Odlewnie żeliwa mocno wspierają polską gospodarkę. Produkty, które powstają w odlewniach zaopatrują przemysł maszynowy, energetyczny, gazowniczy, górniczy, hutniczy, chemiczny, ciepłowniczy, rolniczy, a nawet spożywczy. Stanowią też ważny filar dla rozwoju motoryzacji, a także dla sztuki - często produkuje się odlewy ozdobne, artystyczne.
Polskie odlewnie żeliwa stanowią bardzo dużą część największych producentów armatury przemysłowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Polacy, dzięki swoim wysokiej jakości odlewom wspierają ciepłownictwo i ogrzewnictwo, wentylację i klimatyzację, wodociągi i kanalizację, a także przemysł stoczniowy, produkując wyroby armaturowe, takie jak zawory zaporowe, zwrotne, mieszkowe, przepustnice, filtry, kurki kulowe oraz wiele innych.
Jedna z większych polskich odlewni żeliwa zaczęła swoją działalność już w 1946 roku w Kłodzku. W 1979 roku została przeniesiona do Ścinawki Średniej, gdzie w 2001 roku została gruntownie zmodernizowana i wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Wydział odlewni charakteryzuje się produkcją odlewów żeliwnych w oparciu o nowoczesne technologie formowania i topienia. Wytwarzane odlewy żeliwne znajdują swoje zastosowanie w armaturze przemysłowej, ale również w przemyśle rolniczym, maszynowym, czy też samochodowym.
Odlewnia żeliwa ZETKAMA to również różnorodność technologii, dlatego skupia się tutaj uwagę na każdym detalu. Jednym z pierwszych, istotnych elementów jest właściwe zaprojektowanie. W tym celu korzystamy z oprogramowania wysokiej jakości, które ma na celu symulację zalewania i krzepnięcia żeliwa. Kolejnym etapem są topialnie. Nasza odlewnia posiada dwa piece topiane żeliwiak ø800 oraz piece indukcyjne tyglowe. Kolejną technologią, bez której nie moglibyśmy się obyć jest formiernia. Posiadamy dwie formierki, jedna z nich to FBO III (Heinrich Wagner Sinto), druga natomiast to HSP-3D (Heinrich Wagner Sinto). Następnym krokiem jest właściwa obróbka. W tym celu korzystamy z trzech rodzajów urządzeń, takich jak centra obróbcze pionowe, centra obróbcze poziome oraz tokarki numeryczne.
Warto wspomnieć również o materiale przez nas wykorzystywanym. Korzystamy z czterech gatunków żeliwa:
l żeliwo szare, gatunek EN-GJL-250 (GG-25),
l żeliwo sferoidalne, gatunek EN-GJS-400-18-LT (GGG-40.3),
l żeliwo sferoidalne, gatunek EN-GJS-400-15 (GGG-40) 60-40-1,
l żeliwo sferoidalne, gatunek EN-GJS-500-7 (GGG-50).
Świadectwem naszej jakości są liczne certyfikaty. Wśród nich możemy wymienić:
l Certyfikat BVC na system jakości wg. ISO 9001:2008,
l Certyfikat uznania systemu jakości zgodnego z dyrektywą 97/23/EC Nr CE-PED-H-ZKM 002-13-POL,
l Certyfikat Lloyd’s Register MD00/2947/0005/5 na odlewy z żeliwa szarego i sferoidalnego (max waga wyrobu 160 kg),
l Certyfikat uznania Det Norske Veritas nr AMM-6285, w zakresie produkcji odlewów żeliwnych.
Posiadamy również liczne świadectwa i nagrody, które zawdzięczamy naszej nieustannej pracy oraz zaangażowaniu jakie w nią wkładamy.
Wśród realizacji, w których mieliśmy okazję brać udział, możemy wymienić między innymi:
l Galerię Handlową "Stara Kablownia" Czechowice-Dziedzice
Zastosowana armatura: przepustnice, zawory zwrotne, kurki kulowe, filtry, zawory balansowe statyczne, zawory balansowe dynamiczne,
l Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Kluczborku
Zastosowana armatura: przepustnice, zawory balansowe statyczne, filtry, zawory zwrotne, zawory zaporowe,
l Modernizacja Ciepłowni - Aleksandrów Łódzki
Zastosowana armatura: przepustnice, kurki kulowe, zawory zaporowe,
l WOLA TOWER
Zastosowana armatura: pełen asortyment ZETKAMA i zawory balansowe FlowCon.
Słowem podsumowania, nasza odlewnia żeliwa to nie tylko jakość, ale również doświadczenie zdobyte długoletnią praktyką. To dbałość o szczegóły, a także prawidłowe wykonanie każdego etapu naszej pracy. Ważnym jest dla nas zachowanie wspieranie polskiej gospodarki i norm produkcyjnych, przy jednoczesnym zadowoleniu klienta.