Stylowe kubki na napoje, które wzmacniają wizerunek marki i zmniejszają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Czy papierowy kubek na napoje może być elegancki? Wśród produktów wykonanych z papieru możemy znaleźć kubki proste, białe i niewyróżniające się, a także odporne na wysoką temperaturę, które stanowią znak rozpoznawczy danej marki. Wszystko zależy od projektu, materiałów i stopnia przetworzenia.
Pragnac przecierac nowe szlaki, firma Iggesund Paperboard postanowila stworzyc duzych rozmiarów kubek z podwójna scianka. Tego rodzaju konstrukcja jest dosyc powszechnie stosowana na rynku. Umozliwia ona wykorzystanie róznych rodzajów materialu w czesci wewnetrznej i zewnetrznej kubka. Zabieg ten zapewnia ochrone przed wysokimi temperaturami, a jednoczesnie podkresla estetyke marki.
„Jako material wewnetrzny postanowilismy zastosowac powlekana polietylenem tekture Invercote. Warstwa zewnetrzna zostala natomiast wykonana z materialu Aluvision. Sklada sie on z kartonu Invercote powleczonego cienka warstwa folii aluminiowej i polietylenu na powierzchni”, tlumaczy Anna Adler z dzialu komunikacji rynkowej firmy Iggesund Paperboard, która odpowiada za koordynacje projektu. „Chcielismy zastosowac metaliczne wykonczenie, aby dodac produktowi elegancji i blasku pomimo wykorzystania jednobarwnego druku w klasycznym odcieniu oranzu”.
W projekcie uzyto ozdobnego wzoru, co podkreslilo walory materialu Invercote. Naszym zamiarem bylo pokrycie kubka kolorem pomaranczowym na calej powierzchni z wyjatkiem wspomnianego wzoru, który mielismy uwypuklic wraz z nazwa produktu. Precyzyjne narzedzie do wytlaczania dostarczyla szwajcarska firma SMR Stanztechnik AG, z kolei nadruk zostal wykonany przez wloskich specjalistów w dziedzinie produkcji kubków, firme SDG Scatolificio del Garda S.p.A.
„Przeprowadzilismy kilka testów, aby przekonac sie, które elementy nalezy uwypuklic. Ostatecznie zdecydowalismy sie na wytloczenie calego wzoru i nazwy marki”, wyjasnia Alex Guglielmi, kierownik ds. obslugi technicznej w firmie Iggesund Paperboard. „Tloczenie dodalo niezwyklego blasku metalicznym odcieniom, które nie zostaly pokryte kolorem pomaranczowym, co pozwolilo uzyskac ciekawy efekt. Rezultat zdecydowanie przyciaga uwage”.
Dopasowanie obszaru pokrytego kolorem do wytlaczanego okazalo sie prawdziwym wyzwaniem. Aby uniknac bledów, postanowilismy zmniejszyc liczbe kubków drukowanych na jednym arkuszu z 27 do 24.
„Tekture Invercote wyróznia doskonala stabilnosc wymiarów, wolelismy jednak nie ryzykowac”, dodaje Alex Guglielmi. „Zdecydowalismy sie na drukowanie 24 kubków, co uznalismy za bezpieczniejsze rozwiazanie. Nadal stanowia one swietny wybór dla kazdej firmy, której zalezy na elegancji oraz wzorze wzmacniajacym wizerunek marki”.
Jednakze firma Iggesund Paperboard zdecydowala sie na powrót do tekturowych kubków na napoje nie tylko ze wzgledu na szeroki zakres mozliwosci wykonania nadruku i wysoce eleganckiego wykonczenia. W porównaniu z konkurencyjnymi materialami, np. plastikiem czy styropianem, kubki wykonane z kartonu i pokryte cienka warstwa polietylenu cechuje znacznie nizszy poziom sumarycznej emisji CO2.
„Jesli uwzglednimy przykladowo emisje ekwiwalentu CO2, okaze sie, ze w przypadku pokrytego polietylenem kubka z tektury Invercote do atmosfery przedostaje sie zaledwie okolo 25% ilosci wytwarzanej przy produkcji jego plastikowego odpowiednika”, podkresla Anna Adler. „Nawet tyle wystarczy, aby zorientowac sie, ze tekturowe kubki wygrywaja pod kazdym wzgledem. Jesli dodamy do tego wydajne systemy recyklingu i mozliwosc odzyskiwania bioenergii, wybór kartonu wydaje sie strzalem w dziesiatke”.
Iggesund podkresla dlugoterminowe korzysci plynace z zastosowania produktu, zwlaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie toczy sie burzliwa debata na temat wplywu kubków styropianowych na srodowisko naturalne. W niektórych amerykanskich miastach dazy sie do wprowadzenia zakazu wykorzystywania styropianu do produkcji kubków na napoje i opakowan na zywnosc.