Pellet zyskuje coraz większe uznanie nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale również w Polsce, zarówno na rynku energetycznym, jak i detalicznym. Jako ekologiczne paliwo odnawialne używany jest do coraz bardziej popularnych w domach jednorodzinnych kominków, opalanych drewnem pieców i kotłów.
Moda na „zieloną” energię zaczyna nieśmiało wkraczać na nasz krajowy rynek, co w połączeniu z rosnącą świadomością konsumentów przekłada się na poszukiwanie przez odbiorców końcowych producentów oferujących pellet najwyższej jakości. Z całą pewnością rozwój rynku biomasy drzewnej w niedługim czasie pociągnie za sobą także wzrost konkurencyjności wśród producentów pelletu, nie tylko w zakresie ceny, ale również jakości oferowanego produktu.
Pierwsze oznaki tego trendu widoczne są na poziomie przygotowania obiektów produkcyjnych do pracy. Inwestorzy coraz częściej zaczynają kłaść nacisk na nowoczesność, jakość i bezpieczeństwo swoich linii produkcyjnych. Profesjonalnych producentów linii produkcyjnych nie muszą szukać daleko, ponieważ firmy o tym profilu działalności funkcjonują na polskim rynku. Firma COMERC z Poznania może poszczycić się kilkoma innowacyjnymi rozwiązaniami dedykowanymi dla producentów pelletu.
Pierwszy z nich to Układ Przygotowania Materiału do Granulacji (UPMdG), którego zadaniem jest odpowiednie przygotowanie surowca przed jego zgranulowaniem. Proces obróbki surowca polega na ustabilizowaniu jego wilgotności na poziomie +- 0,5% oraz dodawaniu lepiszcza poprawiającego parametry granulatu. Stabilna wilgotność materiału wejściowego oraz dodawane we właściwej ilości lepiszcze (np. mączka kukurydziana) mają kluczowy wpływ na uzyskanie i utrzymanie wysokich parametrów jakościowych produktu końcowego, tj.: kaloryczność, twardość, wytrzymałość, zawartość pyłu czy ilość popiołu po spaleniu. Konkurencyjni producenci maszyn i urządzeń do produkcji pelletu są wierni układom nawadniania, które pracują na zasadzie regulatora PID, który spełnia swoja rolę jedynie przy założeniu, że materiał wejściowy jest stabilny (jego wilgotność jest cały czas jednakowa), co jest całkowicie błędne i w praktyce nie ma miejsca. Układy te mierzą wilgotność podawanego materiału dopiero po jego wstępnym nawodnieniu, co w praktyce oznacza dodawanie takiej samej ilości wody do surowca o różnej wilgotności, co powoduje z kolei przechodzenie do dalszego etapu produkcyjnego często zbyt wilgotnego materiału, obniżając tym samym jakość produktu końcowego. Rozwiązanie proponowane przez firmę COMERC, powstałe w oparciu o lata doświadczeń i przeprowadzane badania nad produktem pozwala unikać problemu z niestabilnym materiałem wejściowym. W pełni zautomatyzowany Układ Przygotowania Materiału do Granulacji kontrolowany przez autorski systemem sterujący mierzy wilgotność surowca dwukrotnie. Po raz pierwszy na początku procesu, a drugi już po nawodnieniu. Drugi pomiar pozwala uniknąć problemów, które powstałyby po dostaniu się zbyt wilgotnego materiału do kolejnego etapu produkcji poprzez cofnięcie surowca i wprowadzenie wyliczonej przez system na podstawie obu pomiarów korekty.
Kolejna proponowana przez firmę nowość to stosowanie w liniach produkcyjnych suszarni bębnowych wyposażonych w układ zawracania zbyt mokrego materiału do ponownego wysuszenia. Rozwiązanie to pozwala uniknąć sytuacji, w której wilgotność surowca w kolejnych etapach procesu produkcyjnego przekroczyłaby górną granicę błędu. Zastosowanie tego typu suszarni dodatkowo zwiększa efektywność działania wspomnianego wyżej UPMdG, który odpowiednio spełnia swoją rolę jedynie pod warunkiem, że wilgotność surowca mieści się w górnej granicy błędu.
Bardzo ważnym atutem COMERC jest wysoki stopień automatyzacji oferowanych linii do produkcji pelletu oraz fakt, że wykorzystywane w tym celu systemy sterujące oraz szafy sterownicze są produkcji COMERC, podczas gdy firmy konkurencyjne ze względu na brak wiedzy oraz wykwalifikowanego w tym zakresie zespołu posiłkują się firmami zewnętrznymi. Ma to oczywiście wpływ na cenę i czas oczekiwania klienta na reakcję w przypadku jakiegokolwiek problemu na produkcji (pierwszy kontakt następuje bardzo często nawet po 3 dniach od zgłoszenia). Firma COMERC wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wprowadziła serwis on-line, który jest wprawdzie bardzo popularnym rozwiązaniem w innych branżach, jednak w tym przypadku to absolutna nowość. Za sprawą serwisu specjaliści z zakresu automatyki mają zdalny dostęp do programów sterujących ich autorstwa i mogą sprawnie, profesjonalnie, a co najważniejsze szybko zareagować za zgłoszony przez klienta problem. Usługa ta pozwala klientom na ograniczenie strat wywołanych przestojem produkcji oraz znaczne zmniejszenie kosztów w stosunku do tradycyjnej usługi serwisowej.
Wskazane powyżej rozwiązania świadczą o tym, że rynek pelletu w Polsce ma szansę prężnie się rozwijać i w konsekwencji wyprzeć z rynku detalicznego węgiel i ekogroszek, które bezsprzecznie są paliwami zdecydowanie bardziej szkodliwymi dla środowiska naturalnego, na ochronę którego należy w najbliższych latach położyć szczególny nacisk.