magazine top

Budownictwo, przemysł transportowy, wyposażenie wnętrz, nowoczesny design, produkcja opakowań – między innymi te branże nie mogłyby świadczyć swoich usług bez produktów, które oferuje przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe BIAFORM S.A. z Białegostoku.

Jest to szeroka gama sklejek z drewna liściastego, do których wykorzystywane jest drewno brzozowe i olchowe. Długa obecność na rynku produkcyjnym przyczyniła się do tego, że dzisiaj firma jest bardzo znana w kraju i za granicą, a to co ją wyróżnia to dbanie o utrzymywanie wysokich standardów wytwórczych. Ponadto polityka BIAFORM zakłada nawet przewyższanie norm jakościowych, które dominują w tym segmencie produkcyjnym.

100 lat ciągłej produkcji
Przedsiębiorstwo posiada stuletnią historię działalności, ponieważ dokładnie w tym roku minie 100 lat od rozpoczęcia produkcji w obecnej lokalizacji zakładu. Wcześniej w tym miejscu mieściła się fabryka sukna rodziny Hasbachów. Tamtejsi właściciele zdecydowali się na sklejkę ze względu na łatwą dostępność surowców, gdyż tuż obok był rozległy las oraz rosło zapotrzebowanie na sklejkę na światowych rynkach. Zaskakujące jest to, że już w tym okresie dokonywano analizy rynku o zasięgu globalnym. Sklejkarze pierwszy, duży sukces odnieśli już w 1926 roku., kiedy to produkty wytwarzane w Białymstoku były powszechnie uznawane jako te charakteryzujące się wytrzymałością i wysoką jakością przez polskich i zagranicznych odbiorców. Tak dobre, międzynarodowe opinie pociągnęły za sobą rozwój eksportu nawet do Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Okres II wojny światowej przyniósł ogromne zniszczenia w całym naszym kraju, nie ominęło to też opisywanego zakładu produkcyjnego. Na szczęście szybko został odbudowany po zakończeniu konfliktu zbrojnego i na nowo rozpoczął produkcję już w 1948 roku. Przez kolejny okres zarządzający fabryką dostosowywali ją do zmieniających się trendów gospodarczych, co przekładało się na rozwój produkcji. Przełom lat 80-tych i 90-tych to czas zmian własnościowych, ponieważ w 1994 r. przedsiębiorstwo zostało przekształcone w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa, a po ośmiu latach zostało ono sprywatyzowane. Ciągły pęd ku poszerzaniu oferty i rozkwit BIAFORMu jest zapewniony, dzięki zespołowi inżynierów, którzy stale opracowują zmiany technologiczne produktów pozwalające zaspokajać różne potrzeby klientów. Wykwalifikowana i doświadczona kadra specjalistów nieustannie poszerza swoją wiedzę odbywając specjalistyczne szkolenia w ośrodkach badawczych. Ponadto ich umiejętności wynikają także ze stałej współpracy z uczelniami wyższymi, z którymi wspólnie opracowują i udoskonalają proces produkcji sklejki. Ta relacja pozwala na zwiększenie i poprawę właściwości mechanicznych materiału przy jednoczesnym zmniejszaniu nakładów produkcyjnych.

Długoletni pionier w swoim fachu
Firma już 40 lat temu była pionierem w swej dziedzinie produkcyjnej, ponieważ w 1978 roku jak pierwszy zakład w Polsce rozpoczął wytwarzanie sklejki pokrywanej folią fenolową. Następnym ważnym „krokiem technologicznym” było wprowadzenie do seryjnej produkcji sklejki o największym (dostępnym wtedy w naszym kraju) formacie tzn. 1550x3100mm (obecnie największym oferowanym formatem jest 1550x3300mm)Na uwagę zasługuje jeszcze jeden fakt z historii działalności BIAFORMu, jako pierwsi wprowadzili także lakierowanie sklejek oraz produkcję sklejek lakierowanych, które można ciąć laserem. Jak podkreśla Daniel Fiłatiuk, Kierownik Działu Handlu specjaliści z Białegostoku starają się zawsze dostarczyć produkty jak najbardziej dopasowane do potrzeb odbiorców, którzy niejednokrotnie są liderami w swoich branżach. Najczęściej takie zamówienie obejmuje sklejki o nietypowych budowach, w niestandardowych formatach o różnych pokryciach. Bardzo często zdarza się, że dodatkowo są obrabiane na centrach sterowanych numerycznie. Firma ma wdrożoną politykę jakości, w której jest mowa o kilku aspektach związanych z produkcją i obsługą klientów. Do tych najważniejszych punktów można zaliczyć: dokładne rozpoznanie oczekiwań i wymagań kontrahentów, nieustanne utrzymywanie wysokiego poziomu jakości sklejki, wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych, eliminacja potencjalnych zagrożeń przy wytwarzaniu finałowego produktu, podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz badanie poziomu satysfakcji klientów po wykonaniu zlecenia. Tak rozbudowany pakiet działań pozwala na oferowanie towarów i usług, które z powodzeniem znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłowych.

W różnorodności siła
Jak już mowa o towarach, to należy zaznaczyć że zakład ma bardzo rozbudowany wachlarz możliwości produkcyjnych. W ofercie znajdują się m.in.: sklejki foliowane, pokrywane tworzywami sztucznymi, lakierowane, przeznaczone do cięcia laserem, surowe, o wzmocnionych budowach, ze środkiem grzybobójczym. Aby zapoznać się z całym katalogiem produktów, warto odwiedzić stronę internetową przedsiębiorstwa www.biaform.com.pl/produkty/, gdzie oprócz wymienionych wszystkich dostępnych wariantów, można zapoznać się ze specyfikacją każdego z nich oraz jego zastosowaniem.

Rozwój zawsze na topie
Tak długi okres obecności na rynku nie jest możliwy bez poniesionych inwestycji produkcyjnych, technologicznych, lokalizacyjnych oraz inwestycji w personel. W ubiegłym roku przedsiębiorstwo wydało ok. 4 miliony złotych na urządzenie światowej klasy centrujące belki drewna. Innowacyjna technologia pozwala na skanowanie belki drewna, która wchodzi do urządzenia i następuje pomiar przy udziale dwóch kamer. Mierzenie odbywa się, co pół milimetra, by automatycznie ustawić belkę w maszynie skrawającej, tak aby uzyskać z niej jak najwięcej materiału. Ta metoda redukuje niemalże do zera powstanie jakichkolwiek odpadów. Przy tak ogromnej skali produkcji, oszczędność nawet 5 procent materiału, przekłada się na zyskanie większej ilości materiału z tego samego drewna. Ponadto maszyna umożliwia zwiększenie tempa pracy. W planach są kolejne modernizacje dotyczące budowy nowych magazynów, powstania nowych linii produkcyjnych do łączenia łuszczu, prasowania sklejki oraz eliminacji wad drewna. Dodatkowo inne elementy parku maszynowego też mają ulec przeobrażeniu. Dla kadry kierowniczej rok 2019 jest wyjątkowy nie tylko z okazji stulecia działalności, ale także ze względu na plany zmiany swojej siedziby. Pierwszym krokiem w realizacji tego celu jest uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych i środowiskowych. Realizacja tej inwestycji przełoży się na większą wydajność produkcyjną oraz zatrudnienie nowych pracowników.

Dodatkowe atuty
Przez lata BIAFORM był doceniany i nagradzany przez gremia eksperckie z różnych dziedzin biznesu. W 2018 roku Białostocki producent sklejki Biaform S.A. został wyróżniony godłem promocyjnym „Teraz Polska”. To najważniejsza nagroda gospodarcza w kraju. Warto przypomnieć, że w historii konkursu ledwie 20 podmiotów z Podlasia może poszczycić się tym tytułem. - Godło „Teraz Polska” to potwierdzenie przynależności Biaformu do gospodarczej elity polskich firm. To docenienie ciężkiej pracy naszej załogi i skuteczności działania na światowych rynkach - powiedział Bartosz Bezubik, prezes zarządu Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform S.A. Wśród pozostałych wyróżnień można wymienić: przyznanie przez Krajowe Stowarzyszenie Eksporterów Rzeczypospolitej Polskiej medalu „Zasłużony dla Eksportu RP” w kategorii „Firmy” oraz uzyskanie Certyfikatu potwierdzającego nadanie Znaku Jakości „Laur Eksperta 2019” w ostatniej edycji prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursy i Programu Doradztwa Gospodarczego „Laur Eksperta”. Ponadto Pan Wojciech Strzałkowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej odebrał Wyróżnienie Nadzwyczajne „Najlepsza Marka”. Na koncie firma jeszcze bez oficjalnego wręczenia ma również Gazelę Biznesu. BIAFORM chętnie angażuje się finansowo wspierając lokalną działalność kulturalną, sakralną oraz charytatywną. Do takich inicjatyw warto zaliczyć: ufundowanie Krzyża dziękczynnego w Świętej Wodzie, wsparcie wyjazdu wakacyjnego dla dzieci ze Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Droga oraz sponsorowanie wydania płyty DVD z zapisem spektaklu „Zapiski oficera Armi Czerwonej” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki z Białegostoku.

fb button

grab my essay banner

logo jooble