magazine top

ATF Heavy Transport to polska, nowoczesna organizacja o ugruntowanej pozycji na rynku z tradycjami sięgającymi 1990 roku. Firma świadczy usługi w zakresie specjalistycznego transportu krajowego i międzynarodowego. O firmie opowiada Pan Adam Fijał, właściciel ATF Heavy Transport.

Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy ATF Heavy Transport i jakie momenty były najważniejsze historii w jej rozwoju?

Firma ATF powstała 23 marca 1990 roku. W początkowej fazie rozwoju były to usługi przewozu w branży turystycznej. W latach 1992 – 1998 wyspecjalizowaliśmy się w przewozie pojazdów osobowych i dostawczych uzyskując największy procentowy wskaźnik udziału w rynku polskim. Od roku 1998 zmodyfikowaliśmy naszą działalność rozwijając przewóz pojazdów ciężarowych. W tym segmencie byliśmy pierwsi na rynku polskim. Obecnie świadczymy usługi dla wielu producentów europejskich, w tym: Volvo, Scania, MAN, Mercedes, Renault i VW.

ATF Heavy Transport posiada nowoczesną flotę transporterów oraz własny serwis pojazdów. Czy może Pan opowiedzieć szerzej o oferowanych przez ATF Heavy Transport usługach i posiadanej flocie pojazdów?

Główną działalnością ATF jest wykonywanie transportów drogowych z fabryk do dealerów i firm zabudowujących na terenie Polski i Europy. Główną siedzibą firmy jest baza transportowa wraz z serwisem i parkingiem przeznaczonym dla pojazdów osobowych, ciężarowych i autobusów. Pełny zakres serwisu pozwala nam na obsługę własnej floty ale również partnerów oraz zewnętrznych klientów. Specjalizujemy się w mechanice, naprawach blacharskich i lakierniczych oraz geometrii. Świadczymy usługi napraw powypadkowych, mycia pojazdów i przeglądów okresowych/powypadkowych na stacji diagnostycznej OSKP. Obecnie na ukończeniu jest nasza kolejna baza na terenie Kostrzyńskiej Strefy Ekonomicznej w Słubicach. To wspaniała lokalizacja pozwalająca na optymalizację procesów transportowych i serwisowych. Obecnie flota ATF Heavy Transport składa się z 80 transporterów do przewozu pojazdów ciężkich, wyposażonych w system monitorowania satelitarnego GPS. Stosujemy specjalistyczne niskopodwoziowe naczepy i przyczepy renomowanych europejskich producentów jak FMS, Rolfo, FVG oraz sprzęt zabudowujący podwozia Volvo, Scania, Mercedesa, Renault czy MAN. Na bieżąco współpracujemy z producentami nad rozwojem produktu, tworząc kolejne adaptacje, pozwalające nadążać nad zwiększającymi się z roku na rok wymaganiami klientów. Głównie posiadamy sprzęty marki Volvo, Scania, Mercedes, Rolfo, Man i Renault.

Transport towaru przy międzynarodowych zleceniach to złożony proces i podobnie jak w większości branż, tak i w transporcie można się spotkać ze specjalizacją. W jakim transporcie specjalizuje się ATF Heavy Transport?

Naszymi głównymi obszarami transportu, w których się specjalizujemy jest:

-TRANSPORT SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH (w tym segmentu tzw. średniego)
Posiadamy nowoczesną i rozbudowaną flotę transporterów która pozwala z niezwykłą elastycznością reagować na potrzeby klientów. Spektrum pojazdów ciężarowych stale się rozrasta, od coraz to wyższych ciągników siodłowy po coraz dłuższe i wieloosiowe podwozia. Tylko zróżnicowana i ‘aktualna’ flota może sprostać kompleksowym wymaganiom przetargów organizowanym przez koncerny motoryzacyjne. Transportery również doskonale nadają się do transportu pojazdów z segmentu „medium”, typu VW Crafter lub MB Sprinter.

-TRANSPORT MASZYN ROLNICZYCH I BUDOWLANYCH
Świadczymy również usługi w zakresie przewozu maszyn rolniczych oraz kołowych maszyn budowlanych.

-TRANSPORT PODWOZI AUTOBUSOWYCH (oraz kompletnych autobusów)
Zajmujemy się także transportem podwozi autobusowych. Od 2009 roku współpracujemy z czołowymi dostawcami autobusów w Europie. Jako pierwsza firma w Polsce uzyskaliśmy Certyfikat TUV zgodny z normą EN 12642, dotyczący stabilności ładunku w warunkach dynamicznej jazdy. Bezpieczeństwo ładunku, ludzi i otoczenia jest dla nas kluczowe. A przy okazji ładowanie podwozia na transporter nie wymaga demontażu części komponentów, podwozia dostarczane są kompletne i w pełni sprawne.

W przewozie ładunków nietypowych ATF Heavy Transport gwarantuje realizację zleceń zgodnie z oczekiwaniami klientów poszukujących specjalistycznego transportu. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do sukcesu?

Dla nas priorytetem jest to żeby towar, który przewozimy dojechał w całości w nienaruszonym stanie i na czas. Koncentrujemy się na zdolności dostosowania się organizacji do warunków panujących na rynku oraz na indywidualnym podejściu do klienta, mając świadomość że jego potrzeby są najważniejsze. Dużo czasu poświęcamy na inwestowanie w naszych pracowników, doszkalanie ich i ukierunkowanie zgodnie z indywidualnymi predyspozycjami. Staramy się również, aby w firmie panowała rodzinna i swobodna atmosfera a każdy pracownik czuł się ważną częścią ‘organizmu’ ATF.

Waszym największym kapitałem jest wyszkolona i doświadczona kadra. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów zatrudnionych w ATF Heavy Transport?

Tak, pamiętajmy i podkreślajmy to: kapitał to nie tylko nowoczesne, specjalistyczne środki transportowe. Maszyna nie zapracuje bez nadzoru. Do tego potrzebna jest wykwalifikowana kadra logistyków, kierowców, mechaników, zgrany zespół który wie co robi, czego się od niego oczekuje i mogący na sobie wzajemnie polegać. To w większości ludzie zatrudnieni w firmie od kilku do kilkudziesięciu lat. Mamy dobrze dobraną kadrę specjalistów, którzy są na bieżąco szkoleni w swoich dziedzinach, aby podążać za dynamicznie rozwijającym się rynkiem oraz by szybko i profesjonalnie sprostać wymaganiom klienta.

Jakość usług to dla Państwa priorytet dlatego współpracujecie tylko ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

W większości przypadków to stali, renomowani klienci. Pierwszym klientem dla którego świadczyliśmy i nadal świadczymy usługi w przewozie pojazdów ciężarowych jest VOLVO TRUCKS. To już ponad 20 letnia historia. Kolejni to Scania, MAN, Mercedes, Renault, VW. To dobrze znane marki, liderzy rynku od których wiele się nauczyliśmy. Staraliśmy się także przekazać jak najwięcej z naszego doświadczenia, obie strony w biznesie powinny komunikować swoje oczekiwania i doświadczenia. Nie bez powodu staliśmy się najchętniej wybieraną firmą. Jesteśmy przekonani, że po części właśnie dlatego, że pracujemy ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami by uzyskać jak najlepszy efekt i dążyć do ustalonego wcześniej celu. Od wielu lat współpracujemy z Volvo, Scanią, Mercedesem i MAN-em. Jest to stała i trwała współpraca co bardzo nas cieszy, ponieważ świadczy o ciągłej satysfakcji klientów na przestrzeni wielu lat. Praca z tymi wiodącymi markami tylko podkreśla naszą mocną pozycję na rynku i profesjonalizm.

Firma ciągle się rozwija – modernizuje i zwiększa swój tabor. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem ATF Heavy Transport były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Najważniejszą inwestycją było powiększenie naszej bazy w Klaudynie i otwarcie bazy w Słubicach oraz zakup nowych transporterów, w tym pierwszego zestawu do przewozu pojazdów ciężarowych w Polsce napędzanego gazem LNG. Od wielu lat, z roku na rok zwiększaliśmy ilość transportowanych pojazdów ciężarowych. W zeszłym roku przewieźliśmy ich prawie 27.000 i liczymy, że pomimo widocznego spowolnienia na rynku, uda nam się utrzymać ten trend wzrostowy.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Transport w Unii Europejskiej nie należy do najłatwiejszych. Realizacje postawionych sobie celów udaje nam się realizować konsekwentnie choć były też chwile kiedy nie było nam do śmiechu. To dość ‘wrażliwa’ branża ale patrzymy w przyszłość z dużym optymizmem. W kolejnych latach będziemy dalej podążać tą drogą. Głównym celem jest utrzymanie jakości usług na najwyższym poziome. Do tego potrzebujemy nowych inwestycji i sukcesywnej wymiany auto transporterów, nie zapominając o ludziach którzy są nasza największą wartością. Teraz chcemy kłaść większy nacisk na ekologię, stąd zakup pierwszego ciągnika na gaz. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy robić więcej takich inwestycji, by nasz transport nie tylko był skuteczny, ale również ekologiczny.

ATF Heavy Transport to firma odpowiedzialna społecznie. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

ATF z właścicielem firmy na czele od wielu lat wspiera dyscyplinę sportową jaką jest drifting. Organizuje zawody rangi Driftingowych Mistrzostw Polski i wspiera fundacje charytatywne dostępnymi środkami.

Potwierdzeniem wysokiej jakości oferowanych usług, prócz satysfakcji Klienta, są otrzymane certyfikaty i wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Dla swojego dobra i zaspokojenie wymagań naszych klientów ATF uzyskał certyfikaty ISO 9001 oraz ISO 14001. W zakresie szkoleń branżowych, od lat współpracujemy z TUV SUD, który docenił nasze wysiłki certyfikatami ukończonych szkoleń stanowiskowych oraz Certyfikacją sprzętu transportowego.

ATF Heavy Transport obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia swojej działalności. Z czego są Państwo najbardziej dumni biorąc pod uwagę trzy dekady funkcjonowania Firmy?

Najbardziej dumni jesteśmy z tego, że było nam dane stworzenie i rozwój firmy od podstaw. To że zbudowaliśmy największa Polską firmę w tej specjalizacji z najprawdopodobniej najnowocześniejszą halą napraw przystosowaną do obsługi pojazdów ciężarowych i autobusów napędzanych paliwami gazowymi CNG i LNG. Jesteśmy dumni też z tego, że nam się udało. Przy tak zmiennym rynku w Polsce, przetrwaliśmy i prężnie rozwijamy się dalej. Powiększamy swoją firmę, uruchamiamy nowe inwestycje, dzięki czemu staliśmy się liczącą firmą w Europie, ponieważ wierzymy w to co robimy i wkładamy w to całe serce.

fb button

grab my essay banner

logo jooble