magazine top

Tarasy drewniane zyskują sobie coraz większą popularność w naszych domach. Jednakże, aby mogły cieszyć swoim pięknem przez długi czas, muszą być poddawane regularnej konserwacji i czyszczeniu. Dowiedz się, dlaczego warto wykorzystać do tego specjalistyczne, maszynowe czyszczenie zamiast klasycznych metod.

Dlaczego regularne czyszczenie tarasu jest tak ważne?

Naturalne drewno tarasowe podlega licznym wpływom warunków zewnętrznych. Czy to deszcz i śnieg, które na nie opadają, czy to piach i błoto, które mogą zostać naniesione przez buty, powodują zabrudzenia i przebarwienia. Powstająca patyna doprowadza do jego szarzenia. Użytkowanie tarasu może także powoli zniszczyć warstwę impregnacji i przyczynić się do szybszego wnikania w drewno wilgoci czy porastania desek przez niepożądane, drobne porosty i glony. Po dłuższym czasie deski, które nie zostały poddane odpowiedniej pielęgnacji, mogą wyłączać się i pękać.

Z tych powodów niezbędne jest regularne usuwanie zabrudzeń oraz okresowa impregnacja, która pozwoli na długie zachowanie piękna oraz wysokiej jakości desek.

Klasyczne czyszczenie tarasu

Tradycyjnie czyszczenie tarasu przed jego zaimpregnowaniem odbywa się na mokro. Wykorzystanie wody oraz specjalistycznych środków chemicznych jest jednak długotrwałym procesem, wymagającym następnie solidnego wyschnięcia desek. Może powodować ściekanie chemii do ogrodu i nie pozwala na uzyskanie 100% czystości, zwłaszcza w ryflach.

Maszynowe czyszczenie tarasu

Alternatywną metodą jest maszynowa renowacja tarasów. Jest to metoda zaproponowana przez IdeaGarden - specjalistę, zajmującego się budową oraz pielęgnacją tarasów drewnianych: https://www.ideagarden.pl/maszynowa-renowacja-tarasu.

Największą zaletą tej metody jest fakt, iż nie wymaga ona wykorzystania wody oraz środków chemicznych, które mogłyby działać agresywnie na otaczający ogród. Opiera się ona na wykorzystaniu specjalistycznej maszyny szczotkujących o różnego rodzaju ziarnistości szczotek, które dostosowane są do szlifowania zarówno górnej powierzchni desek, jak również ich krawędzi, boków i - co najważniejsze - charakterystycznych ryfli. Dzięki temu uzyskuje się idealne doczyszczenie każdej powierzchni, przekładające się na piękny wygląd drewna. Maszynowa renowacja tarasu gwarantuje, iż usunięte zostaną wszystkie zabrudzenia, glony, porosty czy patyna.

Metoda suchego szlifowania desek to także skrócenie czasu, potrzebnego do odnowienia tarasu. Dzięki jej wykorzystaniu nie ma konieczności oczekiwania, aż deski wyschną, dlatego praktycznie zaraz po ich wyczyszczeniu można przystąpić do impregnacji. Firma IdeaGarden zajmuje się również tym krokiem. Dzięki zastosowaniu profesjonalnych środków impregnujących, opartych o naturalne oleje, barwa i faktura drewna zostaną odrestaurowane i pięknie uwydatnione, a ono samo nabiera odporności na warunki zewnętrzne.

 

fb button

grab my essay banner

logo jooble