magazine top

Chiny są największym eksporterem na świecie i mogą pochwalić się jedną z największych gospodarek świata. Bezkonkurencyjna zdolność Chin do szybkiego i taniego budowania i produkcji dużych ilości towarów oznacza, że rośnie popyt na usługi spedycyjne w zakresie importu z Chin.

Import z Chin

Chiny są największym eksporterem na świecie i mogą pochwalić się jedną z największych gospodarek świata. Bezkonkurencyjna zdolność Chin do szybkiego i taniego budowania i produkcji dużych ilości towarów oznacza, że rośnie popyt na usługi spedycyjne w zakresie importu z Chin.

Nie powinno dziwić, że dziewięć z dziesięciu największych portów kontenerowych na świecie znajduje się w Chinach i na Dalekim Wschodzie. Szanghaj, najbardziej ruchliwy port kontenerowy na świecie, obsługuje ponad 37 milionów TEU (20-stopowy kontener ISO) każdego roku, a wraz ze wzrostem z roku na rok region nie wykazuje oznak spowolnienia.

Ponieważ Chiny są poza Unią Europejską, jako importer handlowy masz pewne obowiązki. Nawet jeśli jesteś doświadczonym importerem z UE, ważne jest, abyś zapoznał się z dokumentacją potrzebną do importu z Chin i bez żadnych problemów przeszedł odprawę celną.

intowar z chin2

Źródło zdjęcia: https://izntrade.com/sprowadzanie-towaru-z-chin/

Kilka porad przy imporcie z Chin

1) Zaplanuj cele importu

Zanim zaczniesz importować, dobrze jest wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Być może myślisz o sprowadzaniu towaru z Chin, aby znaleźć tańsze źródło dostaw lub importować produkty, które nie są jeszcze dostępne w Polsce do sprzedaży klientom. Jednocześnie importowanie powinno być zgodne z ogólną strategią biznesową.

2) Zidentyfikuj dobrego, legalnego i wiarygodnego dostawcę

Sprawdź, czy dostawca ma zdolność kredytową i może spełnić Twoje standardy jakości. Powinieneś ocenić jakość produktu i sprawdzić, czy kupowany towar jest odpowiedni. Musisz wiedzieć, czy dostawca zleca jakąkolwiek pracę podwykonawcom.

Będziesz musiał także zrozumieć kulturę chińskiego rynku, aby nawiązać udane relacje z dostawcami. Mandaryński (język urzędowy w Chinach) staje się coraz ważniejszym językiem. Posługuje się nim ponad miliard ludzi na całym świecie, przewyższając liczebnie jakikolwiek inny język. Wysiłek, aby nauczyć się kilku krótkich zwrotów, może pomóc zbudować wzajemne zaufanie.

3) Negocjuj odpowiednią ofertę

Zrozumienie własnych mocnych i słabych stron oraz priorytetów dostawcy pomoże Ci wynegocjować najlepszą ofertę. Na przykład, jeśli masz dobrą pozycję gotówkową, możesz zaoferować szybszą płatność w zamian za dobrą cenę.

Chińczycy uważają, że potencjalni partnerzy biznesowi powinni budować relacje, a jeśli się powiedzie, nastąpią transakcje handlowe. Celem rozwijania bliskich relacji jest budowanie tego, co Chińczycy nazywają guanxi (wymawiane gwan shee), które są zasadniczo związkami społecznymi lub biznesowymi opartymi na wzajemnych interesach i korzyściach.

4) Zmniejsz ryzyko dzięki jasnej umowie

Ważne jest, aby mieć jasną umowę określającą dokładnie uzgodnione warunki płatności i dostawy. Korzystanie z uzgodnionych na szczeblu międzynarodowym Incoterms (międzynarodowych warunków handlowych) pomaga zmniejszyć ryzyko problemów z dostawą lub nieporozumień. Umowa powinna również określać, jaka płatność jest wymagana, kiedy i w jakiej walucie oraz jaka metoda płatności będzie używana.

5) Wybierz metodę transportu, z której będziesz korzystać

Wybierając sposób importu, będziesz musiał zdecydować, czy załatwić logistykę samodzielnie, czy zlecić prace spedytorowi.

Podczas importu z Chin główne opcje to transport lotniczy i morski. Jeśli Twoja firma musi transportować duże ilości, ale nie ma presji na szybką dostawę, odpowiednia może być wysyłka drogą morską. Jeśli jednak potrzebujesz swoich przedmiotów szybko i przy wyższym poziomie bezpieczeństwa, bardziej odpowiednia będzie wysyłka drogą lotniczą.

Dlaczego warto importować z Chin?

Chińczycy są w stanie produkować towary (np. Sprzęt elektroniczny, zabawki) po konkurencyjnych cenach rynkowych, szybko i w dużych ilościach. Z populacją wynoszącą 1,3 mld Chiny są światową potęgą, która otwiera wielkie możliwości dla Polskich firm. Od czasu reform gospodarczych w latach siedemdziesiątych XX wieku Chiny stały się największą gospodarką świata pod względem PKB oraz największym eksporterem na świecie pod względem wielkości i ilości (eksport 2,4 mld USD w 2014 r.).

Handel w Chińskiej Republice Ludowej pozostaje rozproszony ze względu na rozproszoną sieć infrastruktury: najbardziej znaczące obszary handlu znajdują się na obszarach przybrzeżnych na południowym wschodzie (zwłaszcza w prowincji Guangdong).

Pozyskiwanie towarów z Chin do importu jest często jednym z większych wyzwań. Przy setkach hurtowni i dużych różnicach w jakości produktów znalezienie najbardziej odpowiedniego produktu może być czasochłonne i kosztowne. Określenie niszy, w której firma jest wygodna w prowadzeniu, i wybór produktów, których wytworzenie wymaga dużego nakładu pracy, często może być dobrym punktem wyjścia.

Kilka słów podsumowania

Jeżeli chcesz importować produkty z Chin, zapoznaj się z wyżej wymienionymi punktami, które według nas są bardzo ważne przy wyborze tego procesu. Dzięki tym podstawowym informacją na temat importu z Chin zaznajomisz się z tematem a jedynie co, pozostanie to zacząć działać!

Więcej znajdziesz tutaj: https://izntrade.com

fb button

grab my essay banner

logo jooble