magazine top

kendall-henderson-pj6tgps vt4-unsplash1

Jeśli masz już firmę transportową i widzisz, jak funkcjonuje: co działa, a co nie za bardzo, co przynosi zyski, a co straty, to może być to odpowiedni czas, by zacząć jej usprawnianie. Transport to jedno z głównych zagadnień logistyki, stąd wniosek, że akurat w przypadku firm transportowych poprawienie działalności praktycznie zawsze będzie możliwe - i pożądane, jak każde usprawnienie. Nie bój się. Zmiany nie muszą być wielkie, można zacząć od spraw najdrobniejszych, a być może okaże się, że wcale nie potrzeba wiele więcej niż na przykład zmiana systemu komunikacji między pracownikami.

Najpierw zastanów się na czym stoisz. Jakie realizujesz zlecenia, jak często, jak dużo? Czy są regularne? Czy są powtarzalne? Czy można przewidzieć ile, jakich i kiedy trzeba będzie zrealizować? To bardzo ważne pytania, gdyż dotyczą rynku, na którym działasz. Musisz znać rynek, by trafnie spełniać potrzeby klientów i jednocześnie przyciągać nowych. Czy wiesz, kto jest twoim klientem? Wielkie korporacje, mniejsze firmy, pojedynczy przedsiębiorcy czy prywatni ludzie? Zależnie od tego, kogo lub co przewozisz, będziesz się starał o popularność w różnych grupach. Wiedz, komu oferujesz swoje usługi, a kogo możesz raczej pominąć.

Znając specyfikę działalności swojej firmy zastanów się, czy flota, którą dysponujesz jest jednocześnie wystarczająca i w pełni wykorzystywana. Być może masz za dużo zleceń, a za mało samochodów czy kierowców. Czasami zwyczajne powiększenie firmy o nowe pojazdy czy pracowników jest najlepszą odpowiedzią na potrzeby rynku. Z drugiej strony: czy wszystkie twoje pojazdy i kierowcy pracują na miarę swoich możliwości? Czy nie jest tak, że masz na stanie samochód, z którego korzysta się raz w miesiącu? Być może warto sprawdzić garaże i magazyny i zredukować ilość mienia firmy. Albo w drugą stronę - poszukać nowych zleceń i klientów, by wykorzystać posiadane zasoby.

Kolejny obszar, któremu trzeba się przyjrzeć, to sprawy nie związane bezpośrednio z transportem. Chodzi o wszystkie systemy komunikacji i rozliczania zarówno klientów, jak i pracowników. Przejrzyj umowy i zobacz, czy są terminowo wykonywane - jeśli nie, rozważ zmianę wzorów umów, gdyż pewnych rzeczy nie da się przyspieszyć, zwłaszcza w transporcie. Masz trudności w kontakcie z kierowcami? Drobna inwestycja w zestawy głośnomówiące do samochodów może rozwiązać ten problem. Chyba że kontaktujesz się z nimi mailowo - wtedy zmień kanał komunikacji na telefoniczny.

Przyjrzyj się koniecznie rozładunkowi i załadunkowi. Czy odbywa się sprawnie? Czy to przy nim powstają opóźnienia? Jeśli osoby za niego odpowiedzialne kontrolują wszystko jak należy, powinien przebiegać on w sposób uporządkowany i kontrolowany, tak by jego czas zmierzał do niezbędnego minimum: samochód podjeżdża, ludzie wynoszą i wnoszą towar, samochód odjeżdża. Nie ma sensu, by pojazdy przebywały długi czas w halach magazynowych. Być może praca idzie powoli, bo ładowacze są zagubieni, gdyż nie wiedzą co i gdzie mają przenosić. Jeśli tak jest, zainwestuj w systemy magazynowe, które pozwolą na uporządkowanie twoich magazynów i usprawnienie rozładunku i załadunku. Zlikwiduje to niepotrzebne przestoje i znacząco poprawi działalność firmy transportowej.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne