magazine top

Nikt nie neguje, że hałas jest szkodliwy dla zdrowia. Zarówno ten o wysokim natężeniu, który powoduje ból głowy i uszu, jak i ten o natężeniu średnim, ale emitowany przez cały czas. Zarówno praca w hałasie, jak i przebywanie w pobliżu przedsiębiorstwa, ulicy, urządzenia emitującego donośne dźwięki sprzyja pojawianiu się wady słuchu, ale też rozdrażnieniu, bezsenności, braku koncentracji. Tłumiki hałasu używane w zaawansowanych urządzeniach przemysłowych są więc rozwiązaniem, które trzeba wdrożyć, by nie szkodzić i nie narazić się na kary finansowe.

Szkodliwość hałasu

Według prawa dotyczącego ochrony środowiska, hałas jest zanieczyszczeniem, podobnie jak zanieczyszczenie gleby, powietrza czy wody. Niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe lub szkodliwe drgania działające na organ słuchu wywiera ujemny wpływ na zdrowie. Przebywanie w głośnym otoczeniu zmniejsza wydajność pracy, utrudnia skupienie uwagi, uniemożliwia wypoczynek, decyduje o komforcie życia. Szkodliwe dźwięki w przemyśle generowane są przez maszyny i urządzenia wykorzystywane w procesie technologicznym oraz przez instalacje i wyposażenie firm: zakładów usługowych, produkcyjnych, rzemieślniczych. Hałas emitują nawet obiekty handlowe, w których działają klimatyzatory czy wentylatory, a także wszelkie urządzenia nagłaśniające w pubach, restauracjach i innych lokalach użytkowych.

Donośne dźwięki mogą uszkodzić słuch albo doprowadzić do utraty słuchu. Pod ich wpływem drobne naczynia krwionośne kurczą się, inaczej zaczyna funkcjonować układ nerwowy, ślinianki i błony śluzowe żołądka ograniczają produkcję. Po dłuższym przebywaniu w dudniącym, chaotycznym otoczeniu mogą pojawić się także zaburzenia wzrokowe z ograniczeniem pola widzenia i zaburzeniem odbioru koloru włącznie. Osoba, która przebywa w hałasie, zaczyna mieć problem z precyzją ruchów, ma mniejszą wydolność psychiczną, szybciej odczuwa zmęczenie i brak koncentracji.

Natężenie dźwięku mierzy się w decybelach. Jeśli ktoś szepcze, to emituje dźwięk o wartości około 15 decybeli, a samochody na ruchliwej ulicy 90 decybeli. Najtrudniejsze do zniesienia są dźwięki powyżej 100 decybeli, a te o natężeniu od 140 mogą wywołać ból i uszkodzić błonę bębenkową, a nawet spowodować uszkodzenie kosteczek słuchowych lub nerwu słuchowego, co prowadzi bezpośrednio do utraty słuchu. Słuch mogą stracić także te osoby, które przewlekle narażone są na hałas. Nie chodzi jedynie o pracę w przemyśle, ale nawet o korzystanie ze słuchawek do słuchania głośnej muzyki.

Zobacz również: https://biznesifinanse24.pl/jak-dzialaja-przemyslowe-tlumiki-halasu/

Przykłady natężenia dźwięku:

  • 40 dB. rozmowa
  • 50/60 dB. ruchliwe biuro, tłum ludzi na ulicy
  • 70 dB. włączony odkurzacz
  • 80 dB. przejeżdżający pociąg
  • 90 dB. ruch uliczny
  • 100 dB. młot pneumatyczny
  • 130 dB. startujący odrzutowiec
  • 140 dB. próg bólu.

Praca w hałasie w granicach 95-100 dB. nie może trwać dłużej niż 40-100 minut, a w takiej do 110 dB. - maksimum 10 minut dziennie.

Tłumiki hałasu

Niektóre rodzaje szkodliwych dźwięków można w prosty sposób wyeliminować albo ochronić pracowników przed narażaniem ich na utratę słuchu. Często pomocne są słuchawki wyciszające albo stopery douszne, które ograniczają przenikanie dźwięków. Takie tłumiki akustyczne popularne są między innymi w branży budowlanej, remontowej, rozrywkowej. Nie zawsze jednak są wystarczające w przemyśle. W wielu branżach niezbędna może okazać się także współpraca z firmą wyspecjalizowaną w projektowaniu, produkcji i instalacji tłumików hałasu. Wenga oferuje tłumiki hałasu wydmuchu pary wodnej i wydmuchu sprężonego powietrza, które stosowane są w branży energetycznej.

Instalacja tłumików pary wodnej albo powietrza pod wysokim ciśnieniem zapobiega negatywnym skutkom przebywania wśród donośnych, szkodliwych dźwiękach poprzez jego zredukowanie. Sprawia, że praca jest bezpieczniejsza i nie wpływa negatywnie na zdrowie w zakładzie pracy. Tłumiki hałasu wydmuchu pary i sprężonego powietrza dostosowane są do indywidualnej instalacji, projektowane, montowane i unowocześniane zgodnie z wymaganiami środowiskowymi. Z usług instalacji tłumików wydmuchu sprężonego powietrza i tłumików hałasu wydmuchu pary wodnej mogą skorzystać firmy z branży energetyki komunalnej i przemysłowej.

fb button

grab my essay banner

logo jooble