Budowa hali produkcyjnej niesie ze sobą sporo specyficznych czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę proces produkcji, jaki będzie zachodził w danym obiekcie. Funkcjonalny, atrakcyjnie wizualny i bezpieczny budynek musi spełniać wiele wymagań. Warto więc zadbać o odpowiedniego wykonawcę.
Jedna z pierwszych decyzji do podjęcia dotyczy stworzenia spójnej kompozycji części biurowo-socjalnej z produkcyjną. Istnieje kilka rozwiązań. Biuro może być na przykład usytuowane w oddzielnym budynku, reprezentującym firmę. Oczywiście estetyka poszczególnych składowych obiektów powinna ze sobą współgrać.
Inna opcja to jednolity obiekt, łączący funkcje biurowe i produkcyjne. Rolą projektanta jest dobór właściwej koncepcji do oczekiwań i możliwości finansowych Klienta oraz wykonanie projektu z myślą o ewentualnej rozbudowie hali produkcyjnej w przypadku rozwoju firmy.
Estetykę i użyteczność musi uzupełniać bezpieczeństwo pracowników oraz gromadzonych materiałów. W tym celu należy określić między innymi obciążenie ogniowe. Pod wspomnianą definicją kryje się wartość cieplna materiałów palnych zlokalizowanych na danej powierzchni.
W przypadku, gdy hala produkcyjna ma służyć w przemyśle spożywczym, wówczas trzeba ją zaprojektować i zbudować według HACCP – Systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli. System daje pewność, że producent zrobił wszystko, aby zadbać o jakość żywności.
Hala produkcyjna z właściwym systemem wentylacji umożliwi komfortową i wydajną pracę oraz odpowiednie warunki do przechowywania produktów. W dbałości o ekonomię warto pokusić się o użycie systemów grzewczych z odzyskiem ciepła, co skutkuje oszczędnościami podczas użytkowania.
Generalne wykonawstwo nad inwestycją można zlecić firmie CoBouw. W ten sposób, polsko-holenderska spółka budowlana zajmie się kompleksową realizacją hali produkcyjnej – od jej zaprojektowania, po oddanie do użytku.
Komplet informacji na ten temat można znaleźć tutaj: hale stalowe - www.cobouw.pl.