magazine top

Jedną z pierwszych decyzji, jaką muszą podjąć początkujący inwestorzy zainteresowani ulokowaniem kapitału w fizycznym metalu, jest to, jakie złoto najlepiej kupować. Do wyboru mają nie tylko różne produkty, ale także co najmniej kilka źródeł ich pozyskiwania oraz wersji wagowych. Co więcej, cenny kruszec może również różnić się jego próbą. Efektywność inwestycji w dużej mierze zależy właśnie od tego, na jakie złoto zdecyduje się kupujący, szczególnie że rynek wciąż mierzy się z problemem fałszerstwa. Wyjaśniamy, jak kupić złoto, by dobrze zainwestować.

Złoto inwestycyjne – jakie kupić: sztabki czy monety?

Złoto inwestycyjne występuje w dwóch postaciach: złotych sztabek oraz monet bulionowych. Pochodzące z dobrego źródła (o jego wyborze piszemy w dalszej części artykułu), obie opcje zapewniają wysokie bezpieczeństwo, a tym samym powodzenie inwestycji. Różnią się jednak nie tylko formą, ale przede wszystkim ceną. W przypadku monet bulionowych cena może być inna w stosunku do sztabki o takiej samej gramaturze. Skąd wynika różnica cenowa? Wpływa na nią kilka czynników:

  • Inny koszt produkcji – monety bulionowe są zwykle bogato zdobione, co jest jedną z przyczyn.
  • Wyższa marża w przypadku produktów o niskiej gramaturze – co do zasady, im cięższy produkt, tym mniej inwestor płaci zatem za czyste złoto. Monety bulionowe są stosunkowo lekkie, ważą zwykle od 1/25 uncji (ok. 1,13 g) do ok. 34 g. Wybór jest zatem spory, jednak dużo większy w przypadku sztabek. Wśród nich inwestor może wybierać masę od 0,25 g do nawet 1000 g (1 kg).
  • Popyt – ze względu na to, że złote sztabki bywają nieco tańsze od monet bulionowych, cieszą się większą popularnością. Dotyczy to nie tylko początkujących inwestorów, ale również tych doświadczonych, którzy chcą zabezpieczyć duży kapitał i jak najmniej na tym stracić. Sztabki jest zatem łatwiej sprzedać.

Za wyborem monet bulionowych przemawia z kolei fakt, że trudniej jest je skutecznie podrobić. Do rozpoznania podrobionej sztabki potrzebny jest specjalny sprzęt, ponieważ złota oprawa zostaje wypełniona wolframem, którego w sztabce nie można po prostu dostrzec czy wyczuć. Fałszerzom nie sprawia również dużej trudności podrobienie certipacku, czyli opakowania świadczącego o autentyczności sztabki (z certyfikatem).

Natomiast oryginalność monety można dość łatwo sprawdzić. Wystarczy zainstalować specjalną aplikację, która wykonuje test rezonansowy (analizę drgań metalu). W ten sposób sprawdza wydawany przez monetę dźwięk – gdy jest wypełniona wolframem, będzie on zupełnie inny niż w przypadku autentycznej złotej monety.

Jak kupić złoto, by transakcja była bezpieczna?

Jak wynika z poprzednich akapitów, istnieje niestety ryzyko nabycia sfałszowanego złota. By go uniknąć, a tym samym nie stracić swojego kapitału i nie przyczynić się do ewentualnego dalszego puszczenia fałszywek w obieg, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na źródło pozyskania sztabek lub monet.

Najwyższe bezpieczeństwo transakcji zapewniają bezpośredni producenci złota tacy jak Mennica Polska oraz ich oficjalni partnerzy. Listę sprzedawców zatwierdzonych przez daną mennicę można sprawdzić na https://inwestycje.mennica.com.pl/odwiedz-nas-osobiscie/. Z kolei największe ryzyko wiąże się z odkupem złota od osób prywatnych, np. na aukcjach, formach internetowych czy portalach ogłoszeniowych. Wymaga wówczas dokładnego sprawdzenia autentyczności produktu, co w przypadku sztabki jest dość utrudnione.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie transakcje online są niebezpieczne. Od zaufanego sprzedawcy można kupić złoto również przez internet – np. zamawiając na stronie internetowej wybranej mennicy czy oficjalnego dilera. Podstawą jest zatem dokładne zweryfikowanie źródła.

 

fb button

grab my essay banner

logo jooble