Czym są, do czego służą wagi hakowe? Jak działają i kto ich używa? Na te oraz inne pytania odpowiada Steinberg Systems - producent wysokiej jakości nowoczesnych urządzeń ważących.
Wagi do zadań specjalnych
Wagi hakowe należą do rodzaju wag wiszących, a różnią się między sobą budową, gabarytami, parametrami udźwigu, przeznaczeniem i sposobem wykorzystania. Ogólnie wagi hakowe sprawdzają się tam, gdzie nie ma miejsca na ustawienie wagi platformowej, przy ważeniu wielkogabarytowych, nieforemnych towarów lub w wypadku, gdy waga musi być często transportowana z miejsca na miejsce.
Uniwersalne wagi hakowe
Zasadniczo w każdej dziedzinie życia wagi hakowe znajdą zastosowanie, począwszy od warunków domowych, a na przemyśle ciężkim skończywszy. Niewielkiej wagi wiszącej o udźwigu do 150 kg możemy użyć, aby sprawdzić ciężar bagażu przed podróżą lotniczą. Niektórzy przewoźnicy naliczają kosmiczne dopłaty za przekroczenie dozwolonego limitu. Podobne wagi hakowe używane są na bazarach, targowiskach, w sadach i na plantacjach, przy których prowadzi się bezpośrednią sprzedaż płodów rolnych.
Na lądzie i na morzu
Wagi hakowe chętnie używane są w punktach skupu runa leśnego czy surowców wtórnych oraz na łodziach i kutrach rybackich. Tam z pewnością nie sposób stabilnie zamontować tradycyjnej wagi platformowej. Dlatego też poręczne, wygodne wagi hakowe cieszą się ogromną popularnością w wędkarstwie bądź rybołówstwie, a także w rolnictwie, sadownictwie, myślistwie tudzież łowiectwie.
Komfort i wygoda
Istnieją również zakłady i przedsiębiorstwa, w których potrzebne są nowoczesne wagi hakowe, ale o ogromnym udźwigu. Nawozownie, młyny, składy opałowe albo budowlane zaopatrują się w obsługiwane zdalnie (pilotem) elektroniczne wagi hakowe z dużym, czytelnym wyświetlaczem LED lub LCD o udźwigu sięgającym 10 ton. Nie są to jednak największe wagi.
Nowoczesne rozwiązania
Ogromne fabryki, firmy produkcyjne czy transportowe, stacje przeładunkowe, prowadząc swoją działalność, potrzebują szczególnych urządzeń ważących. Aby określić masę ładunków o określonej specyfice (niestandardowa masa lub kształt wykluczający użycie tradycyjnej wagi), stosuje się wagi hakowe o konstrukcji umożliwiającej połączenie z hakiem suwnicy, żurawia ewentualnie wciągarki linowej. Wagi dźwigowe stanowiące element zestawienia pomiędzy hakiem dźwignicy a ładunkiem dokonują pomiaru masy do 100 ton.
Źródło: w artykule wykorzystano dane techniczne oraz opisy ze strony http://emaks.pl/wagi/wagi-hakowe.html, gdzie znaleźć można wiszące wagi hakowe marki Steinberg Systems.