magazine top

Restrukturyzacja nie musi być fizycznie dotkliwa a nawet zauważalna, czasem wystarczy wprowadzić kilka kosmetycznych zmian w organizacji, czasem jedynie na płaszczyźnie finansowej.

Optymalizacja podatkowa i organizacyjna

Zakres działań restrukturyzacyjnych najczęściej nie zależy od branży w jakiej przedsiębiorstwo funkcjonuje, ale od stanu firmy, jej celów, dotychczasowych osiągnięć, jak i determinacji do przetrwania. Restrukturyzacja firmy budowlanej również jest możliwa i skuteczna, jak wiele innych. Częstym zabiegiem sanacyjnym są zmiany w formie rozliczenia podatkowego firmy, czasem tyczy się to również modyfikacji formy prawnej przedsiębiorstwa. W zależności od kondycji firmy, przede wszystkim kondycji finansowej proponowane mogą być zmiany w charakterze restrukturyzacji. W przypadku firmy budowlanej również jest to możliwe, aczkolwiek możliwości są w tym wypadku ograniczone. O wiele więcej rozwiązań zaproponować można w obszarze oferowanego wachlarza usług, produktów, jak też rynku zbytu, grupy docelowej klientów.

Zmiany w branży budowlanej

Wzrost cen w ostatnich latach spowodował spowolnienie w branży budowlanej, buduje się znacznie mniej, opierając się na oszczędnościach, co za tym idzie wykorzystuje się tańsze zamienniki materiałów budowlanych, rezygnując coraz częściej z jakości na rzecz najkorzystniejszej oferty cenowej na rynku. Obserwując ten trend firmy budowlane muszą umieć się dostosować, w przeciwnym razie czekają je problemy z pozyskaniem kontraktów, klientów i utrzymaniem się na rynku. Dotąd firmy oferujące jedynie kompleksowe usługi budowlane muszą liczyć się ze zmiana oferty na drobniejsze usługi, również podwykonawstwo. Zmiany w strukturze oferty generują dalsze zmiany w organizacji firmy, zwłaszcza w zakresie zatrudnienia. Fachowcy, specjaliści są przez firmę wynajmowani jedynie na czas danej pracy, nie zaś zatrudniani na pełen etat. Ratunkiem dla firmy budowlanej w kłopotach jest sprzedaż maszyn i ich leasing na potrzeby danego kontraktu lub też rezygnacja ze sprzedaży na rzecz oferty wynajmu firmom trzecim.

Radykalne rozwiązania i nie tylko

Świadcząc do tej pory usługi budowlane od A do Z restrukturyzacją firmy budowlanej może polegać również na ograniczeniu wachlarza usług jedynie do takich prac, które generują najmniej kosztów utrzymania działalności jak chociażby usługi projektowe. Minimalizacja usług może wpływać na decyzje dotyczące redukcji zatrudnienia i przeobrażeń w zakresie umów kontraktowych z budowlańcami konkretnych specjalizacji. Zmiany dotyczące oferty mogą dotyczyć również wyjścia z ofertą usług do klientów mniejszych, którzy wcześniej nie byli w kręgu zainteresowania firmy. Tyczyć się to może zarówno grupy docelowej jak i produktu. Dotąd zajmując się jedynie wznoszeniem hal produkcyjnych czy budowaniem domów na zlecenie deweloperów można w ramach działań restrukturyzacyjnych zaproponować na rynku usługi remontowe jako zupełnie nową usługę firmy, jednocześnie utrzymując firmę w branży budowlanej. Jeśli realia rynku od lokalnego zapotrzebowania wskazują na szansę sukcesu w zakresie handlu materiałami budowlanymi, również warto przemyśleć i taką zmianę.

fb button

grab my essay banner

logo jooble