Osoby, które są zwalniane z pracy, często przez długi okres poszukują nowego, stabilnego zatrudnienia. Średni czas poszukiwania pracy w naszym kraju wynosi ponad 12 miesięcy. Jak wskazują badania, aż 97 procent spośród zwalnianych pracowników oczekuje, że pracodawca wesprze ich w poszukiwaniu kolejnej pracy w przypadku redukowania etatów w danym zakładzie. Z tego względu renomowane zakłady pracy wdrażają u siebie outplacement - jest to coraz popularniejsza metoda, dzięki której do minimum można złagodzić negatywne konsekwencje zwalniania pracowników.
Outplacement - co to takiego?
Outplacement określany jest jako system "łagodnych" zwolnień, które określa się również jako zwolnienia monitorowane. Firmy, które decydują się na outplacement, wspierają swoich pracowników w znalezieniu nowej pracy bądź założeniu swojej własnej działalności gospodarczej. Outplacement bardzo często wykorzystuje się w przypadku restrukturyzacji firm - wtedy wiele osób traci pracę naraz. Na ten proces składa się wiele różnorodnych narzędzi, dzięki którym zwalniani pracownicy są wspierani w wielu obszarach.
Na cały proces outplacementu składają się następujące elementy:
- wspieranie pracowników w zakładaniu własnych firm,
- pomoc w szukaniu interesujących ofert pracy zgodnych z kwalifikacjami pracowników,
- rozwój umiejętności,
- przeprowadzanie szkoleń w zakresie doradztwa zawodowego oraz psychologicznego.
Rodzaje outplacementu
Outplacement dzielimy na indywidualny oraz grupowy. Pierwszy z wymienionych dotyczy pracowników z kadry zarządzającej oraz najważniejszych specjalistów danej firmy. Proces ten może również posiadać charakter wewnętrzny - w takich przypadkach proces przeprowadzają pracownicy firmy. Istnieje również outplacement zewnętrzny - wtedy firma zatrudnia specjalną firmę, która specjalizuje się w zwolnieniach monitorowanych.
Outplacement może też być przeprowadzany w taki sposób, aby najważniejszy był jego wynik, czyli znalezienie zatrudnienia przez zwalnianych pracowników. Niektóre firmy zorientowane są również na proces, czyli szkolenia oraz konsultacje. Jeśli mamy do czynienia z "asystującym" outplacementem, to pracodawca wspiera pracowników w znalezieniu nowych stanowisk pracy oraz pomaga im przejść przez proces rekrutacji.
Jak przeprowadza się outplacement?
Na outplacement składa się szereg czynności, takich jak analiza obecnej sytuacji, przygotowanie strategii, przekazanie pracownikom informacji na temat przygotowanego planu outplacementu a także wdrożenie programu.