magazine top

fotolia 95917022 subscription monthly m

Kupno mieszkania to z pewnością bardzo poważna decyzja, dla wielu osób wiążąca się z największym wydatkiem w ciągu całego życia i koniecznością zaciągnięcia kredytu. Dla niektórych jest to również sposób na pomnażanie majątku. Zarobić na mieszkaniu można na dwa sposoby – wynajmując je lub sprzedając z zyskiem na rynku wtórnym. Który z nich jest bardziej opłacalny i gwarantujący pewniejszy zarobek?

Mieszkanie na wynajem
Kupno mieszkania z myślą o wynajmowaniu go lokatorom lub firmom może okazać się bardzo dobrym sposobem zarabiania pieniędzy. W dzisiejszych czasach możemy z łatwością wynegocjować taką cenę wynajmu, że nawet po odjęciu kosztów kredytu, czynszu i podatku pozostaniemy na plusie. Warunkiem jest oczywiście, że ktoś będzie chciał wynająć od nas mieszkanie. Istnieje kilka czynników, wpływających na atrakcyjność lokalu dla ewentualnego wynajmującego, między innymi:

- Lokalizacja – największym wzięciem cieszą się mieszkania zlokalizowane w centrach miast oraz w pobliżu szkół wyższych. Każdego roku wielu studentów szuka lokum dla siebie, aby uniknąć mieszkania w akademiku. Oczywiście nie znaczy to, że nie znajdziemy lokatora do mieszkania w peryferyjnych dzielnicach, jednak będziemy musieli ustalić cenę wynajmu na odpowiednio niższym - w porównaniu do cen w centrum – poziomie.
- Metraż mieszkania – należy pamiętać, że większość wynajmujących to osoby samotne oraz młode pary, nie planujące zakładania rodziny. Kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe w zupełności wystarczą do zaspokojenia ich potrzeb, gdyż nie są raczej zainteresowani większymi metrażami. Rodziny z małymi dziećmi, wymagające z większych przestrzeni raczej inwestują w swoje własne mieszkania. Dlatego jeśli myślimy o zarabianiu na wynajmie mieszkania, powinniśmy raczej rozważyć kupno mniejszego metrażu. Oczywiście, warto pamiętać, że im większe mieszkanie, tym większa opłata za wynajem – do nas pozostaje zdecydowanie czy bardziej zależy nam na wysokości zysku, czy jego pewności.

Sprzedaż mieszkania
Drugą opcją jest zakup mieszkania w celu dalszej odsprzedaży. Przy rozsądnym planowaniu możemy w ten sposób w krótkim czasie zwiększyć swój majątek o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wystarczy zakupić mieszkanie z rynku wtórnego, wyremontować je i sprzedać po wyższej cenie. Niestety, to „wystarczy” jest bardzo zgubne, gdyż wiele zależy od aktualnych cen mieszkań na rynku – decyzję o takiej inwestycji powinniśmy podjąć godząc się na to, że nasz zysk może być znacznie mniejszy niż zakładaliśmy lub że nie uda nam się sprzedać odnowionego mieszkania zbyt szybko. Również w przypadku tej inwestycji należy rozsądnie dobierać lokalizację (mieszkania z rynku wtórnego mają tę przewagę nad nowymi, że położone są w atrakcyjniejszych dla potencjalnego nabywcy miejscach), oraz metraż lokalu. większym zainteresowaniem nabywców na rynku wtórnym będą cieszyć się mieszkania trzy- i czteropokojowe, niż kawalerki – klienci zainteresowani małymi lokalami z reguły wybierają te prosto od dewelopera.

Trio Shiraz to nowopowstałe osiedle mieszkaniowe na warszawskich Bielanach. W ofercie dewelopera znajdziemy nowoczesne, ekologiczne mieszkania w dobrych cenach.

fb button

grab my essay banner

logo jooble