magazine top

W życiu wielu marek i firm przychodzi taki moment, kiedy niezbędne staje się odświeżenie lub całkowita transformacja ich wizerunku. Proces ten kryje się pod pojęciem rebrandingu, który może polegać na wprowadzeniu niewielkich zmian mających na celu lepsze dostosowanie wizerunku firmy do aktualnych wymagań rynku i odbiorców lub stworzeniu całkowicie nowego wizerunku wraz ze zmianą nazwy, logo oraz pozostałych elementów identyfikacji wizualnej.

Czym jest branding, a czym rebranding?

Zanim wyjaśnimy, na czym polega rebranding, warto powiedzieć, czym jest branding. Pod pojęciem tym kryje się proces budowania i umacniania pozycji marki na rynku. Jest to podstawowy i obowiązkowy proces, któremu musi poddać się każda firma, której zależy na posiadaniu stabilnej i solidnej pozycji na rynku. Branding obejmuje całokształt tworzenia nowej marki lub firmy wraz z jej nazwą, logo, hasłem przewodnim, kolorami firmowymi, sposobem komunikacji z klientami itp. Rebranding natomiast polega na odnowieniu firmy lub marki już istniejącej, czyli takiej, która w przeszłości została już poddana procesowi brandingu.

Rebranding oznacza znaczącą modyfikacją jednego lub wszystkich elementów, które wspólnie składają się na markę lub firmę w takim kształcie, w jakim funkcjonuje ona w swojej branży i na rynku. Jego celem jest dodanie określonych, pożądanych w obecnym czasie wartości, podkreślenie wprowadzanych zmian (np. w przypadku fuzji lub przejęcia marki przez inną firmę), zwrócenie uwagi odbiorców na konkretne cechy całej marki lub jej produktów i wiele innych, zależnych od konkretnych uwarunkowań firmy poddającej się rebrandingowi.

Jak wygląda rebranding w praktyce i kto się nim zajmuje?

Rebranding jest bardzo skomplikowanym i złożonym procesem, który powinien być przeprowadzany jedynie w uzasadnionych przypadkach. Należą do nich takie okoliczności, jak m. in. spadek zainteresowania ofertą, która z różnych przyczyn jest nieadekwatna do aktualnych realiów, zmiana trendów na rynku, pojawienie się istotnej, zagrażającej pozycji marki konkurencji lub przejęcie marki przez inną firmę. Modyfikacja elementów składających się na markę jest bardzo złożona i kosztowna, przez co rebranding warto powierzyć specjalistom.

Rebranding jest kosztownym i wymagającym procesem, który wymaga szerokiej wiedzy, doświadczenia oraz praktycznych umiejętności. Z tego powodu, jego przeprowadzenie powinno być zrealizowane przez eksperta, czyli profesjonalną agencję brandingową specjalizującą się w rebrandingu. Przeprowadzenie całego procesu wiąże się z wprowadzeniem swoistej rewolucji do marketingu, a często także koniecznością zaprojektowania i wydrukowania wszystkich materiałów reklamowych od początku.

Aby rebranding odniósł sukces i osiągnął wszystkie swoje cele, konieczne jest także skrupulatne zaplanowanie złożonej kampanii reklamowej, która będzie informowała dotychczasowych klientów oraz grupę docelową o dokonywanej transformacji marki. Oprócz tego, cały proces musi być przeprowadzony szybko i sprawnie, aby nie odbił się negatywnie na bieżącej działalności firmy oraz pozwolił jej szybko wrócić do gry.

fb button

grab my essay banner

logo jooble