magazine top

MGJ to firma rodzinna, która nieprzerwanie funkcjonuje na rynku od 1995 roku. W Polsce spółka jest liderem w produkcji tarcicy liściastej w grubościach 26-70 mm w gatunkach: buk, dąb, jesion, brzoza, klon i olcha. Wywiadu udzieliły Pani Iwona Koncewicz – Prezes Zarządu wraz z Panią dr Małgorzatą Wejer-Kudełko – Dyrektor ds. Badań i Rozwoju, Członek RN MGJ sp. z o.o.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa MGJ i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

MGJ to firma rodzinna, która nieprzerwanie funkcjonuje na rynku od blisko 25 lat, początkowo jako jednoosobowa działalność gospodarcza, a od 2001 roku jako spółka kapitałowa. Pierwotna działalność opierała się na przetarciu drewna iglastego (sosna, świerk) i sprzedaży: mokrej tarcicy iglastej, programu ogrodowego, desek do rusztowań, drewna konstrukcyjnego. Całe zaplecze stanowiła jedna hala wraz z trakiem obsługiwana przez 6 osoby wraz z właścicielem – Kazimierzem Wejer, który jednocześnie odpowiadał za sprawy techniczne, logistyczne i sprzedażowe. To jego determinacja i zaangażowanie, a w późniejszym okresie włączenie w tę inicjatywę całej rodziny dało podwaliny dzisiejszego, prężnie działającego przedsiębiorstwa. Wraz z rozwojem firmy i ekonomicznymi możliwościami inwestowania w urządzenia poprawiające wyrób finalny, później pojawiały się kolejne traki ramowe później pionowe, optymalizerki, maszyny do obróbki i przygotowania elementów drewnianych, deski podłogowej, programu ogrodowego. Wraz z uruchomieniem pierwszych suszarń w roku 1997 pojawiła się możliwość wprowadzania kolejnego produktu - suchej tarcicy, co bezpośrednio wpłynęło na konkurencyjność firmy na rynku. Po kilkunastu latach działalności firma dołożyła do swojego portfolio suchą tarcicę liściastą, był to kolejny krok do przemiany, zyskania przewagi nad konkurencją i otwierania nowych możliwości do dalszego rozwoju.

Klientom oferujecie najwyższej jakości tarcicę suchą białą i parzoną. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

W chwili obecnej w Polsce jesteśmy liderem w produkcji tarcicy liściastej w grubościach 26-70 mm w gatunkach: buk, dąb, jesion, brzoza, klon i olcha. Dla naszych klientów oferujemy tarcicę suchą białą i parzoną. Do produkcji tarcicy podchodzimy z najwyższą starannością, począwszy od pozyskania surowca, poprzez przetarcie aż do procesu suszenia. Nowoczesny park technologiczny oraz elastyczność i szybkość reagowania na zmiany daje nam możliwości sprostania każdemu wyzwaniu stawianemu rzez klientów. Nasze wyroby znajdują zastosowanie w przemyśle meblowym, stolarce drzwiowej i okiennej, galanterii drzewnej, produkcji podłóg i schodów. W skład naszego parku technologicznego wchodzą 4 traki umożliwiające przetarcie 50 tys. m3 oraz 24 komory suszarnicze o łącznym jednorazowym wsadzie 1250m3 tarcicy. Wysoka jakość tarcicy połączona z kompleksową obsługą klienta zaowocowały uznaniem w środowisku biznesowym. Firma MGJ stawia na jakość, której potwierdzeniem jest zaufanie i uznanie wśród szerokiej gamy odbiorców. Naszymi atutami są profesjonalizm, zaangażowanie, kompleksowa obsługa oraz wysokie standardy procesu produkcyjnego. Dzięki sprawnej organizacji produkcji, sprzedaży i transportu nasze produkty dostarczamy na czas i w każde miejsce.

Firma MGJ stawia na jakość, której potwierdzeniem jest zaufanie i uznanie wśród szerokiej gamy odbiorców. Proszę powiedzieć co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich Klientów?

O naszym sukcesie decyduje przede wszystkim ogromne zaangażowanie całego zespołu i wysoka kultura organizacyjna. Cechuje nas elastyczność zarówno w działaniu z klientem, jak i w procesach produkcyjnych. Nasz stabilny rozwój i permanentne dążenie do postawionych sobie celów biznesowych sprawiły, że zaufali nam klienci nie tylko z Polski, ale i świata. Poza tym stawiamy na efektywną komunikację z naszymi partnerami biznesowymi, potrafimy rozmawiać i słuchać. Działamy według wysokich standardów i zasad, a do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i z zaangażowaniem. Wieloletnia obecność na rynku drzewnym i pozytywna współpraca z kooperantami, podwykonawcami oraz lokalnymi samorządami pozwala nam realizować strategię opartą na dynamicznym rozwoju firmy. Niewątpliwym atutem współpracy z MGJ jest powtarzalna jakość oferowanej tarcicy oraz czytelny i jasny system odbioru tarcicy ze szczegółową specyfikacją dołączoną do faktury. Niespotykanym zabiegiem technologicznym, który gwarantuje utrzymanie dobrej jakości tarcicy, jest pakowanie paczek w folie.

mgj2

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

MGJ jest przede wszystkim firmą rodzinną, która buduje wspólną wizję, godząc indywidualne i rodzinne wartości oraz cele. Dziś firmy rodzinne są filarem polskiej gospodarki i stanowią około 36% sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a według „Family Firm Institute”, to właśnie firmy rodzinne stanowią dwie trzecie wszystkich przedsiębiorstw na świecie. Te dane to powód do dumy. W MGJ rodzinność przejawia się na różnych poziomach działalności, od planowania do podejmowania decyzji oraz działań. W naszej firmie szczególnie dbamy o wartości takie jak zaufanie i odpowiedzialność. Te wartości przekładają się na wewnętrzne funkcjonowanie oraz otoczenie lokalne MGJ. Działamy dynamicznie, ale rozważnie, a naszym celem jest stabilny wzrost powiązany ze zrównoważonym rozwojem. Uważa się, że firma rodzinną, a taką jest MGJ to firma lepiej dbająca o interes klienta i dobro pracownika, działająca ostrożniej i uważniej niż firmy obracające kapitałem powierzonym i tak też jest w rzeczywistości, odpowiedzialność i poczucie tych samych wartości u kilku pokoleń daje możliwości stabilnego rozwoju i dbałości o pracownika. Na początku bieżącego roku dbając o samorozwój przeprowadziliśmy ankietę wśród pracowników, której celem było wskazanie naszych mocnych stron. Ku naszej radości, poza mocnymi stronami związanymi z naszym produktem, organizacją i sprzedażą, szereg pracowników dostrzegło, że w firmie panuje przyjazna atmosfera, mają dobre i stabilne warunki pracy, wykwalifikowaną kadrę, dbamy o rozwój poprzez zkolenia oraz możliwość awansu wewnętrznego. Dostrzegli wartości rodzinne, troskę i zaangażowanie w otoczenie wewnętrzne i zewnętrzne firmy. Dowodzi to, iż cele, które stawiamy sobie w zakresie tworzenia atrakcyjnego miejsca pracy, są realizowane. Jesteśmy solidni i rzetelni, a naszym kluczem do sukcesu są ludzie i inwestycje związane z modernizacją procesów produkcyjnych. Warto podkreślić, że MGJ to pierwszy zakład przemysłu drzewnego w Polsce, w którym zainstalowano hiszpańską technologię przetarcia drewna. Jest to linia oparta na traku taśmowym z pochyłą kolumną i możliwością dwustronnego cięcia drewna oraz innowacyjnym robotem pracującym przy odbiorze deski firmy Ruho-Tec. Efektem tej inwestycji jest również zmniejszenie i optymalizacja zużycia surowca, oraz to co jest ważne w dzisiejszych czasach obniżenie energochłonności procesu. Wydajność linii po trzech miesiącach od uruchomienia była o 30% większa od dotychczasowej linii produkcyjnej, a liczba aktywnie współpracujących kontrahentów wzrasta o 20% rok do roku.

Sukces firmy nie byłby możliwy bez wysoko wykwalifikowanej kadry. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują.

Tak jak w rodzinie, naszym ogromnym potencjałem są ludzie, którzy tworzą pozytywną atmosferę, przyjazne miejsce pracy oraz dbają o relacje z naszymi dostawcami i odbiorcami. Nasi pracownicy to wysoko wykwalifikowani specjaliści, których rekrutujemy z należytą starannością albowiem świadomy i profesjonalny dobór kadry to też źródło sukcesu i przyszłości firmy. Zarówno w pionie produkcyjnym, jak i administracyjnym pracują ludzie, którzy są profesjonalistami w swoich dziedzinach. MGJ stale inwestuje w rozwój swojej kadry, kierując pracowników administracyjno-biurowych i produkcyjnych na specjalistyczne szkolenia. Przez ostatnie trzy lata pracownicy odbyli kursy z zakresu księgowości, kadr i płac, sprzedaży, języka angielskiego, prawa pracy, przeciwpożarowego oraz prawa podatkowego. Dla pracowników produkcyjnych zostały zorganizowane warsztaty z zakresu: wytrzymałościowego sortowania drewna konstrukcyjnego, obsługi piły mechanicznej, obsługi piły spalinowej, zagadnień energetycznych, obsługi wózka widłowego i utrzymania ruchu. W ramach Funduszu Socjalnego MGJ oferuje szereg świadczeń. Jednym z przykładów oferowanych świadczeń są bony pieniężne przekazywane pracownikom w okresach Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Ponadto, firma w swojej strategii ujęła pokrywanie kosztów biletów na imprezy sportowo-artystyczne, takie jak basen, kino, SPA, masaże, itp. W trosce o pracowników i ich rodziny, MGJ współfinansuje wypoczynek dzieci, pamiętając o Dniu Dziecka inwestujemy w przyszłość. Od blisko 2 lat wdrażamy własny projekt mający na celu wsparcie finansowe pracowników naszej firmy przechodzących na emeryturę zapewniając im dodatkowe wsparcie finansowe w tym momencie ich życia. Inwestycje w ergonomię stanowisk pracy, automatyzację, robotyzację, bezpieczeństwo i higienę pracy to nasze podstawowe założenia na najbliższe lata, tak aby poprawić jakość pracy przy wypełnianiu codziennych obowiązków służbowych naszych pracowników. Nasza strategia, o którą opiera się dalszy planowany rozwój firmy, oczywiście kładzie również nacisk na dalszy rozwój w zakresie kompetencji, rozwoju i budowania zespołu gotowego podejmować nowe wyzwania w każdej sferze naszej działalności bieżącej i przyszłej.

mgj3

Jakość to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w przemyśle nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród najlepszych dostawców i partnerów biznesowych. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

W trakcie prawie 25 lat prowadzenia działalności, naszej firmie zaufało bardzo dużo klientów. Jesteśmy rozpoznawalną marką, firmy chcą z nami współpracować, bo wiedzą, że MGJ to przedsiębiorstwo, któremu można zaufać. Jesteśmy kluczowym dostawcą tarcicy liściastej dla między innymi producentów mebli, stolarki meblowej i galanterii drzewnej. Dostarczamy zarówno do wielkich fabryk, jak i do małych zakładów stolarskich. Jesteśmy elastyczni, dbamy o wszystkich klientów niezależnie od profilu produkcji, jak i wielkości przedsiębiorstwa. Dla nas każdy klient jest kluczowy.

Do produkcji tarcicy podchodzicie z najwyższą starannością, począwszy od pozyskania surowca, poprzez przetarcie aż do procesu suszenia. Waszą dumą jest nowoczesny park maszynowy, w którego skład wchodzą 4 traki oraz 24 komory suszarnicze, co umożliwia Wam przetarcie 50 tys. M3. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Zrealizowana inwestycja w latach 2018-2019 w postaci budowy nowej, pełnej linii produkcyjnej związana jest bezpośrednio z produktem. Pd tym kątem była ona weryfikowana oraz dobierane były poszczególne elementy aby jedna spójna linia przyniosła oczekiwany i wymierny efekt w postaci podniesienia wydajności i jakości wytwarzanego produktu, który ma szerokie zapotrzebowanie na rynku. Przygotowanie jednorodnego materiału twardzielowego (rdzeniowego) da nam przewagę konkurencyjną i możliwość rozszerzenia odbiorców zarówno na rynku krajowym i zagranicznym. Zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych i dodatkowych urządzeń pozwoli również na zniwelowanie odpadów związanych z naturalnym pękaniem surowca głównie bukowego w przetarciu. Naszym celem jest optymalne wykorzystanie całości przetwarzanego surowca, zaspokajając przy tym rosnący popyt na rynku producentów parkietów i mebli tapicerowanych przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności cenowej. Zmodernizowana w ten sposób „produkcja” pozwoli na wprowadzenie jednej zmiany, oszczędności w zużyciu energii o ok 6-7% w skali roku przy utrzymaniu poziomu produkcji lub zwiększeniu go do ok 8%. W skład całej inwestycji weszły: nowa hala produkcyjna 1500m2, linia przetarcia, zintegrowany system odpylania zmieniający w sposób diametralny stan zapylenia w zakładzie, nowoczesny i ergonomiczny robot do sortowania i układania tarcicy, system transportu wewnętrznego, dwie nowe komory suszarnicze. Dodatkowo zrealizowaliśmy wymianę traka pionowego oraz układu odbioru tarcicy za dwoma trakami pionowym, modernizację linii korowania kłód, rozbudowę hali sortowania i składowania drewna, zakup kolejnych wózków widłowych, liczne remonty elementów produkcyjnych.

Waszym celem jest stabilny wzrost powiązany ze zrównoważonym rozwojem. Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Obecna sytuacja ekonomiczno-prawna niezależnie od branży jest trudna, spowolnienie gospodarcze widoczne w ilości i wartości przeprowadzanych inwestycji jest najniższe od wielu lat, co nie wróży dobrze na najbliższą przyszłość. Niespotykana od lat zmienność otoczenia gospodarczego, wzrost kosztów choćby energii i wynagrodzeń, zmienność zasad nabywania surowca z LP i jego cena, zmienność przepisów, szczególnie podatkowych i formalno-prawnych uniemożliwia długofalowe planowanie a to nie sprzyja rozwojowi i budzi spore obawy co do „świetlanej” przyszłości branży i poszczególnych firm. Polskie firmy obarczone takim wzrostem „kosztów” prowadzenia działalności, mają coraz mniejsze możliwości pozyskiwania krajowych, rzetelnych i wypłacalnych klientów, co bezpośrednio wpływa na ich ale i branży rozwój. Biorąc pod uwagę bycie przez polskich producentów mebli jednym z liderów eksportu,przy tak zmieniającym się otoczeniu globalnym wygrywają te firmy, które zbudowały swój potencjał nie tylko na jednym rynku odbiorcy a elastycznie i dynamicznie reagują na zmieniające się otoczenie kierując swoje kroki na rynki blisko i dalekowschodnie ( Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Malezja, Wietnam, Indie), Stany Zjednoczone. Z perspektywy firmy z branży drzewnej, upatrujemy właśnie tam wzrostu naszej sprzedaży i dalszego rozwoju, zwiększając poziom eksportu do dotychczas egzotycznych dla nas kierunków wierzymy w możliwość zbudowania długotrwałych i korzystnych obustronnie relacji biznesowych. Przyszłość ta bliższa i dalsza w perspektywie branży to jak sądzę wzrost eksportu w dotychczas dla nas niszowych kierunkach, które korzystają i budują swoją markę na niekorzystnych układach geopolitycznych. Strategia, o którą opiera się dalszy rozwój firmy to inwestycje w eksport, poprawę infrastruktury wewnętrznej, budowę kolejnych suszarń, wymianę przestarzałych technologicznie urządzeń na nowe, chcemy znacząco wpływać na wydajność, jakość wyrobów i ergonomię pracy w zakładzie. Będziemy kontynuowali dalsze działania w ramach wspierania naszych pracowników zapewniając im jedyne w swoim rodzaju dodatkowe wsparcie w okresie zatrudnienia (programy) i w chwili przechodzenia na emeryturę. Planujemy również w najbliższym czasie wsparcie w zakresie edukacji przyszłych pokoleń, naszych potencjalnych pracowników, poprzez współpracę z ośrodkami edukacyjnymi w naszym powiecie w zakresie stażów, praktyk i opieki merytorycznej nad kierunkami szczególnego zainteresowania.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

MGJ Sp. z o.o. wspiera ideę rozwoju organizacji pozarządowej powiatu puckiego angażując się w różne inicjatywy promujące rozwój młodzieży, zdrowy styl życia, działania przedsiębiorcze wśród miejscowej ludności. Doskonałym przykładem takiego działania jest między innymi wsparcie idei rozwoju organizacji pozarządowej powiatu puckiego pod znakiem „Bursztynowa Koga”. Promocję sportu MGJ realizuje między innymi poprzez współudział i sponsoring „Alei Gwiazd Sportu” we Władysławowie oraz poprzez sponsoring młodzieżowej drużyny piłki nożnej w Pucku, „Półmaraton Pucki”, bieg „Leśniewska dycha”. W ostatnich latach przedsiębiorstwo wsparło Świetlicę Opiekuńczo-Wychowawczą w Leśniewie, Szkołę Podstawową im. Maksymiliana Wilandta w Darżlubiu, Przedszkole Niepubliczne „Pod Sosenką” w Leśniewie, wspieramy liczne fundacje organizujące turnusy rehabilitacyjne i leczenie dzieci i młodzieży - www.fundacjasercadlamaluszka.pl, www.fundacjaavalon.pl.

mgj4

Potwierdzeniem wysokiej jakości waszej tarcicy są otrzymane certyfikaty i nagrody. Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Szczególnie ważne dla nas wyróżnienie i tytuł „LIDERA ODPOWIEDZIALNOŚCI SPOŁECZNEJ” w woj. pomorskim utwierdziło nas w przekonaniu, że wartości które niesie za sobą firma rodzinna, są doceniane i poszukiwane zarówno przez pracowników, jak i partnerów biznesowych. Naszą przyszłość budujemy na solidnych fundamentach, konsekwentnej pracy i doświadczeniu właścicieli przy współudziale zaangażowanej załogi, jesteśmy przekonani, że dobre wykorzystanie tego potencjału przyniesie sukces i pozwoli na zrównoważony oraz stabilny rozwój MGJ Sp. z o.o. Jesteśmy również dumni z wyróżnienia przyznanego przez miesięcznik FORBES w kategorii „Najlepsze firmy rodzinne w województwie pomorskim” (Forum Firm Rodzinnych 2019).

Będąc od lat obecna na polskim rynku, firma MGJ dba o najwyższą jakość dostarczanych produktów. Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Postrzeganie zmian zachodzących w całej gospodarce i branży jako motywator do rozwoju, szansa do wykorzystania poprzez elastyczne i nastawione na osiąganie celów działania to niewątpliwe duży sukces i coś z czego możemy być dumni. 25 lat naszej obecności na rynku, to czas, w którym możemy pochwalić się historią opartą na zmianach zarówno technologicznych, ekonomicznych, jak i organizacyjnych. Organizacja oraz nowoczesny park maszynowy to niewątpliwy powód do dumy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble