Półka cenowa w okolicach 10 000 złotych jest zarezerwowana przede wszystkim dla firmy Apple i urządzeń MacBook. Niemniej, inni producenci również starają się przygotowywać atrakcyjne propozycje dla klientów z zasobniejszymi portfelami. Przykładem na to jest Lenovo.
Rozwijanym produktem z prawdziwego topu jest w przypadku chińskiego producenta model X1 Carbon, który do tej pory doczekał się czterech edycji. Ich ceny przeważnie oscylują w granicach od 8500 do 10 000 złotych. Za co więc potencjalni klienci mają aż tyle zapłacić?
Wytrzymała obudowa, szybki dysk i przeciętna karta graficzna
Jakość urządzenia bierze się przede wszystkim ze sposobu wykonania jego obudowy. W pierwszej kolejności należy podkreślić, że jest on bardzo lekki - waży mniej więcej 1,4 kg. Fakt ten jednak nie odbija się na wytrzymałości urządzenia. Wszystko dzięki połączeniu aluminium, plastiku, a także włókien szklanych i węglowych. Dzięki temu laptop we wszystkich konfiguracjach sprawia wrażenie niezwykle solidnego. Do tego prezentuje się naprawdę okazale.
Wysoka cena wynika również z zamontowania wysokiej jakości matrycy w technologii IPS. Zakupić możemy modele z ekranem o rozdzielczości Full HD (1920x1080) lub WQHD (2560x1440). 14-calowy ekran występuje także w wersji dotykowej.
Oczywiście sam wygląd, trwałość i jakość matrycy to nie wszystkie parametry, które decydują o przydatności laptopa. Najważniejsze są bowiem jego podzespoły. Pod tym względem X1 Carbon nie wybija się natomiast na tle innych modeli i bardziej przypomina standardowe urządzenia, takie jak chociażby HP EliteBook 850.
Jednak po kolei. Jeżeli chodzi o procesory, liczyć możemy na układy Intel Core typu Ultra Low Voltage. W zależności od edycji Lenovo X1 Carbon, są to modele trzeciej, czwartej, piątej bądź szóstej generacji. Na najwięcej możemy liczyć w przypadku i7-6600 U, który jest montowany w modelu X1 Carbon 4. Są to procesory wydajne i gwarantujące stabilną pracę. Nie wyróżniają się one jednak niczym specjalnym na tle konkurencji.
To samo tyczy się kart graficznych, które w każdej wersji są zintegrowane. Oczywiście nie można powiedzieć, że ich wykorzystanie jest mocno ograniczone, jednak z pewnością nie posłużą do obsługi zaawansowanych programów graficznych.
Pewna elitarność widoczna jest natomiast w wykorzystywanych dyskach twardych. Lenovo X1 Carbon obsługuje bowiem wyłącznie dyski typu SSD – w najtańszej konfiguracji jego pojemność wynosi 512 GB, natomiast w najdroższej aż 1 TB. Pod tym względem tak wysoka cena wydaje się być uzasadniona. Działanie sprzętu na takim dysku będzie bardzo szybka i komfortowa.
Cena za markę
Cena w okolicach 10 000 złotych potrafi wystraszyć. Potencjalni kupcy zapłacą przede wszystkim za design, solidnie wykonaną obudowę, wysokiej jakości matrycę oraz bardzo szybki dysk twardy. Biorąc natomiast pod uwagę procesor i kartę graficzną, szału nie ma. Mimo wszystko, jak na laptop biznesowy, Lenovo X1 Carbon spisuje się i wygląda naprawdę bardzo dobrze.