magazine top

Światowe hity w firmie KOREE

17 lat pracy połączone z pasją i znajomością branży gastronomicznej – tak w skrócie posumować można dotychczasową działalność firmy KOREE, którą założyli Krzysztof Melon i Leszek Grzelak. Działający w branży gastronomicznej przez całe swoje zawodowe życie postanowili zaryzykować i stworzyć własną firmę. Dzisiaj KOREE to jedna z czołowych, polskich firm dostarczających na rynek innowacyjne i wysokiej klasy rozwiązania gastronomiczne.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu udzielili:

  • Leszek Grzelak - Wiceprezes Zarządu KOREE Sp. z o.o.
  • Michał Melon - Członek Zarządu KOREE Sp. z o.o.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa KOREE i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Zakładając w 2003 roku razem z Krzyśkiem Melonem KOREE, naszym celem było zbudowanie szerokiej oferty najwyższej jakości urządzeń gastronomicznych od światowych dostawców i przekonanie do nich polskich klientów. Chcieliśmy budować firmę stabilną, dlatego każda z podejmowanych przez nas decyzji była niezwykle przemyślana. Najważniejszym i jednocześnie największym wyzwaniem było dla nas zbudowanie sprawnej i szybko działającej sieci serwisowej. To okazało się dla nas i naszych klientów gwarancją sukcesu. Dziś patrząc na ten proces jesteśmy przekonani, że świetnie pracujący i szybko reagujący serwis był podwaliną sukcesu pod kolejne dobre lata KOREE. Przełomowym okazał się rok 2011, kiedy otrzymaliśmy szansę - jedną na milion – i zrealizowaliśmy bardzo duży kontrakt na piece Convotherm. Od tej chwili rozwój KOREE nabrał nowego tempa. Jego ukoronowaniem było wybudowanie nowoczesnej siedziby naszej firmy w Ożarowie Mazowieckim. Można powiedzieć, że spełniły się nasze marzenia, jednak ten rok okazał się dla nas bolesnym. Niestety nagle zmarł Krzysztof Melon. Firma działa jednak nieprzerwanie i wzorując się na jego determinacji i pracowitości, a także doskonałym kontakcie z ludźmi wierzymy, że uda się nam poprowadzić KOREE do kolejnych sukcesów.

KOREE jako przedstawiciel wielu renomowanych zagranicznych i polskich producentów branży gastronomicznej oferuje szeroką gamę urządzeń. Czy mogą Państwo przedstawić szczegółowo ofertę firmy?

Można śmiało powiedzieć, że firma KOREE dostarcza na rynek polski nie tylko sprzęt najwyższej jakości, ale również urządzenia i rozwiązania uznane za światowe hity w branży gastronomicznej. Obiekty restauracyjne, hotele, sieci gastronomiczne i spożywcze, stacje paliw, a także biura i developerzy znajdują w ofercie urządzeń gastronomicznych KOREE kompleksową receptę na sukces w gastronomii. Główna propozycja KOREE to specjalistyczne urządzenia i produkty do przyrządzania kawy, takich producentów jak: La Marzocco - kolbowe ekspresy do kawy, Thermoplan - automatyczne ekspresy do kawy, MODBAR - najnowocześniejszy system parzenia kawy, Fetco - zaparzacze kawy i warniki do wody, Ditting - młynki do kawy oraz Mazzer - młynki do kawy. Niemniej oferta jest znacznie szersza. Firma jest przedstawicielem Grupy Welbilt, lidera w segmencie sprzedaży urządzeń dla gastronomii na świecie. W Polsce KOREE ma w swoim portfolio marki z rodziny Welbilt: Convotherm - piece konwekcyjno-parowe, Lincoln - piece do pizzy, Frymaster - frytkownice oraz smażalnice, Garland - profesjonalne grille automatyczne oraz urządzenia indukcyjne, Merrychef - małe wszechstronne piece do gotowania/opiekania/grillowania w bardzo krótkim czasie oraz Manitowoc Ice - kostkarki oraz łuskarki do lodu. W ofercie Firmy są również: zmywarki (SMEG), szafy grzewcze (WINSTON), tostery, opiekacze (FKI), blendery (Hamilton Beach), meble i urządzenia ze stali nierdzewnej (ONNERA Group), urządzenia chłodnicze barowe i ekspozycyjne (TRUE, LIEBHERR), oraz wiele innych renomowanych marek.

Oprócz sprzedaży maszyn firma oferuje również profesjonalne doradztwo i pomoc. Na jakie wsparcie może liczyć klient przy tworzeniu projektów technologicznych i po ich późniejszym wdrożeniu?

Rzeczywiście nasi pracownicy to grupa profesjonalistów zorientowanych i pracujących na potrzeby klientów. Rozumiemy, że każdy przedsiębiorca, szczególnie w gastronomii, ma specyficzne wymagania i potrzeby, których realizacja pozwoli im stworzyć niepowtarzalne przedsięwzięcie, wyróżniającego się na tle innych. Dlatego pracownicy KOREE zawsze starają się pomóc klientom i są z nimi w stałym kontakcie. Jednocześnie staramy się podpowiadać, w jaki sposób optymalnie eksploatować urządzenia, a także jak o nie dbać, by przez wiele lat służyły w lokalach z maksymalną wydajnością przy jednoczesnej bezawaryjnej pracy. Warto również podkreślić, że kupując urządzenia w firmie KOREE klienci otrzymują także dostęp do najnowszych technologii w branży HoReCa. Dodatkowo oprócz sprzedaży urządzeń firma oferuje profesjonalne wsparcie przy tworzeniu projektów technologicznych. KOREE współpracuje z biurami projektowymi, które tworzą najbardziej nowoczesne obiekty gastronomiczne i hotelarskie. Oferujemy również na terenie całej Polski kompleksowy serwis, sprawnie reagujący na zgłoszenia klientów. Będąc odpowiedzialnym dostawcą sprzętu gastronomicznego mamy również własny magazyn części zamiennych. Dzięki temu ewentualne naprawy serwisowe mogą być realizowane bez zwłoki wynikającej z oczekiwania na dostawę niezbędnych części zamiennych. Serwis KOREE to doskonałe i niezbędne uzupełnienie oferty. Kontrahenci mogą korzystać z aktywnego panelu serwisowego gdzie rejestracja wszelkich zdarzeń odbywa się automatycznie ze 100% kontrolą wszystkich etapów wykonania usługi. Dostępna jest Telefoniczna Pomoc Techniczna, a technicy serwisu stale podnoszą umiejętności na licznych szkoleniach. Sieć serwisowa KOREE obejmuje obszar całej Polski, we współpracy z naszymi zaufanymi Partnerami serwisowymi.

KOREE jest jedną z największych uznanych na rynku krajowym dostawców urządzeń gastronomicznych, której klientami są m.in. najbardziej popularne sieci restauracji. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Od lat firma KOREE współpracuje z największymi sieciami fast food, stacji benzynowych, dyskontów spożywczych, a także z wieloma supermarketami, kawiarniami, palarniami kawy oraz licznymi klientami indywidualnymi. Jesteśmy postrzegani na rynku jako solidny partner. Zarówno duże i wymagające sieci oraz obiekty gastronomiczne, jak również mniejsi klienci – także indywidualni nieustannie motywują nas do zapewnienia wszystkim kontrahentom najwyższej jakości oferowanych urządzeń, a także do sprawnego działania serwisu i natychmiastowej reakcji firmy na sygnały ze strony klientów. Dzięki współpracy z firmą KOREE obiekty gastronomiczne mogą korzystać z najlepszych rozwiązań w dziedzinie gotowania, pieczenia, smażenia, grillowania, zapiekania, przechowywania, zmywania i oczywiście parzenia kawy.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy mogą Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy KOREE?

Cenimy i szanujemy naszych pracowników za ich zaangażowanie w pracę, wiedzę, doświadczenie i profesjonalizm. Niektórzy pracownicy są z firmą KOREE związani od początku swojej pracy w branży gastronomicznej, inni zdecydowali się na pracę w KOREE dzięki wcześniejszym kontaktom zawodowym z jej właścicielami. Nieustannie rozwijamy umiejętności wszystkich pracowników, dla których organizujemy liczne szkolenia, zachęcamy do udziału w konferencjach, pokazach, czy targach branżowych. Wierzymy, że w KOREE stworzyliśmy dla naszych pracowników idealne warunki pracy, a nasi pracownicy tworzą zgrany zespół, który sprosta każdemu wyzwaniu.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Co oferują Państwo swoim Pracownikom?

Firma KOREE jako pracodawca umożliwia pracownikom korzystanie z pakietów prywatnej opieki zdrowotnej, a także nieograniczony dostęp do obiektów sportowych i zajęć aktywności fizycznej. Na stałe do kalendarza firmy wpisały się firmowe wyjazdy i spotkania integracyjne. Większość pracowników korzysta również z samochodów służbowych. Mimo ciągłego rozwoju, staramy się uniknąć „korporacyjności” i pozostać przyjaznym miejscem dla pracowników.

Jakość oferowanych urządzeń to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi i renomowanymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

KOREE jest oficjalnym i wyłącznym przedstawicielem na Polskę takich marek jak La Marzocco, Thermoplan, MODBAR. Każda z tych firm to światowy lider w swojej kategorii urządzeń. Chcieliśmy wprowadzić na polski rynek najlepsze urządzenia dostępne na świecie. Tak jak polski rynek gastronomiczny ulega ciągłej ewolucji, tak zmienia się również nasza oferta dla tej branży. Wystarczy prześledzić poszczególne historie powstania firm producentów urządzeń, które sprzedaje firma KOREE, aby nie mieć wątpliwości, że to jest właściwy kierunek. Firmę La Marzocco wyróżniają tradycja i pasja w poszukiwaniu najwyższej jakości i niezawodności tworzonych ekspresów do kawy. La Marzocco będąc rzemieślniczą firmą, oferuje najbardziej innowacyjne technologie dla swoich klientów. Każdy ekspres La Marzocco jest ręcznie produkowany na konkretne zamówienie klienta. Thermoplan jest jednym z międzynarodowych liderów wśród firm produkujących automatyczne ekspresy do kawy, przeznaczone do profesjonalnego użytku. Ekspresy tej firmy zapewniają najwyższą jakość kawy przy niezwykłej łatwości ich obsługi. Modbar to rewolucyjny pomysł, którego głównym założeniem jest tworzenie w kawiarni otwartego baru, który zapewni bezpośredni kontakt baristy z klientami. Modbar daje też szansę na zwiększenie oferty, poprzez zastosowanie systemu przelewowego do parzenia kawy obok konfiguracji tradycyjnego ekspresu.

KOREE jest ciągle dynamicznie rozwijającą się firmą. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Największa nasza inwestycja z ostatnich lat to budowa nowej siedziby firmy. Budynek biurowy o powierzchni 1400 m2 połączyliśmy z magazynem urządzeń oraz części zamiennych o łącznej powierzchni – 1500 m2. Od dwóch lat pracujemy w nowoczesnej siedzibie, zatrudniamy ponad 30 osób i współpracujemy z największymi graczami rynku gastronomicznego w Polsce. Na uwagę zasługuje również wdrożenie systemu klasy ERP i cyfrowego obiegu dokumentów. Rozwiązania te oprócz usprawnienia pracy pozwalają być firmą przyjazną środowisku. Ostatnią ciekawą inwestycją była instalacja fotowoltaiczna w naszej siedzibie.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży gastronomicznej w Polsce?

Branża gastronomiczna w Polsce rozwijała się od 1989 roku, ale można powiedzieć, że odbywało się to w tym czasie w różnym tempie. W ostatnich latach, trzeba przyznać, że nawet bardzo dynamicznie. Związane było to głównie z wciąż rosnącymi płacami Polaków, a także, ze względu na zmieniające się przyzwyczajenia, zachowania oraz nawyki konsumentów. Został wykreowany trend spędzania czasu poza domem, nierzadko właśnie w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych. Coraz więcej Polaków zaczęło jeść obiady poza domem. Jedzenie na mieście stało się opcją miłego spędzenia czasu w gronie znajomych, przyjaciół czy rodziny. Niektóre badania wskazywały, że w 2019 roku już prawie 40 procent ankietowanych osób deklarowało wyjście do restauracji, jako okazję do spotkania ze znajomymi. Rosły w związku z tym także kwoty, które Polacy przeznaczali na jedzenie w lokalach gastronomicznych. Wartość branży gastronomicznej stale rosła, jak wynika z raportu GfK (z początku 2020 r.), rynek gastronomiczny w Polsce, jeszcze na początku tego roku wart był aż 36,6 mld zł. Oznacza to, że jego wartość w przeciągu dwóch ostatnich dekad potroiła się. I nic nie wskazywało na to, że ta tendencja miałaby się zmienić – prognozy na przyszłość były bardzo dobre, aż do „eksplozji” epidemii Sars-CoV2. Przychody w gastronomii spadły drastycznie w ciągu zaledwie kilku dni. Firmy zostały zmuszone do zamknięcia lokali lub zmiany sposobów ich działania. Rynek odnotował, niewyobrażalny jeszcze w styczniu, spadek przychodów w porównaniu do czasu przed pandemią. Sytuacja, jak widać po 7 miesiącach życia z koronawirusem, nie powróciła do stanu z poprzedniego roku. Trudno przewidzieć, jak potoczą się losy gastronomii i to nie tylko gastronomii w Polsce. Z pewnością Polacy, którzy będą tęsknić do różnorodnych smaków, będą starali się wspierać gastronomię zamawiając dania na wynos. Czas jednak pokaże jak gastronomia poradzi sobie z pandemią, a z pewnością będzie on trudnym sprawdzianem i wyzwaniem dla wielu firm z branży.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Aktywnie wspieramy m.in. Fundację Ronalda McDonalda, która działa na rzecz dzieci i rodzin małych pacjentów z chorobami onkologicznymi. W tym roku pierwszy raz jako KOREE zagramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wspieramy również schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Na przestrzeni 17 lat działalności firmy KOREE, otrzymaliśmy wiele nagród za urządzenia z naszej oferty, więc nie sposób je tutaj wszystkie wymienić. Powiemy więc tylko o tych ostatnio przyznanych. W 2019 roku otrzymaliśmy dwie nagrody. Pierwszą przyznały Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro za piec MERRYCHEF. Uzyskał on tytuł: Najlepszy Produkt EuroGastro 2019. MERRYCHEF jest to mały piec o bardzo dużych możliwościach. Natomiast Międzynarodowe Targi Wyposażenia Sklepów Retail Show doceniły automatyczny ekspres do kawy THERMOPLAN BLACK&WHITE 4 przyznając mu tytuł Innowacja Handlu 2019. Ten model szwajcarskich ekspresów, jest to już czwarta generacja automatycznych ekspresów do kawy marki THERMOPLAN, których jakość jest doceniana na całym świecie! Firma KOREE może się też pochwalić tytułem Gazela Biznesu. Ten tytuł jest zarezerwowany wyłącznie dla wiarygodnych przedsiębiorstw o dobrej reputacji - takich, które dzięki niezwykle dynamicznemu rozwojowi doskonale dają sobie radę nawet wśród znacznie większych konkurentów. Firma KOREE znalazła się w gronie takich właśnie firm dwukrotnie, bo w 2011 i 2013 roku.

Firma KOREE od momentu powstania w 2003 roku zdołała wiele osiągnąć na polskim rynku gastronomii. Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Państwo najbardziej dumni?

Oczywiście nasza duma to doskonały zespół ludzi z którymi pracujemy i dobrze zorganizowana firma. Doceniamy relacje biznesowe, które udało nam się zbudować i które z dnia na dzień stają się coraz bardziej przyjacielskie. Jesteśmy przekonani, że sprzedajemy najlepsze marki urządzeń gastronomicznych na świecie, co sprawia, że czujemy się komfortowo myśląc o naszej przyszłości. Mamy bogate doświadczenie we współpracy z branżą gastronomiczną. Oferujemy urządzenia, a także pełne doradztwo, projektowanie i realizację przedsięwzięć. Gwarantujemy opiekę serwisową na terenie całego kraju. Wszystkich zainteresowanych bogactwem oferty firmy KOREE zapraszamy w przyszłości na filiżankę doskonałej kawy i rozmowę o tym, jak możemy pomóc zrealizować Państwa wizje.

fb button

grab my essay banner

logo jooble