BORG AUTOMOTIVE to prężnie rozwijająca się, europejska grupa przedsiębiorstw, działająca w branży motoryzacyjnej. Jej główna siedziba znajduje się w Danii, a trzy fabryki produkcyjne oraz centra dystrybucji w Polsce i na Słowacji.
Dwa główne obszary działalności firmy to:
- Regeneracja, sprzedaż i dystrybucja alternatorów, rozruszników, kompresorów klimatyzacji samochodowej i zacisków hamulcowych do wszelkich pojazdów samochodowych
- Rozwój, produkcja i sprzedaż materiałów ciernych
Napisane przez: Aleksandrę Strojek
BORG AUTOMOTIVE jest jednym z europejskich liderów na rynku części regenerowanych oraz producentów klocków i okładzin hamulcowych. Przyjęta strategia działania firmy opiera się na wysokiej jakości pracy i wyrobów gotowych, ciągłej poprawie i optymalizacji produkcji, rozszerzaniu oferty produktów, co pozwala na budowanie trwałych i długofalowych relacji handlowych z dostawcami i odbiorcami.
Początki i rozwój.
Grupa BORG AUTOMOTIVE rozpoczęła swoją działalność w latach siedemdziesiątych, gdy Søren Toft Jensen otworzył swój własny warsztat samochodowy. Na początku działalności warsztat zajmował się standardowymi naprawami układów elektrycznych, szybko jednak okazało się, że istnieje zapotrzebowanie na zregenerowane rozruszniki i alternatory. Naturalną sprawą stała się zatem zmiana ze zwykłego warsztatu samochodowego na firmę specjalizującą się w regeneracji rozruszników i alternatorów – tak powstała firma Elstock.
W 1991 roku Elstock– jako jeden z liderów w branży, dostrzegł możliwości rozwoju w Polsce i otworzył w Łasku koło Łodzi swoją pierwszą fabrykę. Pięć lat później, po zwiększeniu możliwości produkcyjnych w polskiej firmie i zmianie jej lokalizacji na Zduńską Wolę cała produkcja zostaje przeniesiona z Danii do Polski.
Kolejne kroki, zarówno w ekspansji geograficznej, jak i produktowej, już pod zmienioną nazwą na BORG AUTOMOTIVE, miały miejsca w następnych latach:
- 2004 rok - firma rozszerza swoją działalność o branżę hamulcową przejmując największą w Polsce fabrykę produkującą okładziny cierne, która zlokalizowana jest w Markach koło Warszawy tak rozpoczyna swoją działalność Fomar Borg Automotive SA
- 2004 rok - firma rozszerza swoją działalność o regenerację kompresorów do klimatyzacji samochodowej poprzez przejęcie linii produkcyjnej francuskiego koncernu Faurecia
- 2006 rok – firma rozszerza swoją działalność o regenerację zacisków hamulcowych poprzez przejęcie technologii i linii produkcyjnej z duńskiej firmy CAC
- 2007 rok - firma przejmuje duńską konkurencję w regeneracji alternatorów i rozruszników DRI i zwiększa swoje moce produkcyjne o nowy zakład na Słowacji.
W ten sposób w ciągu ponad 30 lat istnienia z niewielkiego warsztatu elektryczno - mechanicznego, BORG AUTOMOTIVE zamienił się w dużą europejską firmę. Wysoka jakość i bardzo szeroka gama produktów charakteryzuje ofertę BORG AUTOMOTIVE. Dwie prężne fabryki produkcyjne - w Polsce i na Słowacji specjalizują się w regeneracji części samochodowych. Trzeci zakład produkcyjny zlokalizowany również w Polsce – FOMAR BORG AUTOMOTIVE S.A. jest czołowym europejskim producentem materiałów ciernych. Spośród wszystkich krajowych producentów FOMAR BORG AUTOMOTIVE S.A. oferuje najszerszy asortyment okładzin do samochodów osobowych i ciężarowych. Produkty sprzedawane są poprzez trzy spółki - dwie z nich mają siedzibę w Danii, jedna w Polsce. Dzięki szerokiej sieci dystrybucji produkty BORG AUTOMOTIVE dostępne są w całej Europie, bardzo silnie zaznaczając swoją obecność w Europie Zachodniej. Jednakże dział sprzedaży polskiej spółki penetruje nowe rynki środkowo- i wschodnioeuropejskich krajów, które stają się coraz bardziej znaczące dla sprzedaży. Jako specjalista w branży motoryzacyjnej BORG AUTOMOTIVE nieustannie ulepsza wszystkie procesy tak aby zapewnić swoim klientom produkty i usługi najwyższej jakości.
Struktura i główne obszary
Działalność grupy obejmuje dwa istotne segmenty rynku motoryzacyjnego:
- Regenerację części samochodowych
- Produkcję materiałów ciernych.
Regeneracja: BORG AUTOMOTIVE jest europejskim liderem w dziedzinie rozwoju, produkcji i sprzedaży regenerowanych części samochodowych. W procesie regeneracji wadliwe elementy produktu zamieniane są na pełnowartościowe przez co przywracane zostają pierwotne parametry istotne dla działania urządzenia. Jest to najwyższy stopień recyklingu wydłużający czas życia produktu i wywierający minimalny wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Regenerowane wyroby są sprzedawane przez BORG AUTOMOTIVE pod trzema markami: Lucas, Elstock i DRI. Wszystkie te marki mają silną pozycję w odrębnych segmentach rynku.
Produkty cierne: Drugim obszarem działalności na którym koncentruje się BORG AUTOMOTIVE jest R&D, produkcja i sprzedaż materiałów ciernych. Zlokalizowana w Polsce fabryka FOMAR BORG AUTOMOTIVE S.A. produkuje i sprzedaje materiały cierne pod własną marką FOMAR FRICTION. Wszystkie okładziny produkowane są z materiałów bezazbestowych. Technologia i wieloletnie doświadczenie gwarantują, że wszystkie wyroby cechuje skuteczność hamowania we wszystkich warunkach, w całym zakresie prędkości, temperatury i ciśnienia.
– W Europie Zachodniej w centrum uwagi firmy znajduje się regeneracja części samochodowych. W środkowej i wschodniej części kontynentu koncentrujemy się na sprzedaży materiałów ciernych, aczkolwiek wkładamy wiele wysiłku aby również rozpocząć sprzedaż elementów zregenerowanych. Jesteśmy jednak świadomi przeszkód, na które możemy napotkać. Po pierwsze, w krajach Europy Środkowo-Wschodniej klienci muszą nabrać większego zaufania do produktów tego typu. Ale to tylko kwestia czasu. Po drugie – pozyskanie zużytych części samochodowych nie jest zadaniem łatwym – mówi Prezes Marcin Zięba.
W poszukiwaniu doskonałości
Pod względem innowacyjności i rozwoju rynku BORG AUTOMOTIVE jest jednym z liderów w swojej branży. Produkcja w naszych fabrykach jest zorganizowana zgodnie z metodologią oszczędnościową, w której wszystkie procesy są zoptymalizowane pod kątem wysokiej jakości produkcji i możliwie najkrótszym czasie uruchomienia.
Głównym miejscem regeneracji produktów dla grupy BORG AUTOMOTIVE jest Zduńska Wola. Są tam regenerowane następujące grupy produktów:
- Rozruszniki
- Alternatory
- A / C sprężarek
- Zaciski hamulcowe
Powyższe grupy produktowe obejmują ponad 7000 referencji najbardziej popularnych części samochodowych. Wspomniane referencje znajdują zastosowanie w większości samochodów osobowych i ciężarowych jeżdżących po Europie, a także maszynach budowlanych, rolnych i silnikach okrętowych.
Warto zauważyć, że w związku z negatywnym oddziaływaniem działalności człowieka na środowisko naturalne, regeneracja odgrywa istotną rolę w walce o zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia energii i zasobów naturalnych poprzez wyeliminowanie konieczności wytworzenia nowych wyrobów. Na całym świecie w wyniku regeneracji części oszczędzamy energię generowaną przez 8 elektrowni jądrowych lub 16 milionów baryłek ropy naftowej.
Z kolei produkcja materiałów ciernych w FOMAR BORG AUTOMOTIVE jest rozwijana i udoskonalana już od ponad 50 lat. Z ponad 3000 produkowanych przez nas referencji wyodrębnione są trzy grupy produktów:
- okładziny bębnowe do samochodów ciężarowych,
- klocki hamulcowe do samochodów ciężarowych,
- klocki hamulcowe do samochodów osobowych.
Bezpieczeństwo pojazdu i jego użytkowników zależy od jakości i niezawodności zarówno układu hamulcowego jak i samych zamontowanych materiałów ciernych. Jako ich producenci traktujemy odpowiedzialność za bezpieczeństwo bardzo poważnie i bez kompromisów.
Użytkownik naszego wyrobu musi być pewien, że jakość jest naszym głównym priorytetem. Każdy etap procesu technologicznego jest ściśle monitorowany począwszy od kontroli surowców przez obróbkę materiałów aż do sprzedaży gotowych wyrobów. Oceniamy wszystkie procesy w celu zapewnienia najwyższej jakości. Na znaczenie jakości dla rozwoju firmy zwraca uwagę Marcin Zięba – To właśnie najwyższa jakość produktów umożliwiła nam pozyskać zaufanie klientów i uznanie wśród konkurencji – twierdzi. Badania, rozwój i testowanie naszych wyrobów jest naturalną, integralną częścią naszej działalności. W oparciu o ścisły monitoring rynku dostosowujemy nasze produkty do stale zmieniającego się europejskiego rynku motoryzacyjnego. Bardzo dużo uwagi poświęca się również działalności na polu R&D. Laboratorium badawcze firmy pozwala testować produkty przy ekstremalnych obciążeniach oraz w najbardziej niekorzystnych temperaturach i warunkach pogodowych. Dodatkowo, specjalne programy realizowane są w ekstremalnych warunkach terenowych i klimatycznych. – Dzięki naszemu laboratorium jesteśmy w stanie tworzyć nowe produkty oraz udoskonalać te, które już w tym momencie są dostępne na rynku. Redukujemy w ten sposób koszty produkcji i zyskujemy dużą przewagę nad innymi firmami z branży – tłumaczy Marcin Zięba.
Największym kapitałem są ludzie
W chwili obecnej BORG AUTOMOTIVE zatrudnia około 650 pracowników. Ponad połowa z tej liczby – 330 osób – pracuje w fabryce w Zduńskiej Woli. Według firmy, pracownicy są jej najważniejszym zasobem, gdyż to właśnie oni tworzą fundamenty sukcesu i stanowią klucz w dążeniu do perfekcji w każdym aspekcie działalności firmy. W zamian za to BORG AUTOMOTIVE oferuje im równe szanse przy zatrudnianiu czy awansowaniu oraz wsparcie w osiąganiu prywatnych celów i rozwoju zawodowym. – W BORG AUTOMOTIVE jedną z głównych wartości firmy jest współzależność wszystkich pracowników oparta na wzajemnym szacunku – podkreśla Prezes. Pozostałe wartości – odpowiedzialność, kompetencja, przejrzystość i ciągłe doskonalenie – tworzą kulturę pracy w całej Grupie. – Bezpośredni dialog między pracownikami a Zarządem jest korzystny zarówno dla firmy jak i poszczególnych pracowników. Pozwala obu stronom osiągać wyznaczone cele – podkreśla Marcin Zięba. W firmie BORG AUTOMOTIVE spotkać można ludzi w różnym wieku i o zróżnicowanym poziomie wykształcenia współpracujących ze sobą w otwartym, uczciwym i bezpośrednim dialogu niezależnie od stanowiska. Talent może się rozwijać na wszystkich szczeblach i w każdym dziale – firma wspiera pracowników w rozwoju ich potencjału. – Oferujemy naszym pracownikom współfinansowanie studiów podyplomowych, specjalistycznych szkoleń, itp. – mówi Prezes.
Plany na przyszłość
Konsekwencje globalnego kryzysu na rynkach finansowych nie ominęły przedsiębiorstwa. – Zaobserwowaliśmy spadek sprzedaży, ale na szczęście wyniki w drugim kwartale 2009 uległy poprawie i powróciły do bardzo dobrego poziomu. Tym, co znacząco pomogło nam przezwyciężyć kryzys, a wręcz rozwinąć sprzedaż były przede wszystkim wysoka jakość w konkurencyjnych cenach – uważa Marcin Zięba. Jednakże firma chce sprzedawać znacznie więcej niż dotychczas. Do 2013 roku przedsiębiorstwo zamierza zwiększyć produkcję i sprzedaż wyrobów regenerowanych o 50% w stosunku do dzisiejszych wyników. Chce także zintensyfikować produkcję i sprzedaż materiałów ciernych.