magazine top

black-and-grey-device-1592821

Dobrej klasy hosting ma kluczowe znaczenie dla bezawaryjnego, płynnego działania serwisów internetowych i usług webowych. Dla szczególnie wymagających projektów warto wybrać serwer dedykowany. Na co zwrócić uwagę, decydując się na takie rozwiązanie?

Bez serwera nie będzie działała żadna witryna internetowa ani żadna usługa online. O ile Internet sam w sobie jest „przestrzenią” wirtualną, o tyle pliki różnych serwisów www przechowywane są w miejscach fizycznych, które znajdują się na dyskach serwerów. Właśnie z takich maszyn pobierane są dane przez przeglądarkę internetową w czasie przeglądania strony internetowej. Na rynku funkcjonują różne rozwiązania związane z hostingiem i serwerami. Małe projekty mogą bez problemu korzystać z hostingu współdzielonego, dla nieco większych lepszy będzie serwer VPS, ale największe i najbardziej wymagające serwisy i usługi online wymagają już takiego rozwiązania jak serwer dedykowany. W naszym artykule przyjrzymy się właśnie takim serwerom i podpowiemy, jakie parametry są ważne w ich przypadku.

Dlaczego dobry serwer jest ważny?

Niekiedy mawia się, że dobrej klasy serwer to połowa sukcesu, jeśli chodzi o biznes w Internecie. Jeśli nawet dużo w tym przesady, trudno nie zauważyć, że wysoka jakość działania serwisu przekłada się także na sukces przedsięwzięcia online. To zapewnia właśnie dobry serwer. Gdy witryna lub internetowa usługa będą miały częste awarie i przerwy w działaniu, szybko stracimy użytkowników. To będzie oznaczało również utratę pieniędzy. Podobnie wolne otwieranie się strony www szybko zniechęci potencjalnych użytkowników. Do tego częste przerwy w dostępności serwisu wpłyną negatywnie na SEO i na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google. Należy zatem wybrać serwer po dokładnej analizie jego parametrów oraz dodatkowych usług. Warto przy tym korzystać z oferty serwerów dedykowanych renomowanych dostawców usług internetowych (np. Domeny.pl). Sprawdźmy teraz, co jest ważne przy wyborze serwera dedykowanego.

Na co zwracać uwagę, wybierając serwer dedykowany?

Serwer dedykowany można kupić na własność i uruchomić w siedzibie własnej firmy lub wynająć go od dostawcy usług internetowych. Druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza i tańsza. Nie trzeba martwić się o serwisowanie serwera i zapewnienie mu odpowiednich warunków pracy (np. chłodzenie, awaryjne zasilanie itp.), bo tym wszystkim zajmuje się dostawca dysponujący profesjonalnym Data Center.

Wybierając serwer dedykowany, należy najpierw zwrócić uwagę na jego parametry. Kluczowe znaczenie ma procesor. Kość najnowszej generacji zapewni dużą moc obliczeniową i wysoką wydajność serwera. Istotna jest również wielkość pamięci RAM. 8 GB to dziś absolutne minimum, aby zapewnić płynność działania aplikacji i możliwość uruchomienia bardzo wielu procesów. Kolejna kwestia to dysk serwera. Jego pojemność trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb, należy jednak zadbać, żeby to był dysk SSD.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na wsparcie techniczne dostawcy i zapytać o szybkość usuwania ewentualnych awarii. Analizując wszystkie te kwestie, o których wcześniej napisaliśmy, mamy dużą szansę wybrać niezawodny i odpowiedni do naszych potrzeb serwer dedykowany.

fb button

grab my essay banner

logo jooble