Angielskie słowo "lease" oznacza dosłownie "wypożyczać" lub "dzierżawić". Zdawałoby się więc, że sam leasing nie będzie niczym więcej niż formą wynajęcia. Jest to jednak błędne rozumowanie. W rzeczywistości owa usługa polega na przekaniu auta (lub innego przedmiotu) klientowi. Przez cały czas jej trwania rzecz, której dotyczy umowa, pozostaje własnością leasingodawcy. Ten produkt finansowy posiada kilka zalet, dzięki którym w określonych warunkach opłaca się o wiele bardziej od kredytu.
Dla kogo jest przeznaczony leasing?
Nie da się ukryć, że osobom prywatnym o wiele bardziej opłaca się zaciągnięcie kredytu. Leasing na samochód to usługa niemalże skrojona z myślą o właścicielach firm. Przedsiębiorcy mogą "wypożyczyć" auta nie narażając się na straty. Zyskują jednak nowe pojazdy, które umożliwiają im zarabianie. Nie należy też zapominać o tym, że salony samochodowe oddające swoje produkty w leasing podwyższają ich cenę. W ten sposób zyskuje zarówno firma finansująca, jak i klient.
Opłaty leasingowe
Niezwykle ważną zaletą leasingu jest możliwość odliczenia podatku VAT. Z tej opcji możemy skorzystać dwukrotnie - po raz pierwszy przy rozliczaniu rat. Po raz drugi przy wykupie przedmiotu leasingu. Z punktu widzenia prawa ten ostatni jest osobną czynnością finansową. Limit odliczeń VAT przy leasingu wynosi 60%, ale jednocześnie nie może przekraczać 6 000 złotych.
Decydując się na leasing należy pamiętać, że firmy oferujące tę usługę naliczają rozmaite koszty dodatkowe i prowizje oprócz rat. Często dodatkowe pieniądze będziemy musieli wyłożyć za cesję umowy na osobę trzecią lub za innego rodzaju zmiany w dokumencie. Zdarza się też, że opłaty dodatkowe trzeba wnieść również w razie odnowienia umowy po wypowiedzeniu lub wezwania do zapłaty. Aby ustrzec się przed nieprzyjemnymi niespodziankami, należy dokładnie przejrzeć całą umowę.
Leasing posiada jedną niewiarygodnie istotną zaletę. Ubieganie się o kredyt to skomplikowany i wieloetapowy proces, który na dodatek może skończyć się niepowodzeniem. Niestety banki nie każdemu udzielają pożyczki. Zawarcie umowy dotyczącej leasingu jest o wiele łatwiejsze.