magazine top

Obecnie wiele osób poszukuje najkorzystniejszych narzędzi inwestycyjnych. inflacja i niepewność to czynniki, które sprawiają, że dominują sposoby, które wiążą się z niższym ryzykiem. Zobacz, jakie inwestycje budzą obecnie największe zainteresowanie!

Ostatnie lata sporo zmieniły w dziedzinie inwestowania. Wielu inwestorów ostrożniej lokuje swój kapitał, wybierając lokaty, akcje i obligacje. Jednak zainteresowanie wciąż budzą też inwestycje, które w ubiegłych latach cechowały się gwałtownymi wahaniami. Wystarczy choćby odpalić kantor bitcoin i zobaczyć jak kształtowały się kursy poszczególnych kryptowalut. Które sposoby inwestowania warto poznać?

Kryptowaluty – czy to się nadal opłaca?

Po ostatnich spadkach na rynku kryptowalut wiele osób mogło porzucić swoje plany inwestowania w ten sposób. Jednak w wypowiedziach różnych ekspertów można dostrzec nieco więcej optymizmu. Przewidywania mówią o odbiciu i wzroście kursu różnych kryptowalut w nadchodzącym roku. Według specjalistów, w najbliższym czasie na tym rynku mogą pojawić się nowe grupy poważnych inwestorów. Dotyczy to np. funduszy hedgingowych i inwestorów instytucjonalnych. Takie wpływy mogą mieć odbicie w kursach osiąganych przez poszczególne kryptowaluty. Ten rynek może jeszcze dostarczyć wielu zaskoczeń.

Przeczytaj również: komputer kwantowy coraz bliżej

Czy teraz warto inwestować?

Rosnąca inflacja, wzrost cen energii i paliwa oraz niestabilna sytuacja geopolityczna sprawiają, że wiele osób odkłada decyzję o inwestowaniu na później. Jednak spadek wartości pieniądza powoduje topnienie oszczędności. Z każdym miesiącem są one realnie coraz mniej warte. Dlatego warto wybrać odpowiedni sposób na zabezpieczenie swojego kapitału. Można próbować go pomnożyć poprzez różne inwestycje.

Sposobem dla osób bardziej zachowawczych może być zakup obligacji indeksowanych inflacją lub założenie lokaty. Jeśli trzymasz pieniądze na zwykłym koncie, to warto rozważyć choćby założenie subkonta oszczędnościowego. Oprocentowanie na takich kontach jest dość niskie i nie zrównoważy w pełni utraty wartości związanej z inflacją, jednak warto chociaż w ten sposób spowolnić tempo topnienia oszczędności.

Kryptowaluty czy nieruchomości?

Inwestycją, która uchodziła za stabilniejszą i pewniejszą niż kryptowaluty były nieruchomości. W ostatnim czasie odnotowano na tym rynku ogromne wzrosty, które w niektórych miastach sięgały nawet 40%. Wydawało się, że ta branża może już jedynie rosnąć. Jednak w ostatnim czasie widać pewne problemy.

  • Pierwszym z nich jest zmiana zasad przyznawania kredytów hipotecznych. Nie da się ukryć, że wiele nieruchomości było finansowanych w ten sposób. Spadek popytu może w przyszłości wpłynąć na obniżenie cen, szczególnie nowych mieszkań. Zmniejszenie ilości budowanych inwestycji widać już teraz.
  • Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na kondycję tej branży, są rosnące ceny materiałów budowlanych. Ten stan ma różne przyczyny. Jest związany z inflacją i spadkiem realnej wartości pieniądza. Powodem są także rosnące ceny transportu, wzrost cen półproduktów i utrudnienia w dostawach.

Jak widać, różne rynki podlegają obecnie dynamicznym procesom. Inwestowanie w takich warunkach może być obarczone większym ryzykiem, ale bywa konieczne, aby ochronić swoje oszczędności.

fb button

grab my essay banner

logo jooble