magazine top

Co roku znaczna ilość właścicieli firm jest zmuszona zamknąć swoją działalność z powodu braku środków i przerwania płynności finansowej. Bardzo często jest to związane z wszelkiego rodzaju opóźnieniami lub odroczeniami w płatnościach klientów. Właściciel nie mając gotówki za zrealizowane usługi, nie jest w stanie wypłacić swoim podwładnym należytej pensji i pokryć kosztów utrzymania działalności. Jak zaradzić takim problemom w firmie? Czym jest faktoring i jak wpływa na finanse działalności? Czy warto go wprowadzić? Oto kompleksowy artykuł o sposobie na zatory płatnicze w przedsiębiorstwie.

Przyczyny przerwania płynności finansowej w firmie

Aby w pełni wyjaśnić tytuł artykułu warto zacząć od podstaw i zbadać najczęstsze przyczyny powodujące problemy finansowe w firmie. Jak możemy się domyślić, jest ich mnóstwo. My skupimy się na jednej, chyba najbardziej kłopotliwej. Jest nią problem z otrzymaniem zapłaty za zrealizowane usługi na czas z powodu opóźnień czy odroczeń.

Podejmujemy dużą ilość zleceń. Sumiennie wywiązujemy się z naszej pracy, a nagle okazuje się, że zaufany klient nie może nam teraz zapłacić, terminy płatności są bardzo odległe lub z jakiegoś powodu wystawione faktury zostały oznaczone odroczonym terminem płatności. To bardzo stresująca sytuacja, a w wielu przypadkach kończy się najgorszym - czyli zamknięciem firmy. Dlatego bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed taką ewentualnością. W końcu, dlaczego mamy ponosić tak wielką odpowiedzialność za niedopatrzenia innych. Jednak teraz nasuwa nam się pytanie - jak zabezpieczyć przed tym firmę? Odpowiedzią na nie, są właśnie usługi faktoringowe http://www.coface.pl/Nasza-oferta/Faktoring.

Na czym polega faktoring?

Faktoring, to tak naprawdę usługa świadczona przez firmę faktoringową. Polega on na przekazaniu tejże firmie faktur wierzycieli i powierzenie jej wyegzekwowania należnej zapłaty. Jednak plusem całej tej sytuacji jest fakt, że pieniądze otrzymujemy od razu, bez konieczności oczekiwania, aż wierzyciel wypłaci je firmie. Dzięki temu zachowamy płynność finansową, nie stracimy pracowników, kontrahentów oraz utrzymamy poziom firmy i zapewnimy jej pełne funkcjonowanie. Jak możemy się domyślić, takie usługi nie są bezpłatne - jednak przy ogromie prac, które nam oferują i tak szerokiej pomocy, cena jest zdecydowanie bardzo niska.

A więc w faktoringu bierze udział trzech przedstawicieli:

 • Faktorant - właściciel firmy mający zatory płatnicze. Przedstawia faktorowi kopie faktury z odroczonym terminem płatności , dzięki czemu wskutek zawartej umowy otrzymuje gotówkę na czas.
 • Faktor - przedstawiciel faktoringu. Zapewnia zleceniodawcy płynność finansową i kontrolę nad wierzycielem.
 • Dłużnik - przedstawiciele firm mających nieuregulowane należności w stosunku co do faktoranta. Często uczestniczy w procesie bezwiednie.

Rodzaje faktoringu

Podział ze względu na formę przejęcia obowiązków finansowania przez firmę faktoringową:

 • Faktoring pełny - najczęściej wybierany rodzaj. Faktor bierze odpowiedzialność ryzyka braku zapłaty za usługi. Jednak faktoring pełny bardzo często jest utrudniony lub całkowicie niedostępny dla wielu firm. Szczególnie z powodu obszernej ilości danych o klientach, które wymagają firmy faktoringowe.
 • Faktoring niepełny - to opcja faktoringu, w której faktor nie przyjmuje na siebie ryzyka nie wypłacenia należności. Pomimo mniejszych korzyści dla przedsiębiorcy, jest jedną z częściej wybieranych niż pełny. 
 • Faktoring mieszany - łączy ze sobą faktoring pełny i niepełny. Polega na indywidualnym ustaleniu faktora z przedsiębiorcą, dla jakich klientów jaki faktoring będzie odpowiedni. To dość skomplikowana forma, w związku z czym bardzo mała część firm z niej korzysta.

Podział ze względu na jawność w stosunku do wierzycieli:

 • Faktoring jawny - jak sama nazwa wskazuje, klienci są poinformowani o przekazaniu sprawy odpowiedniej firmie.
 • Faktoring cichy - polega na nie informowaniu wierzycieli o przejęciu kontroli nad należnościami. Zazwyczaj wykorzystywany przy zaufanych klientach, z którymi przedsiębiorca chce zachować dobre relacje.

Firma faktoringowa - jaką wybrać?

Oczywiście, aby nasze należności były bezpieczne i wszystko przebiegało sprawnie musimy zadbać o wybranie dobrej firmy faktoringowej. Podstawowym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest fakt, że firmy tego typu z reguły oferują znacznie szerszy pakiet usług niż banki, które ograniczają się jedynie do pieczy nad fakturami. Dlatego w pierwszej fazie poszukiwań firmy warto się zastanowić czego tak naprawdę od niej oczekujemy. Możemy na przykład dodatkowo poprosić o ubezpieczenie należności czy windykację.

Następnym krokiem, jest znalezienie firmy z renomą, działającej na rynku już od wielu lat. Nie powinniśmy korzystać z usług agencji o niepewnej opinii. Następnie możemy zakupić usługi w abonamencie lub wybrać jedno zleceniową formę umowy. Oczywiście warto także przeanalizować koszty, jakie poniesiemy za tego typu usługi. Jednak należy tutaj wyznawać zasadę, że najtaniej nie zawsze jest równoznaczne z najlepszym. Wnioskując, wybieramy tę firmę, która jest najbardziej ceniona i przedstawiła nam najkorzystniejszą ofertę.

Jak się przygotować na rozmowę z faktorem?

Firmy faktoringowe starannie opracowują profil przedsiębiorcy i jego działalności. Jest, to koniecznością, aby w pełni zrozumieć sytuację w której znalazł się klient i opracować dla niego skrupulatny plan działania i ofertę. Co ważne, dla faktora znaczenie ma nie tyle branża, w której pracuje, ale przede wszystkim wielkość obrotów faktoranta i jakość oferowanych przez niego usług. W dalszej kolejności skupi się na reputacji dłużnika czy branży, w której pracuje faktorant. Oczywiście weźmie pod uwagę także czas, w którym zwrócono się do niego o pomoc. W niektórych sytuacjach może być już za późno, więc nie warto zwlekać.

Na podstawie tych informacji, jak i wielu innych dodatkowych - wszystko zależy od indywidualnej sytuacji faktoranta, przedstawiciel faktoringu przygotowuje odpowiednią ofertę, która zadowoli obydwie strony podpisujące.

Kiedy faktoring nam pomoże?

Aby w pełni nakreślić sytuację, warto posłużyć się kilkoma przykładami z życia, dzięki którym wszystko stanie się jasne. A więc kiedy firma faktoringowa pomoże nam zachować płynność finansową :

 1. Załóżmy, że prowadzimy małą firmę, która dotychczas zajmowała się niewielkimi zleceniami, trwającymi maksymalnie kilka dni. Czas finansowania był stosunkowo niewielki, więc i nie było ryzyka upadłości firmy. Nagle udaje się podpisać duży kontrakt ze sporo większą firmą z tej samej branży - jesteśmy podwykonawcą. Prace nad projektem będą trwać nawet kilka miesięcy, a należność za usługi zostanie wypłacona po jej zakończeniu. Oczywiście wcześniej pobierzemy zaliczkę - jednak to stosunkowo niewielka kwota. Nieprzygotowana na to firma nie jest w stanie wykonać należytych płatności w terminie i zaczynają się problemy przedsiębiorcy. W tej sytuacji faktoring wydaje się być niezastąpiony. Przedstawiamy im faktury i dostajemy środki finansowe. Możemy być spokojni o przyszłość i dalej rozwijać swoją firmę. A więc wniosek - faktoring jest idealny dla małych firm podpisujących kontrakt i wykonujących usługi na rzecz dużych przedsiębiorstw
 2. Teraz jesteśmy młodymi ludźmi, chcącymi wejść w świat biznesu. Nabyliśmy co prawda środki finansowania, ale nie możemy sobie pozwolić na długie oczekiwanie na wypłatę należności. Początki są trudne a, o każdego nowego klienta trzeba walczyć. Dlatego, aby zaraz po otworzeniu firmy, nie musieć jej zamykać z powodu problemów pieniężnych warto skorzystać z faktoringu, dzięki któremu nie będziemy musieli czekać na należność do zakończenia prac albo i dłużej.
 3. Prowadzimy firmę już od wielu lat. Nabyliśmy dobrych kontrahentów, którzy rzetelnie z nami współpracują. Jednak z różnych przyczyn musimy wystawić im faktury z odroczonym terminem płatności. Taka przerwa finansowania może skutkować poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorcy i firmy, dlatego warto skorzystać z faktoringu, dzięki czemu nie stracimy ważnego klienta oraz nie ponosimy ryzyka upadłości.

To tylko trzy z mnóstwa przykładów, w których faktoring wydaje się być niezastąpiony. Jak widzimy warto skorzystać z jego usług i mieć z głowy wszelkie płatności i problemu finansowania.

Faktoring w obecnym czasie jest nieoceniony. Bez wątpienia to bardzo praktyczna forma pomocy dla przedsiębiorców. Wystarczy zawrzeć odpowiednią umowę i nie trzeba się martwić o problemy finansowe wynikające z wszelkich opóźnień w płatnościach. Takie rozwiązanie z pewnością pomoże małym i dużym firmom w niejednej kryzysowej sytuacji.

fb button

grab my essay banner

logo jooble