magazine top

General Motors, jeden z największych producentów samochodów na świecie, jest synonimem perfekcji w przemyśle samochodowym od czasów założenia firmy w 1916 roku. Każdego roku koncern sprzedaje miliony samochodów osobowych i terenowych pod takimi markami jak Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, GM Daewoo, Holden, HUMMER, Opel, Pontiac, Saturn, Vauxhall czy Wuling. Główna siedziba General Motors znajduje się w Detroit, natomiast działalność produkcyjna koncernu odbywa się w 34 krajach, w tym w polskiej fabryce w Gliwicach (General Motors Manufacturing Poland). Specjalizując się w produkcji samochodów Opel, zakład ten jest jednym z najnowocześniejszych fabryk General Motors na świecie.   

Początki General Motors w Polsce

Historia General Motors Poland sięga dnia 31 maja 1991 roku, gdy firma została zarejestrowana i zaczęła importować do kraju samochody marki Opel. Dzięki transformacji ustrojowej, która oznaczała początek gospodarki wolnorynkowej, oraz braku konkurencji w tamtym okresie, polski rynek wydawał się wówczas potencjalnie atrakcyjny dla światowych inwestorów. Od początkowych etapów działalności firma General Motors Poland prężnie się rozwijała – już w 1992 roku posiadała aż 25 punktów dealerskich i 14 Autoryzowanych Stacji Obsługi. Obecnie sieć sprzedaży Opla w Polsce liczy 68 głównych stacji dealerskich oraz 29 punktów satelitarnych. Natomiast sieć serwisowa rozwinęła się do 72 punktów głównych oraz 27 satelitarnych. Firma General Motors Poland zajmuje się importem, obsługą posprzedażową oraz produkcją marki Opel.

Działalność produkcyjna

Działalność produkcyjna w General Motors Poland rozpoczęła się w 1994 roku wraz z uruchomieniem w Warszawie montażu Opla Astry. Cztery lata później rozpoczęto też produkcję Vectry, jednak warszawska montownia zakończyła swą działalność w czerwcu 2000 roku, kiedy to głównym ośrodkiem produkcyjnym General Motors w Polsce stała się fabryka w Gliwicach. General Motors zainwestował ok. 700 milionów euro w zakład General Motors Manufacturing Poland (wcześniej znany jako Opel Polska). Wybudowana w ciągu 22 miesięcy nowoczesna fabryka w Gliwicach została otwarta w 1998. Od razu rozpoczęto produkcję Astry Classic, która była pierwszym modelem wyprodukowanym w tym miejscu. W 2000 roku gliwicki zakład jako jedyny na świecie rozpoczął montaż Opla Agili. Na dzień dzisiejszy GMMP produkuje trzy modele Opla: Zafirę (siedmioosobowy van), Astrę III NB oraz od listopada 2009 – Astrę IV.

Inwestycja, która się opłaciła

Fabryka w Gliwicach jest największą inwestycją zagraniczną na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zatrudniając około 3000 ludzi, zakład dodał regionowi skrzydeł, pobudził gospodarczo i wywarł pozytywny wpływ na przemysł. W przeciągu ostatnich lat eksport produkowanych samochodów wynosił średnio 82% produkcji, co stanowiło około 1,4% krajowego eksportu w 2008 roku. Jak można zauważyć, General Motors w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju polskiej gospodarki. Oprócz dochodów z eksportu, koncern aktywnie promuje Polskę jako kraj przyjazny inwestorom. Ponadto intensywna współpraca z polskimi dostawcami przyczyniła się do znacznego wzrostu ich liczby. Dostarczają oni swoje produkty i usługi nie tylko do GMMP w Gliwicach, ale także do innych jednostek GM na świecie, dzięki czemu możliwe jest stworzenie dodatkowych miejsc pracy. W 2004 roku Gazeta Prawna uhonorowała GM nagrodą za najlepszą zagraniczną inwestycję w Polsce w przeciągu 15 lat od 1989 do 2004 roku.

Polityka ISO

Kluczem do sukcesu inwestycji jest ogół różnych czynników, takich jak nowoczesne metody zarządzania i produkcji, wykwalifikowana załoga, wysoka jakość oraz troska o środowisko. Jakość produktów produkowanych przez GMMP została potwierdzona przez szczegółowe raporty, zawierające opinie klientów z najważniejszych rynków zbytu w Europie. Oprócz tego, w 1999 roku zakład otrzymał certyfikat jakości wg Normy PN-ISO 9002, który przyznany został przez dwie niezależne firmy certyfikujące – KBA (Kraftfahrt Bundesamt) z Drezna i PCBC (Polskie Centrum Badań i Certyfikacji) z Warszawy. Kontrole przeprowadzane w późniejszych latach potwierdziły zgodność działań zakładu z wszelkimi wymaganiami Normy. Ponieważ nadrzędnym celem GMMP jest produkcja samochodów pierwszorzędnej jakości, z uwzględnieniem troski o ochronę środowiska naturalnego, kierownictwo fabryki zdecydowało się wdrożyć Zintegrowany System Zarządzania Jakością (ISO 9001:2000) i Środowiskiem (ISO 14001), za co w 2002 roku firmie zostały przyznane certyfikaty. Na podstawie wymagań określonych w standardach tych norm, w zakładzie sporządzono „Politykę Zintegrowanego Systemu Zarządzania”, która zawiera jego zobowiązania w odniesieniu do jakości produkowanych wyrobów i ochrony środowiska naturalnego. Zgodnie z polityką, firma dokłada wszelkich starań, aby być światowej klasy fabryką, doskonalić jakość produktów i usług, dbać o bezpieczeństwo i rozwój zawodowy swoich pracowników, oraz korzystać z innowacyjnych technologii. Jeśli chodzi o minimalizację negatywnego oddziaływania na środowisko, w fabryce używane są ekologiczne rozwiązania, na przykład w lakierni, która została zaprojektowana i zbudowana zgodnie z rygorystycznymi normami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Karoserie samochodów pokrywane są tam warstwą bezołowiowej farby antykorozyjnej najnowszej generacji, a wszystkie lakiery podkładowe i nawierzchniowe są wykonane w technologii wodorozcieńczalnej, co oznacza brak emisji szkodliwych dla środowiska oparów rozpuszczalników organicznych. Wykorzystywanie najwyższej klasy robotów lakierniczych oraz działająca na terenie zakładu nowoczesna oczyszczalnia ścieków, pozwalają ograniczyć do minimum ilość odpadów.

Działalność pozabranżowa i osiągnięcia

Na działalność General Motors w Polsce składa sie także zaangażowanie firmy w wiele przedsięwzięć o charakterze społecznym i charytatywnym. I tak, na przykład, GM uczestniczył w budowie „Domów Nadziei” – projekcie, który został zrealizowany we współpracy międzynarodową organizacją Habitat for Humanity. Kolejna inicjatywa skierowana była do młodzieży – już 18000 młodych ludzi miało możliwość złożenia wizyty edukacyjnej w zakładzie w Gliwicach. Wśród programów szkoleniowych znalazł się Plato, który skierowany był do śląskich małych i średnich przedsiębiorstw. GM zorganizował także wielki koncert jubileuszowy dla mieszkańców Gliwic i okolic. Sukcesy firmy General Motors Poland, a także General Motors Manufacturing Poland zostały potwierdzone przez wiele instytucji, które przyznały im prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Wśród nich znalazły się: tytuł „Inwestora roku 1999 dla GM Poland i Opel Polska”, przyznany przez Polski Klub Biznesu, nagrody Prezesa General Motors – „The Chairman’s Honours” (1999, 2000, 2001, 2003 i 2004), wyróżnienie „Dla Tego, który Zmienia Polski Przemysł”, przyznane przez Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości (2000), „Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP” w kategorii „Najlepsze Inwestycje Zagraniczne w Polsce w 2000 roku” (2001) oraz tytuł „Dobroczyńcy Roku 2001” (2002), przyznany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Będąc kilkukrotnym laureatem nagrody “Pracodawca Roku”, GMMP zdobył również uznanie jako solidny pracodawca w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, a także w całej Polsce. Jeśli chodzi o produkty, które schodzą z taśmy w gliwickim zakładzie, Opel Astra IV zasługuje tu na szczególną uwagę. Zdobyła nagrodę “Złota Kierownica” w plebiscycie zorganizowanym przez magazyn Auto Świat (2009), a także zwyciężyła w konkursach „Najlepsze Samochody roku 2009” (2010) oraz “Auto Lider 2009” (2010) przyznawanych przez magazyn Auto Motor i Sport.


fb button

grab my essay banner

logo jooble