale również na arenie międzynarodowej,
  • odpowiednia ekspozycja produktów,
  • zebranie nowych kontaktów biznesowych i zacieśnianie relacji z dotychczasowymi klientami,
  • prestiż stoiska na targach - wyróżnienie się designem w taki sposób, aby zostało ono wspomniane w prasie branżowej.

Oprócz obsługi polskich wystawców współpracujemy z dużymi zagranicznymi agencjami targowymi wykonując dla nich zabudowę stoisk dla ich klientów. Również tutaj celujemy w ciekawe projekty i duże marki, natomiast nie jest to główny wyznacznik – bierzemy trudne konstrukcyjnie projekty, gdzie potrzebna jest wiedza i doświadczenie firmy budującej. Jeśli chodzi o zaplecze produkcyjne, to łącznie mamy 150 pracowników w biurze i na stolarni. Stolarnia wyposażona jest w nowoczesną maszynę CNC, piły pionowe i poziome, własną lakiernię, okleiniarkę do krawędzi, malarnię proszkową. Tworzymy stoiska na konstrukcji drewnianej/aluminiowej/stalowej, mamy ponad 1000m2 własnej konstrukcji piętrowej, zapewniamy multimedia najnowszej generacji oraz wszelkiego rodzaju grafikę na stoiska. Nasz dział project managerów, biegle włada językami: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim i rosyjskim.

Waszym marzeniem było stworzenie firmy, która będzie robiła rzeczy mądre, piękne i użyteczne. Firmy, która będzie inspirować innych, pozytywnie wpłynie na postrzeganie czyjeś marki i nada Tym produktom nowego znaczenia. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich Klientów?

Oprócz jakości, która jest efektem 20-letniego doświadczenia trzech szefów Smart Design Expo – Łukasza Jerzmanowskiego, Michała Ogrzewalskiego i Dariusza Kaczmarka, to potrafimy rozmawiać z klientami. Zrealizowaliśmy stoiska na największych imprezach targowych na świecie, dla międzynarodowych firm i agencji targowych. W portfolio mamy bogate zaplecze klientów, których obsługujemy już od wielu lat i zawsze do nas wracają, ponieważ czują się z nami bezpiecznie – wiedzą, że jesteśmy w stanie wykonać trudne konstrukcje i reagujemy w sytuacjach stresowych w profesjonalny sposób. Stawiamy na szczerość w komunikacji – klient dobrze wie za co płaci. Znamy się na designie i potrafimy przekazać inspirację i ideę każdego projektu – rozkładamy markę na czynniki pierwsze (ponieważ diabeł tkwi w szczegółach) i analizujemy potrzeby klientów, dzięki czemu czują się oni „zaopiekowani” - dostają od nas wsparcie doradcze podczas całego procesu powstawania stoiska. Zdejmujemy z klientów ciężary, których nie muszą dźwigać, a to rodzi zaufanie, które jest istotne z biznesowego punktu widzenia. Odsetek niezadowolonych klientów jest naprawdę znikomy, więc tak - słyniemy z wysokiej jakości wykonania swoich realizacji.

Wasze realizacje wyróżnia szczególna dbałość o detale, jakość oraz dobry design. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

To są ludzie, którzy pasjonują się tym co robią – jeździmy na targi designerskie, po to, aby obserwować najnowsze trendy, posiłkujemy się literaturą branżową, organizujemy dla pracowników szkolenia rozwojowe, wysyłamy ich na ciekawe konferencje i wykłady. Dlatego mamy pewny siebie i swoich kompetencji zespół, który nie obawia się spotkań z klientami i rozmów z nimi. A dla nas bardzo ważnym jest szerzenie wśród polskich firm – wystawców – świadomości, co do tego, w jaki sposób należy przygotowywać się do targów. Ta wiedza zwiększa się za sprawą tego, że coraz więcej firm stawia na niesztampowe, wyróżniające się realizacje, a to napędza również gospodarkę do przodu. Jak wynika z raportu UFI (światowego stowarzyszenia targowego), w dalszym ciągu targi są drugim najczęściej wymienianym źródłem mającym wpływ na podejmowanie decyzji zakupowych. Wiemy to, dlatego nie stoimy w miejscu i wdrażamy coraz bardziej innowacyjne projekty.

Fundamentem firmy są jej wysoko wykwalifikowani pracownicy. Czy może nam Pani opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień realizują skomplikowane projekty?

W Smart Design Expo mamy działy:

  • Project managerów – osoby, które prowadzą dany projekt, ustalają z klientem szczegóły, przygotowują dla nich wyceny, czuwają nad terminami, negocjują ceny z organizatorami targów, wspierają przy zamawianiu niezbędnych mediów na stoisko, sprawdzają warunki zabudowy technicznej na danych targach.
  • Technical managerowie – tworzą rysunki techniczne stoisk, na podstawie których stoisko jest później budowane, przygotowują rysunki na poszczególne elementy stoiska i zlecają je do produkcji, jeżdżą na autorski nadzór nad stoiskiem podczas montażu, konsultują rozwiązania techniczne z ekipami wykonującymi stoiska.
  • Projektanci – tworzą projekty stoisk, które w kreatywny sposób wykorzystują przestrzeń targową, przygotowują prezentacje dla klientów, w których opisują skąd czerpali inspiracje, z jakich trendów wywodzi się pomysł. Pracują w programach: Photoshop, Autocad, Adobe Illustrator, Autodesk 3DS Max.

Mamy również elektryków, stolarzy oraz monterów. Zaplecze produkcyjne to bardzo ważna część naszej firmy. Stolarze są odpowiedzialni za jakość wykonanych elementów, natomiast monterzy to osoby, dzięki którym fizycznie powstaje stoisko – to nie jest tak, że wystarczy potrafić wbijać młotkiem gwoździe. Nasza ekipa czyta rysunki techniczne, działa pod presją czasu, podejmuje trudne i ryzykowne decyzje. Stawiamy na ludzi doświadczonych i kompetentnych.

Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Zakupiliśmy działkę pod nowy magazyn o powierzchni 5 tys. m2, otworzyliśmy nowy magazyn w Sadach o powierzchni 3700m2, zakupiliśmy nowoczesną maszynę CNC, wymieniliśmy dotychczasową flotę pojazdów na nowe samochody - w tym zaopatrzyliśmy się we własnego tira. Dodatkowo stałym elementem są inwestycje w rozwój pracowników poprzez szkolenia i eventy integracyjne. Chcemy ułatwiać nowym pracownikom pierwsze miesiące pracy, dlatego zawsze otrzymują od nas odpowiedni onboarding.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Branża targowa, jak już wspomniałam, jest bardzo silnym sektorem, dlatego na pewno będzie w fazie ciągłego wzrostu. Sam rynek targowy w Polsce ma duże perspektywy i goni zachodnie standardy – jesteśmy coraz bardziej atrakcyjni dla zagranicznych wystawców, o czym świadczy ich wzrost o ponad 1000 na przestrzeni roku 2016 / 2017. Jeśli chodzi zaś o Smart Design Expo, to w tej chwili będziemy poszerzać swoje zasoby w postaci pracowników produkcyjnych, cały czas poszukujemy doświadczonych stolarzy oraz monterów, ponieważ dostajemy mnóstwo zapytań od agencji i wystawców. Jesteśmy w sytuacji, w której mamy rezerwację pracy na 3 miesiące do przodu, dlatego na pewno będziemy poszerzać nasz zespół.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Każda duża, udana realizacja to dla nas powód do radości – możemy sobie wtedy wspólnie podziękować za wykonaną pracę. Dumą są też dla nas nagrody i wyróżnienia, zarówno te polskie, jak i te docenione na arenie międzynarodowej. Miesiąc temu odbieraliśmy światowej klasy nagrodę A’design Award w Como we Włoszech za jedną z naszych realizacji – stoisko targowe dla marki Anwis. Bardzo nas to cieszy, ponieważ jest to podkreślenie, że polska ma realny wpływ na globalną dyskusję o trendach i rozwiązaniach przyszłości dla branży wystawienniczej. Wydajemy trendbook dla branży wystawienniczej – pierwsza taka publikacja w Polsce, która zbiera informacje o najnowszych trendach oraz praktyczne wskazówki i porady dla wystawców, jak i kiedy przygotować się do targów. Jest to jedno z działań, które ma służyć szerzeniu świadomości wśród wystawców na temat tego, o ile więcej mogą osiągnąć na targach, jeśli traktuje się je jako proces długoterminowy.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Jeśli chodzi o CSR, to nie prowadzimy jeszcze takich działań. Jeśli chodzi o akcje charytatywne to tak – cyklicznie wspieramy Dni Tarnowa Podgórnego, bierzemy udział w „Business Run” jako drużyna firmowa, organizujemy wewnętrzne zbiórki dla schronisk dla zwierząt, organizujemy zbiórki zabawek dla potrzebujących rodziny oraz angażujemy się w szlachetną paczkę.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

A’design Award – stoisko Anwis na targach R+T w Stuttgarcie. Dwukrotna publikacja w Trade Fair Design Annual – łącznie 4 nasze stoiska. Exhibit Design Award – za stoisko piętrowe dla marki Drutex. Wielokrotne nagrody w standOUT – polski portal nagradzający stoiska na poszczególnych targach.

fb button

grab my essay banner

logo jooble