magazine top

taxinowysacz1

Jeśli chcesz prowadzić firmę przewozową i zajmować się transportem osób w busach w Polsce, musisz dowiedzieć się o kilku warunkach formalnych. Ich znajomość pozwoli Ci uzyskać specjalną licencję i rozpocząć działań na rynku trans. Dowiedz się więcej o specyfice przewozów osób.

Bus to w nomenklaturze transportowej pojazd przystosowany do przewozu osób. Nie może być ich jednak mniej niż 7 ani więcej niż 9 wraz z kierowcą. Jest to nazwa potoczna, która oznacza pojazd specjalnie, konstrukcyjnie przystosowany do przewozu, a więc nie jest to normalny samochód osobowy.

Do czego uprawnia licencja?

Licencja umożliwia wykonywanie przewozu osób w celach komercyjnych. Jest to licencja na przewóz osób w krajowym transporcie drogowym, samochodem konstrukcyjnie przystosowanym do przewożenia więcej niż 7 pasażerów, ale nie więcej niż 9 wraz z kierowcą. Ważnym faktem jest to, że licencja jest ważna tylko na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a nawet jednorazowy przewóz wymaga uzyskania pozwolenia.

Jakie warunki należy spełniać?

Przede wszystkim, aby uzyskać pozwolenie na przewóz osób należy być przedsiębiorcą posiadającym nieposzlakowaną opinię, niekaranym za przestępstwa gospodarcze czy skarbowe. Co najmniej jedna osoba ze składu zarządzającego musi mieć certyfikat kompetencji zawodowych. Przedsiębiorstwo zaś powinno być w dobrej kondycji finansowej, co należy wykazać w odpowiedni sposób.

Kiedy i gdzie składać wniosek?

Oczywiście, jeszcze przed rozpoczęciem świadczenia usług należy zgłosić się do starostwa powiatowego i wykonać odpowiednie kroku. Ważne, by dysponować środkami na zakup pierwszego samochodu lub już takowy posiadać oraz zatrudnionych kierowców, którzy posiadają wszelkie wymagane dokumenty.

Ważne, byś pamiętał, że licencja ta nie uprawnia Cię do przewozu osób ani taksówką, do czego wymagana jest licencja taksówkarska, ani też samochodem osobowym. Przewóz busem zawsze ma charakter okazjonalny.

Artykuł współtworzony z http://www.taxinowysacz.pl/

fb button

grab my essay banner

logo jooble