magazine top

Wielu młodych ludzi, stojących obecnie przez wyborem szkoły średniej lub studiów wyższych, intensywnie zastanawia się nad swoją zawodową przyszłością. Część
z nich bierze pod uwagę przygotowanie do coraz bardziej popularnego zawodu logistyka. Na najpopularniejszych uczelniach na kierunki logistyczne przypada nawet 20 kandydatów na jedno miejsce.

 

Trwający w Polsce od kilku lat wzrost gospodarczy oraz dynamiczny rozwój branży logistycznej spowodował gwałtowny rozwój edukacji w tym kierunku. Rosnące zapotrzebowanie na pracowników
z wykształceniem logistycznym wpłynęło na uruchomienie na uczelniach wyższych wielu kierunków i specjalności związanych z tą dziedziną. Jednocześnie zwiększyła się popularność tego kierunku wśród uczniów
i studentów. Ranking popularności kierunków studiów wyższych w 2011 roku pokazuje, że logistyka plasowała się w ścisłej czołówce. Według portalu www.uczelnie.pl, na wydział logistyczny na Politechnice Poznańskiej było 20 kandydatów na miejsce a na Politechnice Łódzkiej – 19,6 kandydata.

 

„Popularność zawodu logistyka to nie tylko moda. Świadczy ona również o większej świadomości młodych ludzi dotyczącej procesów gospodarczych” – uważa Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce. „Dachser od lat wspiera młodych logistyków oraz angażuje się w inicjatywy popularyzujące tą profesję wśród uczniów i studentów” – dodaje. Zawód logistyka jest bardzo wymagający i stresujący. Polega on nie tylko na wykonywaniu określonych zadań pod presją czasu, ale często wiąże się dodatkowo z rozwiązywaniem trudnych problemów oraz sytuacji kryzysowych. Dlatego, oprócz dość wszechstronnej wiedzy, w tej profesji liczy się również odporność na stres, kreatywność i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz samodzielność w rozwiązywaniu problemów.
„W Dachser zdajemy sobie sprawę z tego, że o naszej sile przesądzają właśnie nasi pracownicy, ludzie zaangażowani, potrafiący radzić sobie różnymi problemami” – uważa prezes Grzegorz Lichocik. „Przy wyborze kierunku kształcenia, uczniom i studentom polecam kierowanie się nie tylko myślą o wykorzystaniu i rozwoju swoich umiejętności, ale przede wszystkim cech charakteru. W logistyce świetnie odnajdą się osoby ambitne, kreatywne oraz lubiące wyzwania” – podpowiada szef Dachser, który w branży pracuje od 18 lat.

 

Logistyk to specjalista w dziedzinie ekonomii przedsiębiorstw i handlu, zajmujący się zarządzaniem procesem planowania i przepływu surowców, półproduktów i produktów. Specjaliści od logistyki zazwyczaj zajmują się planowaniem produkcji, zaopatrzeniem, obsługą magazynów oraz zapewnieniem transportu dla gotowych wyrobów. Dobrze, aby logistyk znał nowości związane z systemami informatycznymi wspomagającymi zarządzanie oraz posługiwał się językami obcymi.

 

Dzisiaj prawie każda uczelnia w kraju kształci logistyków. Jednak, jak ocenia Beata Trochymiak, wydawca portalu Pracujwlogistyce.pl, jedynie od kilkunastu do 30 procent absolwentów tych kierunków i specjalności znajduje pracę w logistyce. „Są to osoby zdeterminowane, które faktycznie chcą związać swoje życie zawodowe z branżą TSL, dystrybucją czy zakupami” – mówi. „Pewną barierą jest to, że najczęściej firmy poszukują osób z kilkuletnim doświadczeniem. Tylko nieliczne, przeważnie te największe, wychodzą naprzeciw młodym adeptom sztuki logistycznej, proponując staże lub inne programy dla uczniów i studentów. Miejmy nadzieję, że wkrótce ta sytuacja się zmieni i ten potencjał zostanie zagospodarowany” – komentuje Beata Trochymiak.

 

W ramach wspierania uczniów i studentów, Dachser prowadzi własny program stażowy. Umożliwia on młodym ludziom nie tylko sprawdzenie się w zawodzie logistyka, ale także zdobycie pierwszych doświadczeń. Firma przyjmuje absolwentów szkół średnich, którzy
w ciągu roku poznają różne obszary działania firmy. Funduje również dla finalistów Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej studia w Berlin School of Economics. Firma jest także na stałe zaangażowana we współpracę z kilkoma wyższymi uczelniami. Od 2008 roku jest członkiem Rady Biznesu przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Dachser jest również zaangażowany we współpracę z Wyższą Szkołą Logistyki (WSL) w Poznaniu. Celem współpracy jest wspieranie osób kształcących się w dziedzinie logistyki oraz działalność naukowo-biznesowa.

 

Sam Dachser zatrudnia w Polsce 240 pracowników, w tym ponad połowa to osoby
z wyższym wykształceniem.

fb button

grab my essay banner

logo jooble