magazine top

Wadim Plast Sp. z o.o. prowadzi działalność od ponad 30 lat, oferując produkty i usługi dla branży tworzyw sztucznych. Spółka posiada ogromne doświadczenie oraz wysokiej jakości sprzęt i wykwalifikowaną kadrę. O sukcesie firmy rozmawiamy z Prezesem Zarządu – panem Pawełem Jurkowskim.

Proszę powiedzieć jakie były początki Spółki i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Początek naszej firmy datuje się na początek lat 80-tych – kiedy pan Zenon Narojek rozpoczął swoją działalność. Od 1992 r. firma przyjęła nazwę WADIM PLAST, pod którą działamy do dzisiaj. Myślę, że ważnymi momentami dla firmy były momenty pozyskiwania nowych partnerów handlowych oraz decyzje o rozbudowie działów produkcyjnych – narzędziowni i wtryskowni. Znaczny wpływ na rozwój firmy miał w szczególności początek bezpośredniej współpracy z japońskim producentem maszyn do wtryskiwania tworzyw sztucznych Japan Steel Works, Ltd. Cenimy wszystkich naszych partnerów, staramy się jak najlepiej poznać ich produkty i promować je na rodzimym rynku.

Centrum wdrożeniowe WADIM PRO zajmuje się szeroko pojętym rozwojem produktu z tworzywa sztucznego. Taki rozwój obejmuje projekt detalu, konstrukcję narzędzia oraz optymalizację detalu i formy pod względem wydajności i rachunku ekonomicznego. Proszę opowiedzieć o swoich produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Dysponujemy certyfikatem IATF 16949 oraz halą produkcyjną w klasie ISO 8, co pozwala nam produkować detale z tworzyw sztucznych zarówno do branży motoryzacyjnej, jak i medycznej. Skupiamy się, aby klient otrzymał produkt, który nie tylko spełnia wymagania techniczne oraz wizualne, ale również ekonomiczne. Dużą wagę przykładamy do niezawodności i wydajności produkowanych przez nas narzędzi, jakimi są formy wtryskowe. Oddział narzędziowni dysponuje parkiem maszynowym o szerokim przekroju możliwości – centra obróbcze 3-osiowe oraz 5-osiowe z możliwością obróbki grafitu i tytanu, elektrodrążarka wgłębna, elektrodrążarka drutowa, centrum tokarskie, wiertarka do głębokich otworów oraz maszyny konwencjonalne. Taki park maszynowy wraz z filozofią efektywnego przepływu produktu pozwala nam wytwarzać rocznie ok. 70 narzędzi. Nie zależy nam na dużym obciążeniu pracą maszyn, lecz na jak najszybszym wytworzeniu narzędzia zdolnego produkować detale znakomitej jakości oraz z wysoką wydajnością.

Waszą wiedzę i wieloletnie doświadczenie wykorzystujecie przy wdrożeniach nowych wyrobów. Co sprawiło, że firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Takie pytanie warto zadać naszym klientom, oni odpowiedzą na nie najlepiej. Nie boimy się trudnych tematów, ale też nie eksperymentujemy na klientach. Przez lata własnej produkcji i kooperacji z branżą zdobyliśmy doświadczenie, którym chętnie dzielimy się z klientami.

Rozwijając myśl - oferujecie najwyższej jakości wyroby, przynosząc satysfakcję klientom. Co jest najważniejsze w Waszej działalności? Co jest strategicznym potencjałem firmy?

Największym potencjałem każdej firmy są ludzie. Bez nich nie istniałoby żadne „know-how”. Dobrze ukierunkowany potencjał zasobów ludzkich pozwala przekraczać granice wyznaczone przez rutynę.

Fundamentem każdej firmy są jej pracownicy. Proszę opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują sukces firmy?

Współpracujemy z wieloma uczelniami wyższymi w Polsce. To głównie z nich wywodzą się nasi specjaliści. Przyjmujemy rocznie ok. 30 osób na praktyki i jeśli ktoś się sprawdza, zostaje na lata. Tak zbudowaliśmy naszą kadrę techniczną. Nasz dział konstrukcyjny liczy 5 doświadczonych pracowników, którzy otwartym myśleniem spełniają oczekiwania klientów. Ciągle doskonalimy swoje zdolności zarówno techniczne, jak i miękkie - to pozwala nam myśleć o sobie jako o specjalistach. Nasza siła wewnętrzna to także dział handlowy, który oferuje klientom produkty mając pełną świadomość ich zalet technicznych. Staramy się, aby nasi pracownicy byli wielozadaniowi, potrafili zaproponować klientowi rozwiązanie w postaci produktu, ale również technologii, która usprawni procesy produkcyjne w firmie klienta.

Jakość to Wasz priorytet. Współpracujecie ze stałymi dostawcami. Czy chcielibyście szczególnie wyróżnić jakieś firmy?

Oferując kompletną linię do produkcji detali z tworzyw sztucznych, trudno wskazać czynnik, który decyduje o sukcesie. Wszystkie elementy mają duże znaczenie w powodzeniu projektu. Począwszy od narzędzia, maszyny, automatyzacji po urządzenia peryferyjne. Polski przemysł jest w przeddzień wzrostu kosztów energii elektrycznej, w tej sytuacji bardzo dobrze odnajdują się maszyny do wtryskiwania tworzyw sztucznych, które oferujemy. W pełni elektryczne, energooszczędne, japońskie wtryskarki JSW w porównaniu do maszyn konkurencji zużywają od 30% do 80% mniej energii elektrycznej w zależności od procesu. Wydaje nam się, że ten produkt zasługuje na uwagę klientów, biorąc pod uwagę czynniki zewnętrzne, na które żaden producent nie ma wpływu.

Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Wspomniałem już, że 5 lat temu zbudowaliśmy halę produkcyjną w klasie ISO 8, co otworzyło przed nami rynek produkcji detali dla branży medycznej. Jesteśmy w trakcie procesu unowocześniania parku maszynowego na oddziale wtryskowym. Jak każdy producent musimy dbać o koszty, więc zdecydowaliśmy się na sukcesywną wymianę wtryskarek hydraulicznych na elektryczne JSW.

Jesteście przedsiębiorstwem, które nie boi się nowych wyzwań. Nieustannie poszukujecie najlepszych rozwiązań i nowych technologii, które pomogą wam oferować wyroby o lepszych parametrach i jeszcze bardziej konkurencyjnych cenach. Jak oceniacie przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany na najbliższe lata?

Nasza branża ma ogromny potencjał, o którym niekoniecznie może mieć świadomość klient końcowy. Tworzywa sztuczne otaczają nas z każdej strony. Na rynku pojawiają się nowe gatunki tworzyw, które swoimi właściwościami wytrzymałościowymi dorównują metalom, ale są za to lżejsze i dzięki temu często wypierają je z konstrukcji. Będziemy niezmiennie poszukiwać nowych rozwiązań, które - mam nadzieję - znajdą zastosowanie na polskim rynku.

Czy angażujecie się w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Głównie angażujemy się w imprezy branżowe. Imprezy sportowe i kulturalne organizujemy dla naszych pracowników, aby mogli się integrować również poza pracą.

Jakimi nagrodami, tytułami, wyróżnieniami możecie i chcecie się pochwalić?

Corocznie podczas targów PLASTPOL nasze produkty nagradzane są medalami za innowacyjne rozwiązania. Targi branżowe są ważnym wydarzeniem i pokazują trendy nie tylko polskiego, ale ró wnież światowego rynku.

www.wadim.com.pl

fb button

grab my essay banner

logo jooble