Podczas rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej trzeba wskazać odpowiednią formę opodatkowania. Która z nich okaże się najlepsza dla Twojej firmy? Sprawdź, jaki sposób rozliczeń z fiskusem możesz wybrać.
Podatek liniowy
Przy podatku liniowym przedsiębiorca opodatkowuje dochód (przychody - koszty) jedną stawką podatku: 19% bez względu na jego wysokość. Zaliczki można opłacać miesięcznie albo kwartalnie. Do zalet tej formy rozliczeń należy fakt obowiązywania jednej stawki podatku bez względu na wysokość osiąganego dochodu. Wśród wad podatku liniowego można z kolei wymienić brak prawa do skorzystania z większości ulg podatkowych i kredytów podatkowych, brak prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem jako osoba samodzielnie wychowująca dziecko oraz brak kwoty wolnej od podatku.
Rozliczenie na zasadach ogólnych
Zasady ogólne (nazywane też skalą podatkową) to najczęściej stosowany sposób rozliczeń. Polega on na opodatkowaniu dochodu (przychody - koszty) według dwustopniowej skali. Do 85 528 podatek wynosi 18%, a powyżej tej kwoty – 15 395 zł 04 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł. Zaliczki na podatek dochodowy przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych można opłacać miesięcznie albo kwartalnie. Kwartalny sposób rozliczeń przysługuje jednak wyłącznie małym podatnikom oraz przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą.
Rozliczanie się na zasadach ogólnych daje prawo do skorzystania z ulg podatkowych lub kredytu podatkowego, wspólnego rozliczania się z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko oraz do pomniejszenia osiągniętych przychodów o poniesione koszty uzyskania przychodów. Do wad skali podatkowej należą wysoki procent stawki podatku przy przekroczeniu wspomnianego progu oraz obowiązek prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Jeśli chcesz poznać istotne informacje na temat optymalizacji podatkowej oraz dowiedzieć się, jak nie płacić zusu albo jak obniżyć zus w firmie, zajrzyj na stronę https://www.zustoniemus.pl.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest specyficzną formą opodatkowania, w przypadku której przedsiębiorca nie ma możliwości pomniejszenia osiąganych przychodów o poniesione koszty podatkowe. Jednak bardzo ważną rekompensatą są stosunkowo niskie stawki ryczałtu - 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20%, w zależności od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Jednak z tej formy opodatkowania nie może skorzystać każdy przedsiębiorca. Ryczałt jest przeznaczony dla osób fizycznych uzyskujących przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, które w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskały przychodu z działalności prowadzonej samodzielnie w wysokości nieprzekraczającej 250 000 euro lub z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników nie przekroczyła kwoty 250 000 euro. Podatnik opodatkowany ryczałtem jest zobligowany do prowadzenia ewidencji przychodów oraz posiadania i przechowywania dowodów zakupu, prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz prowadzenia karty przychodów (w sytuacji gdy zatrudnia się pracowników).
To, jaki sposób rozliczeń podatkowych wybrać, należy dostosować do swojej indywidualnej sytuacji. Dla niektórych ważna będzie kwestia ulg podatkowych, a dla innych stała kwota podatku. Przykładowo spółka zoo bez zus ma zupełnie inne potrzeby niż przedsiębiorca zamierzający rozliczać się z małżonkiem. Warto dokładnie rozważyć wady i zalety każdego z rozwiązań. W razie potrzeby formę rozliczenia można zmienić w urzędzie skarbowym.