Bywają takie chwile, w których pojawiają się przejściowe trudności finansowe lub zwiększone zapotrzebowanie na gotówkę. Okres świąteczny, urlopowy, organizacja uroczystości komunijnych lub weselnych, zepsuty samochód, niespodziewana awaria w domu, wydatki na wyprawkę do szkoły.
Jednym z możliwych wyjść jest kontakt z instytucją oferującą pożyczki. Obecnie istnieje możliwość uzyskania środków w krótkim czasie, bez załatwiania skomplikowanych procedur.
Kontakt do Instytucji pożyczkowych można znaleźć na przykład w Internecie - poprzez wyszukiwarkę www.google.pl. Na stronie internetowej tych instytucji w prosty sposób można zapoznać się z warunkami, które należy spełnić w przypadku ubiegania się o pożyczkę. Tam też znajdują się numery telefonów i adres mailowy, które można wykorzystać w przypadku ewentualnych pytań i niejasności. Pożyczając niewielkie kwoty, nie trzeba przedstawiać zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach, obejdzie się również bez poręczyciela.
Aby pieniądze z pożyczki znalazły się na koncie klienta, należy wykonać kilka kroków:
1. Na stronach internetowych instytucji udzielających pożyczek znajdują się zwykle odpowiednie kalkulatory. Dzięki nim oblicza się sumę wszystkich kosztów związanych z udzieleniem pożyczki. Przede wszystkim - ustala się kwotę odsetek, jaką trzeba będzie zapłacić do momentu spłaty należności głównej.
2. Następnym krokiem jest wypełnienie formularza udostępnionego na stronie. Formularze są łatwe w wypełnianiu i zawierają minimum danych. Niektóre instytucje udzielają pożyczek po zarejestrowaniu się w ich systemie (zarejestrowanie się w systemie udostępnianym przez instytucję, umożliwia bieżące kontrolowanie poziomu zadłużenia i terminów spłaty). Klienci preferujący tradycyjne formy kontaktu, mogą przekazać niezbędne dane telefonicznie.
3. Instytucja dokonuje weryfikacji danych i sprawdza sytuację kredytową osoby ubiegającej się o pożyczkę.
4. W krótkim czasie klient otrzymuje telefonicznie decyzję o przyznaniu lub odmowie udzielenia pożyczki. W przypadku ubiegania się o niewielkie kwoty, decyzja zapada nawet w 15 minut.
5. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy.
6. Ostatni etap to podpisanie umowy i otrzymanie gotówki na rachunek bankowy.
Pożyczki są zwykle udzielane na krótki okres. Zdarza się, że z przyczyn osobistych, klient nie jest w stanie spłacić całej należności w ustalonym wcześniej terminie. W takich sytuacjach istnieje możliwość wydłużenia okresu spłaty.