Konkurencja na rynku jest ogromna. Co więcej, wciąż przybywa wśród firm pomysłów na to, jak przyciągnąć uwagę nowego klienta, ale i zatrzymać tego, który już dawno zasłużył na miano stałego. Szeroko pojęta reklama i marketing to wiele etapów, mnóstwo rąk i nierzadko poprawek, jakim poddawany jest każdy produkt, by efekt końcowy był w stanie przynieść sukces. Produktowi, a co za tym idzie danemu przedsiębiorstwu.
Jednym z kluczowych aspektów w branżach, gdzie konsument ma na celu nabyć nasz produkt, jest jego wygląd. Efekt wizualny, który sprawia, że niekiedy klient jest w stanie pokusić się o większy wydatek, sięgnąć po produkt z wyższej półki. Za efekt wizualny odpowiada między innymi etykieta. To ona pierwsza rzuca się w oczy i w dużej mierze decyduje o tym, że wybieramy ten, a nie inny produkt. Jak jednak stworzyć etykietę, która spełni oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów?
Przede wszystkim etykieta musi spełniać kilka podstawowych funkcji:
- ma informować,
- ma reklamować,
- ma gwarantować, że produkt znajdujący się w opakowaniu jest wysokiej jakości,
- ma działać na zmysł wzroku, ale i pasować do wybranego produktu.
Projekt etykiety winien spełniać podobne kryteria, co projekt logo. Etykieta musi być na tyle uniwersalną, by docierać do szerokiego grona odbiorców, choć w wypadku wielu produktów dedykowana jest określonej grupie wiekowej czy też danej płci. Z drugiej strony uniwersalność nie powinna, a właściwie bezwzględnie nie może stanowić banalnego opisu. Suche informacje nie zachęcą do kupienia wybranego produktu nawet, jeśli jego jakość będzie najwyższą spośród dostępnych.
Etykieta powinna być projektem prostym, ale i unikalnym. Nie może zawierać zbyt wiele elementów, bo w ich gąszczu giną najważniejsze informacje. Jednocześnie pierwsze zetknięcie z nią, winno przedstawiać kluczowe informacje. Liczy się precyzja, ciekawy projekt, a zarazem prosty sposób jego przekazania.
Etykieta może zyskać na jeszcze ciekawszym wyglądzie, jeśli będzie to projekt 3D. Wypukłe, żelowe, „namacalne” etykiety wedle statystyk przyciągają większą uwagę i powodują, że klienci chętniej wybierają takowy produkt.
Etykietowanie w procesie kompletnego tworzenia produktu odgrywa znaczącą rolę. To dzięki niemu produkty zyskują na ubraniu, które zachęca do kupna i odzwierciedla jakość tego, co znajdujemy wewnątrz danego opakowania.