magazine top

Nowy Jork to miejsce, gdzie można znaleźć wiele ofert pracy dla imigrantów chcących podjąć tam zatrudnienie: okresowe, stałe, związane z ich kwalifikacjami.

Jak więc należy się przygotować, aby rozpocząć pracę w New York, jakie dokumenty są wymagane, co musisz załatwić?

Pierwszym krokiem, który musisz zrobić to wyszukać oferty pracy w New York, w branży, która Cię interesuje. Ogłoszenia są dostępne m.in. na takich portalach jak Bazar, praca Nowy Jork. Znajdziesz tam aktualne oferty pracy np. dla: „Elektryk New York”, „Pracownik budowlany w Nowym Jorku”, „Stolarz Nowy Jork”, „Praca Nowy Jork sprzątanie”, „Praca w Nowym Jorku bez języka” i wiele innych. Dostępne są tam informacje o stawkach, dokładnej lokalizacji, kontakt do potencjalnego pracodawcy oraz inne przydatne na początek wskazówki.

Jak już znajdziesz pracę, następnym krokiem są formalności, które musisz spełnić, by móc podjąć legalne zatrudnienie na terenie Stanów Zjednoczonych. Cudzoziemiec musi posiadać, co najmniej jeden z poniższych dokumentów:

  • Zielona karta – najbardziej pożądany dokument, dzięki niej otrzymujesz status rezydenta
  • Zezwolenie na pracę – inna nazwa: dokument zezwolenia na zatrudnienie (EAD)
  • Wiza pracownicza – Twój przyszły pracodawca musi ubiegać się o ten rodzaj zezwolenia, wiza musi zostać zaakceptowana przez USCIS.
  • Wizę tymczasową (na okres maksymalnie trzech lat) może otrzymać każdy niekarany obywatel
  • Wizę na czas nieokreślony - występować powinni pracodawcy ściągający do Nowego Jorku potrzebnych naukowców, inżynierów, czy rzemieślników.
  • Nieco inne zasady obowiązują studentów wyjeżdżających do USA do pracy sezonowej – wtedy wiza wydawana jest zwykle na okres 3 miesięcy, a do wniosku dołączyć należy zaproszenie od przyszłego pracodawcy.

Zieloną kartę można uzyskać np. w losowaniu, w Loterii Wizowej USA (Diversity Visa (DV) Lottery Program), każdego roku w drodze losowania komputerowego typowane są osoby, które będą mogły ubiegać się o wizę imigracyjną. Loteria wizowa to obecnie najprostszy sposób na uzyskanie zielonej karty, która umożliwia legalny pobyt i pracę na terenie USA.

Zezwolenie na pracę w USA występuje również pod nazwą EAD – to dokument ze zdjęciem wydawany przez US Citisenship & Immigration Services (USCIS). Zezwolenia nie należy mylić z wizą pracowniczą, to dwa różne dokumenty. Zezwolenie zwykle ważne jest przez 1 rok od daty jego wydania i po upływie tego czasu należy je odnowić (jeśli chcemy przedłużyć pobyt w USA i nadal tam pracować). 

Wiza pracownicza to dokument tymczasowy, umożliwiający przyjazd do USA w celu podjęcia pracy np.: na czas określony. Istnieje kilka rodzajów wiz pracowniczych i przed ubieganiem się o nią należy upewnić się, którego typu wizy będziemy potrzebować. O wizę pracowniczą w Twoim imieniu występuje przyszły amerykański pracodawca. Musi on uargumentować chęć Twojego zatrudnienia oraz poręczyć zatrudnienie po Twoim przyjeździe. Takie podanie składa się w USCIS. Dopiero po jego zatwierdzeniu zyskuje się możliwość ubiegania o pozwolenie na pracę.

fb button

grab my essay banner

logo jooble